כל שבוע קורה לך משהו חדש בבטן.

המדריך המלא לפירוש סוגי בכי של תינוקות?

אם תזהי את מה שהגוף של תינוקך משדר לך תוכלי לפעול בהתאם לכך ותתני את הפיתרון הטוב והמהיר ביותר לצרכיו של תינוקך ותמנעי מבכי קורע לב.
ניתן לראות את תנועות הגוף כסימנים מקדימים לבכי. הזמן הזה נקרא "חלון הזדמנויות" אם נפספס אותו, הבכי יישמע בקול תרועה. אז.. איך נוכל לזהות מצבים לפי שפת הגוף של הבייבי?
זמן קריאה:
9 דקות
שיתוף כתבה ב:

תוכן הכתבה:

בכי של תינוק הוא חלק מהחיים עם תינוק חדש. בממוצע, ילודים בוכים כשעתיים בכל יום. למרות שהבכי נפרש לאורך היום, כל שעות הבכי האלה מסתכמות ליותר ממה שכנראה ציפיתם. בין לידה לגיל 6 שבועות בערך, כמות הבכי בדרך כלל עולה לכמעט שלוש שעות בכל יום, ולא משנה מה את עושה! לאחר מכן, אט אט ההתעסקות והבכי אמורים לרדת בסופו של דבר ולהסתכם בכשעה בכי ביום. אבל כדאי להבין שלתינוקות אין הרבה דרכים אחרות לתקשר, ומנקודת מבטם – הרבה ממה שקורה סביבם אינו מוכר ולכן מטריד. לתינוקות שפת גוף משלהם, לכל תינוק יש שפת גוף ייחודית לו אך ישנו מן המשותף לכל התינוקות עד גיל חצי שנה. למעשה ניתן להבחין בסוגי בכי של תינוקות שנבדלים על פי הצרכים השונים: רעב, חיתול מלוכלך וכד'.

כשהעייפות משתלטת

התינוק שלך עשוי להתקשות להירדם, במיוחד אם הוא עייף מדי. לתינוקות יכולים להיות מגוון רמזים לשינה: הוא עלול ליילל או לבכות בגלל כל דבר פעוט, או יתכן שיבהה אטום בחלל . תוכלי לעזור לתינוקך ולמדי אותו להרגיע את עצמו לישון.

שיעמום וחוסר עניין:

כשהעייפות משתלטת על תינוקך הוא יסיט מבטו הצידה מחפץ כלשהו, הוא ישחק עם אצבעותיו, יקטר עצבני אחרי זמן משחק ואח"כ יבוא הבכי.

כיצד יראו סימני העייפות:

כאשר הבייבי מניד את ראשו מצד לצד, כשראשו נשמט מטה, עיניו אדומות ונעצמות, והוא פוער את פיו בפיהוקים, ידיו ורגליו מתנופפות בחוסר קואורדינציה ומבטו בוהה ועיניו ממצמצות, כנראה שהוא ממש עייף.

אמא: אני רעב

רעב הוא אחת הסיבות הנפוצות ביותר לכך שתינוקות שזה עתה נולדו בוכים. הבטן הקטנה של תינוקך לא יכולה להחזיק הרבה, אז אם הבייבי בוכה ואת מזהה בכי של תינוק רעב, נסי להניק או את להציע את בקבוק החלב – גם אם ההאכלה האחרונה היתה לא מזמן יתכן שתינוקך רעב.

כיצד יראו סימני הרעב:

כאשר תינוקך רעב הוא פוער את פיו מסובב את ראשו לאחור, מעקל לשון לצדדים, מקמר את הגב בחיפוש אחרי בקבוק או שד. בכיו ישמע כקול דמוי שיעול, בכי קצבי וקצר ולעיתים יביא את ידיו לכיוון פיו.

אכילת יתר:

גיהוקים עם קיטור לאחר הארוחה.

זקוק לגיהוק:

אם הבייבי שלך בוכה במהלך האכלה או מיד לאחריה, ייתכן שיש צורך לגיהוק. פשוט אוויר בבטן של תינוקך, אותו הוא בולע בזמן האכילה או כשהוא בוכה. טפיחה או שפשוף של גבו של תינוקך היא דרך טובה לגיהוק.

קוליק 

קוליק (בכי ממושך אצל תינוקות) מוגדר כמצב בו תינוק בריא בוכה באופן תכוף, והתינוק יכווץ את אגרופיו ויבעט בגפיו תוך כדי בכי בלתי פוסק. הסיבה לקוליק אינה ידועה.

יש תינוקות שבוכים יותר מתינוקות אחרים. תופעה שמוגדרת על ידי רופאי ילדים כ"קוליק" של תינוקות. התופעה מתבטאת בבכי בלתי פוסק של התינוק של יותר משלוש שעות ביום, לפחות שלושה ימים בשבוע, במשך שלושה שבועות רצופים. לרוב הבכי יהיה בשעות פחות או יותר קבועות (הרבה פעמים לקראת ערב). זה מצב שבו התינוק בוכה הרבה וללא סיבה ברורה. הסיבה  ל"קוליק" עדיין אינה פתורה. התיאוריות שונות וכוללות בין השאר: חוסר הבשלה של מערכת העיכול, גזים, טמפרמנט התינוק, עייפות יתר או גירוי יתר, חוסר בשלות של המערכת העצבית, מצוקה בטנית או תהליך מורכב של הסתגלות לעולם. התופעה מוכרת בכל העולם ומופיעה אצל תינוקות רבים – עד כרבע מהתינוקות סובלים מ"קוליק".

