כל שבוע קורה לך משהו חדש בבטן.

שגרה וסדר יום

איך בונים שגרה? איך נבנה סדר יום? קחו לעצמכם פסק זמן, חישבו האם לילדכם יש באמת שגרה מובנית, האם סדר היום שלו חוזר על עצמו פחות או יותר, במידה ולא, יש לנו כאן טיפים שיעזרו לכם.
זמן קריאה:
5 דקות
שיתוף כתבה ב:

תוכן הכתבה:

תינוקות, פעוטות, ילדים סדר יום ושגרה?

הילדים שלנו זקוקים לשגרה ולסדר יום . שגרה היא דבר מבורך. שגרה מעניקה ביטחון, רוגע ושלווה. תינוקות פעוטות זקוקים לשגרה וסדר יום שחוזר על עצמו מפני שכך הם יודעים לצפות לדבר הבא שעומד להתרחש.

נכון שגם אתם, המבוגרים אוהבים את השגרה? אולי לפעמים זה פחות מרגש ואולי אף משעמם אבל לפחות כך אתם לא נמצאים בסוג של סימן שאלה לגבי מה הולך לקרות בהמשך. 

למה צריכים שגרה

לשגרת יום יש קשר ישיר לשגרת הלילה. שגרה מובנית וידועה נותנת לילד ביטחון, הוא יודע למה לצפות וזה מוריד ממנו מתחים וכתוצאה מכך הילד רגוע יותר ומגיע נינוח יותר לשינה.
שגרה נותנת מענה של ביטחון גם לתינוק  וגם לאימא, ברגע שלתינוק יש סדר יום שחוזר על עצמו האימא פחות עסוקה בניחושים למה הילד שלה כרגע בוכה. ניתן לראות שאצל תינוקות שאין להם שגרת יום מובנית גם הלילות נמצאים בסוג מסוים של כאוס. חוסר שינה הנגרם כתוצאה מחוסר שגרה עשוי ליצור עצבנות, אימפולסיביות ונטייה לשינוי במצבי הרוח.

איך בונים סדר יום?

ההמלצה לכם ההורים היא להקדיש מספר ימים להתבוננות ומעקב ואפילו נהלו רישומים , במשך 4-5 ימים ,לפי הקריטריונים הבאים:

  • מהן שעות הערות של ילדכם?
  • מתי נראה לכם שהוא נראה שמח ושלו יותר?
  • מתי ילדכם אוכל הכי טוב? / מתי ההנקות הן יעילות יותר?
  • באילו שעות ההרדמה אורכת פחות או יותר זמן?
  • באילו שעות משך השינה ארוך/ קצר יותר?
  • מתי זיהיתם סימני עייפות ותסכול או חוסר מנוחה?

בהתאם לכך יש לבנות סדר יום. נסו לשלב את השגרה בסדר היום שלכם.

זכרו, שגרת האכלה, אמבטיה, השכבה, כל שגרה נבנית עם הזמן ואין אפשרות לאלץ או לכפות שגרה. חשוב לדעת שאין שגרת ילדים כשגרת מבוגרים נוקשה וקפדנית והיא תתגמש ותתיצב לאט לאט.

כמה טיפים לדרך

שגרה אינה יכולה להיות מהרגע הראשון

בחודש וחצי חודשיים הראשונים קשה מאד ליצור סדר יום ואו לאכוף אותו וזה עלול להיות בניגודלקצב הטבעי של ילדכם שאוכל, ישן, אוכל ישן וכך שוב ושוב. רובם של התינוקות ישנים רב הזמן ומתרגלים ומסתגלים לעולם. זה הזמן להקשיב ולנסות להבחין בין סוגי הבכי, מה עוזר לו ומה מציק ואט אט ללמוד ולהבין אותו.

שינה

תינוקכם שאך זה נולד נרדם וישן בכל מקום אך עם הגדילה וההתפתחות משימת ההרדמות והשינה מורכבת יותר. אל תשכחו כי הוא התינוק ואתם המבוגרים ואם צריך עגלו קצת פינות ושנו תכניות ואפשרו לילדכם את השגרה החשובה לו. בסופו של דבר הוויתור הוא כדאי ובמיוחד שהוא רק זמני עד שעניינים יכנסו לשגרה.

רצוי ואפשר לנסות ולשנות מדי פעם ולשהות גם במקומות שאינם מוכרים וקבועים כדי שהתלות בשגרת סדר היום לא תהיה תלוית מקום בהכרח. אט, אט ילמד ילדכם וותלמדו אתם מהי השגרה הנוחה לכם ולו ותהנו מיתרונות סדר יום.

שגרת ערב

נסו לעשות כשגרה ובזמן קבוע אמבטיה מרגיעה, "ארוחת" ערב ולאחריה השכבה לשנת לילה. נסו להפוך זאת למעין טקס שינה שמסמל את בא הלילה. גם אם בהתחלה יהיה נדמה שתינוקכם אינו "מבין" את העניין הרי שעם הזמן הדבר יתקבע כהרגל וכחלק קבוע מסדר היום או במקרה זה- סדר לילה.

סדר יום לתינוק שרק נולד

שגרת היום של תינוק שזה עתה נולד, אמור להיות מורכב מזמן פעילות שמוקדש לאכילה והחלפת חיתול, זמן לשינה במהלך היום ובערב השכבה לשנת לילה שבתקווה עם הזמן תהפוך לשנת לילה שלם.

ומה אצל הגדולים

אצל הגדולים יותר חשוב מאוד ליצור שגרה קבועה לקראת שעות הערב, ארוחת ערב משפחתית, לאחר מכן מקלחת, סיפור לפני השינה ולילה טוב. הפכו את זה לשגרה בכל יום לפני השינה.

ההמלצה היא לקחת לעצמכם פסק זמן, חישבו האם לילדכם יש באמת שגרה מובנית, האם סדר היום שלו חוזר על עצמו פחות או יותר, במידה ולא, עשו את המקסימום על מנת לצמצם כל מיני הפתעות במהלך היום אשר תורמות ליציאה מהשגרה. נסו זאת במספר ימים ותיווכחו עד כמה זה משפר את איכות השינה של ילדכם.

לקבלת עדכונים חודשיים בשנה הראשונה, מלאי פרטים בטופס:

מלאי בבקשה את שמך, כדי שנדע איך לפנות אלייך
אם לא נדע – איך נשלח? מלאי בבקשה כתובת מייל
אם לא נדע – איך נשלח? מלאי בבקשה מספר נייד
מתי נולד הבייבי שלך?
במייל, סמס או גם וגם? תבחרי, בבקשה!
יש להסכים לתנאים

דנה קרסיס, יועצת שינה לתינוקות וילדים
מנהלת פורום יעוץ שינה באתר יולדת

חיפוש
אפליקציה של יולדת

מומלץ לגלוש באתר בכל הדפדפנים למעט אינטרנט אקספלורר

דילוג לתוכן