לפני הלידה

עיסוי פרינאום - עיסוי החיץ

במהלך הלידה מתרחב אזור הנרתיק מאד. לעיתים אזור החיץ בין הנקבים (הנרתיק ופי הטבעת), הנקרא בלועזית פרינאום, איננו גמיש מספיק, ולכן כדי לאפשר את מעבר הראש של התינוק בדרכו החוצה נדרש לבצע בו חיתוך יזום הנקרא חיתוך חיץ (אפיסיוטומיה) על מנת למנוע קרע בלתי נשלט בפרינאום.

חיתוך החיץ איננו גזרה משמים, וניתן לעשות הרבה על מנת לצמצם את הצורך בו, כך שברוב המקרים ניתן למנוע אותו כליל. מטרתו של עיסוי פרינאום היא להגמיש את רקמות פתח הנרתיק. מתחילים לבצע עיסוי פרינאום בדרך כלל בסביבות שבוע 34 להריון. העיסוי מבוצע על ידי האישה עצמה או על ידי בן הזוג, שזו דרך טובה להגביר את מעורבותו בתהליך ההריון.

כיצד מבוצע עיסוי פרינאום

לפני העיסוי יש לשטוף היטב ידים ולגזוז ציפורניים. לאחר כדאי לפרוס מגבת על המיטה, עליה תשכבי כאשר המגבת מתחת לאגן שלך.

כדי לרכך את אזור הנרתיק נהוג להשתמש בשמן (בדרך כלל שמן שקדים), אותו שמים על האצבעות המורות. העיסוי עצמו מבוצע באמצעות שתי האצבעות המורות המוחדרות כאשר הן צמודות עד לעומק הפרק האמצעי של האצבע. תוך יצירת לחץ עדין, יש להפריד בין שתי האצבעות ולהעבירן לאורך דפנות הנרתיק עד לגובה אמצע הנרתיק. אין להמשיך את תנועת העיסוי בחלקו העליון של הנרתיק. לאחר מכן יש להחזיר את האצבעות חזרה אל תחתית הנרתיק, וחוזר חלילה.

אין כמות מסויימת של פעמים אותה צריך לבצע או זמן מוגדר לעיסוי. עיסוי בין חמש לעשר דקות ביום, הוא בהחלט מספק, וגם אם הוא מבוצע פחות אז זה עדיין טוב. צריך לזכור - עדיף לבצע עיסוי חיץ חלקי מאשר לא לבצע אותו כלל.

גם בעת הלידה עצמה כדאי להצטייד בשמן כדי שהמיילדת תוכל לבצע עיסוי לקרום החיץ בזמן שראש התינוק יוצא.

כללי זהירות בעת עיסוי החיץ

ישנם מספר כללי זהירות עליהם כדאי לשמור בעת ביצוע עיסוי החיץ:

יש להימנע מעיסוי של החלק העליון של הנרתיק (החלק הפונה לכיוון הדגדגן והשופכה) כדי לא לרכך חלק זה. חלק זה של הנרתיק אינו אמור להימתח כלל, וקרע בו יכול להיות בעייתי.

אין להתחיל לבצע את העיסוי בצורה חזקה מדי, אלא בצורה הדרגתית מאד, לאורך מספר שבועות. עם הזמן, בעקבות עיסוי קרום החיץ הוא יתרכך, ואז לאט לאט ניתן יהיה להפעיל יותר לחץ.

אם את סובלת מדלקת או פטרת בנרתיק, אין לבצע עיסוי פרינאום.

חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)

שמות לתינוקות

  בנים   בנות   יוניסקס
לפי התאמה נומרולוגית:
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

כתבות אחרונות