שגרה וסדר יום

תינוקות, פעוטות, ילדים סדר יום ושגרה?

הילדים שלנו זקוקים לשגרה ולסדר יום . שגרה היא דבר מבורך. שגרה מעניקה ביטחון, רוגע ושלווה. תינוקות וילדים זקוקים לשגרה ולסדר יום שחוזר על עצמו מפני שכך הם יודעים לצפות לדבר הבא שעומד להתרחש.

נכון שגם אתם, המבוגרים אוהבים את השגרה? אולי לפעמים זה פחות מרגש ואולי אף משעמם אבל לפחות כך אתם לא נמצאים בסוג של סימן שאלה לגבי מה הולך לקרות בהמשך. 

לשגרת יום יש קשר ישיר לשגרת הלילה.שגרה מובנית וידועה נותנת לילד ביטחון, הוא יודע למה לצפות וזה מוריד ממנו מתחים וכתוצאה מכך הילד רגוע יותר ומגיע נינוח יותר לשינה.
שגרה נותנת מענה של ביטחון גם לתינוק  וגם לאימא, ברגע שלתינוק יש סדר יום שחוזר על עצמו האימא פחות עסוקה בניחושים למה הילד שלה כרגע בוכה. ניתן לראות שאצל תינוקות שאין להם שגרת יום מובנית גם הלילות נמצאים בסוג מסוים של כאוס. חוסר שינה הנגרם כתוצאה מחוסר שגרה עשוי ליצור עצבנות, אימפולסיביות ונטייה לשינוי במצבי הרוח.

אז איך בונים סדר יום?

ההמלצה להורים היא לנהל רישומים , במשך 4-5 ימים ,לפי הקריטריונים הבאים:

  1. מהן השעות בהן הילד עירני ביותר למשחק?
  2. מתי הילד אוכל הכי טוב? / מתי ההנקות הן יעלות יותר?
  3. באילו שעות ההרדמה אורכת פחות או יותר זמן?
  4. באילו שעות משך השינה ארוך/ קצר יותר?
  5. מתי זיהיתם סימני עייפות?

בהתאם לכך יש לבנות סדר יום.

אצל הגדולים יותר חשוב מאוד ליצור שגרה קבועה לקראת שעות הערב, ארוחת ערב משפחתית, לאחר מכן מקלחת, סיפור לפני השינה ולילה טוב. הפכו את זה לשגרה בכל יום לפני השינה.

ההמלצה היא לקחת לעצמכם פסק זמן, חישבו האם לילדכם יש באמת שגרה מובנית, האם סדר היום שלו חוזר על עצמו פחות או יותר, במידה ולא, עשו את המקסימום על מנת לצמצם כל מיני הפתעות במהלך היום אשר תורמות ליציאה מהשגרה. נסו זאת במספר ימים ותיווכחו עד כמה זה משפר את איכות השינה של ילדכם.


דנה קרסיס, יועצת שינה לתינוקות וילדים
וגם מנהלת פורום יעוץ שינה באתר יולדת

חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)

שמות לתינוקות

  בנים   בנות   יוניסקס
לפי התאמה נומרולוגית:
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

כתבות אחרונות