למרות שבמשך תקופה זו הורים רבים מתקשים להתמודד עם הבכי העז של התינוק שלהם יש תקווה:  לקוליק אין משמעות רפואית והוא ברוב המקרים נעלם מעצמו. התפרצויות הבכי הללו נוטות לעבור עד גיל שלושה-ארבעה חודשים. לרוב, התינוקות גדלים מעט, מערכות גופם מבשילות מעט והקוליק נרגע מעצמו. 

כיצד ישמע קולו של התינוק

התינוק מאדים, מאגרף את ידיו ומקרב את הרגלים לבטן תוך כדי בכי בלתי פוסק.

גזים או כאב אחר

בשלושת החודשים הראשונים לחיי התינוק הוא יחווה התקפי בכי רבים. פעמים רבות ההתקפים קשורים למערכת העיכול שלו שעדיין אינה בשלה. לעיתים קרובות כאבי הבטן מקורם בגזים. התופעה יכולה להופיע מגיל שבוע ועל פי רוב חולפת בגיל שלושה חודשים. שעות הפעילות העיקריות של מערכת העיכול הן דווקא בין 18:00 ל־20:00. ישנם תינוקות מעטים שלא זוכים לחוות את התופעה, אבל רוב התינוקות יסבלו ממנה במידה זו או אחרת.

בזמן הבכי בגלל גזים נעשה גופו של התינוק נוקשה, בעיקר באזור הבטן, ופניו מאדימות.

כיצד ישמע קולו של התינוק כשביטנו כואבת מגזים

בכי בגלל גזים הוא לרוב ממושך מאוד ואיננו מסתיים לפני שחולפת "התקפת הגזים". לרב התינוק מעקל את הלשון כלפי מעלה, גופו מתקשח ובטנו נוקשה. רגלייו מתקפלות לעבר החזה, ופניו מאדימות. צווחה גבוהה פורצת ללא אזהרה. לעיתים הוא יעצור נשימה ביחד התקשחות גופו.

ישנן עצות רבות להרגעת המצב אך הבשורה המשמחת ביותר היא שזה עובר מעצמו בסביבות גיל שלושה חודשים, כשמערכת העיכול מבשילה ומתחזקת.

כשצריך להחליף חיתול

כשהחיתול רטוב או מלוכלך התינוק שלך עשוי למחות. אם עורו הרך מגורה, את בטח תדעי על כך בבכי. השתמשי תמיד בקרם תפרחת חיתולים בהחלפות, ואם אפשר, תני לתינוקך זמן איוורור ללא חיתולים.

כשהבייבי זקוק לחום, אהבה, או חיבוק

כיצד ישמע בכיו של תינוקך

כשתינוקך יחוש צורך בחיבוק והרגעה הוא ישמיע קולות גרגור ויללות קטנות וקצרות. הבכי יעלם ברגע שתרימו אותו. נסי להעזר במנשא לתינוק, כדי שתוכלי להתנדנד ולשיר בזמן שאת מחזיקה אותו קרוב.

צריך הרגעה

מוצץ את אצבעותיו או את ידיו.

כשהאורחים חונקים מאהבה והגירויים רבים מדי

אם תינוקך זכה להרבה תשומת לב וחיבוק ממבקרים מעוררי אהבה, הוא עלול לקבל גירוי יתר. קחי את התינוק שלך למקום רגוע ושקט כדי לעזור לו להירגע.

כיצד ישמע הבכי:

בכי ארוך וחזק. מגיע אחרי שנמאס לתינוק ממצב מסוים.

אויי.. כמה קר

לרוב תינוקך לא יאהב להחליף חיתול או להיכנס לאמבט כשהאוויר הקר בא במגע עם העור שלו. את תראי שבמהירות את תתרגלי ותלמדי איך לשכלל החלפת חיתול מהירה.

כיצד ישמע בכיו של תינוקך כשקר לו

כשלתינוקך קר הוא מניע את הישבן מצד לצד (יכול להיות שהוא צריך החלפה) שפתיו ירעדו, בכיו ישמע מקטר, גפייו יכחילו ושיער גופו יזדקר.

כשממש חם

היזהרי לא להלביש את תינוקך יתר על המידה כדי שלא יהיה לו חם מדי. בדרך כלל הוא יצטרך ללבוש שכבת לבוש אחת יותר ממך כדי להרגיש בנוח.

כיצד ישמע בכיו של תינוקך כשחם לו

כשהבייבי יחוש בחם רב מדי הוא ישמיע יללות עם התנשפויות נמוכות שהופכות בהדרגה לבכי, פניו יראו אדומות וגופו יהיה חם למגע.

כשמשהו מפריע ואת לא בטוחה מה..

היי מודעת לשינויים בתינוקך. אם הוא חש ברע הוא כנראה יבכה בנימה שונה מהבכי הרגיל שלו. הבכי עשוי להיות חלש יותר, דחוף יותר, מתמשך או בעל גובה צלילים גבוהים יותר. אף אחד לא מכיר את הבייבי שלך טוב כמוך. אם את חושבת שאולי משהו לא בסדר והוא חולה, התקשרי לרופא שלך והתייעצי.

בכי של תינוק יכול לגרום למטפלים בו לחוש מצוקה גדולה. אסור לתת לתסכול מהבכי של התינוק לגרום לניעור או טלטול של התינוק. פעולות אלו מסוכנות לתינוק ועלולות לגרום לו לנזק מוחי בלתי הפיך ואף למוות. 

חיפוש
אפליקציה של יולדת

מומלץ לגלוש באתר בכל הדפדפנים למעט אינטרנט אקספלורר

דילוג לתוכן