כל שבוע קורה לך משהו חדש בבטן.

גזים אצל תינוקות

התינוק שלכם בוכה במשך מספר שעות ביום באופן קבוע? הוא מאגרף את כפות ידיו, מתפתל ומאדים? יכול להיות שמדובר בתופעת הגזים, או בשמה הרפואי – קוליק. הבשורה הטובה: גזים אינם מסוכנים לתינוק וניתן להקל עליו בעזרת טיפול בייתי. הבשורה הטובה יותר: בתוך שלושה עד ארבעה חודשים הגזים עוברים מעצמם, כלא היו.
זמן קריאה:
3 דקות
שיתוף כתבה ב:

תוכן הכתבה:

כשבועיים לאחר הלידה זה מתחיל: התינוק הופך לחסר מנוחה, בוכה לעיתים קרובות ולפעמים פשוט אי אפשר להרגיע אותו. לרוב, הבכי מופיע בעיקר בשעות הערב ומלווה גם בהתכווצויות והתפתלויות של הגוף. כשליש מהתינוקות יסבלו בחודשי החיים הראשונים מגזים, כשהגורמים לתופעה עדיין אינם ברורים. מומחים מעריכים שמדובר בחוסר בשלות של מערכת העיכול שגורמת ללכידת בועות אוויר בקיבה ובמעי ושתקופת הגזים היא למעשה תהליך ההסתגלות של מערכת העיכול של התינוק למעבר בין הזנה מחבל הטבור להזנה דרך הפה.

איך בועות האוויר מגיעות לקיבת התינוק?

 • האכלה: האכלה מבקבוק או תנוחת הנקה לא נכונה עשויות לגרום לבועות אוויר קטנות לחדור אל מערכת העיכול ולגרום לכאבים.
 • בכי: בעת בכי התינוק נושם דרך הפה ואוויר חודר למערכת העיכול.
 • תגובה למזון: תינוקות שניזונים בעיקר מתמ"ל עשויים לייצר גזים במערכת העיכול, בדומה לתגובה של קיבת מבוגר לשתיית חלב. ההבדל הוא שמבוגרים יודעים לשחרר גזים באופן עצמאי, ואילו תינוקות זקוקים לעזרה.

איך מזהים כאבי גזים?

לפי ההגדרה הרפואית, תופעת הגזים גורמת לבכי חזק במשך שלוש שעות ביום, יותר משלוש פעמים בשבוע למשך יותר משלושה שבועות. לרוב הבכי יופיע בשעות קבועות ביום, ויהיה מלווה בהתכווצויות של התינוק כלפי פנימה, למעין כדור קטן. יחד עם זאת, הורים רבים מדווחים על בכי כתוצאה מגזים גם בשעות היום או בשעות משתנות.

איך מקלים על כאבי הגזים?

 • ערסול: איחזו את התינוק בתנוחת הערסול, כשעורפו מונח על אמה אחת והאמה השנייה מתחת לברכיו. תנוחה זו משחררת את שרירי הבטן ומסייעת לשחרור הגזים. שלבו את תנוחת הערסול עם ניעות ברכיים קלות, קיפצו בעדינות על כדור הפיזיו או צאו לצעידה קלה. התנועה מסייעת להרגעת התינוק ולהרפיית גופו.
 • עיסוי: השכיבו את התינוק על גבו והניעו את רגליו לכיוון הבטן. סובבו בעדינות את רגליו עם כיוון השעון או עסו את הבטן בעדינות בתנועות מעגליות. שימו לב: אם התינוק אינו נרגע או מתנגד לעיסוי, יש להפסיק באופן מידי.
 • אמבטיה: השהייה במים נעימים וחמימים מסייעת לשחרור הגוף ולהרגעת התינוק ולכן עשויה לסייע גם לשחרור הגזים. לחילופין ניתן לחמם את גוף התינוק עם שמיכה.

ממה כדאי להיזהר?

קיימים היום בשוק תכשירים טבעיים שונים לטיפול בגזים אצל תינוקות, כמו חליטות תה או תוספי תזונה, אך חשוב לשים לב להשתמש רק בתכשירים שקיבלו את אישור אגף הרוקחות במשרד הבריאות. תכשירים ללא אישור של אגף הרוקחות לא עמדו במבחנים קליניים ואינם נדרשים לעמוד בדרישות המחמירות של המוסדות הרפואיים. כמו כן, תכשירים טבעיים שאינם עברו אישור של אגף הרוקחות, עשויים להכיל חומרים שאינם בריאים לתינוקות, כמו אלכוהול וסוכר. במקרה שאינכם בטוחים לגבי האישור שקיבל תכשיר מסוים, התייעצו עם רופא הילדים.

מתי ללכת לרופא?

תופעת הגזים, כאמור, הינה תופעה טבעית ונפוצה ואינה מסוכנת לתינוק או גורמת לירידה במשקל. יחד עם זאת, אם מופיע אחד מהסימנים הבאים מומלץ לגשת לבדיקה רפואית:

 • חום
 • הקאות חוזרות
 • הופעת דם בשתן או בצואה
 • נפיחות או רגישות באזור המפשעה או שק האשכים
 • עצירות ממושכת
 • כאב בזמן הטלת שתן
 • ירידה בתיאבון לאורך זמן

הכתבה באדיבות חברת כצט, יצרנית טיפטיפות סימיקול

אפליקציה של יולדת

הלוואי והיה אפשר לשים כאן קול תרועה מהתרגשות עצומה

ערכת חיבוק בקופסא, מגוון מוצרים מדהימים לקראת הלידה.

דילוג לתוכן