כל שבוע קורה לך משהו חדש בבטן.

אסטמה

אסטמה היא מחלה נפוצה וכך גם שכיחותה בקרב הריוניות. חשוב לציין ששמירה על מחלה מאוזנת במהלך ההריון תסייע להריון רגיל ותקין עם עובר וילד בריאים, ללא כל סיבוכי הריון.
זמן קריאה:
3 דקות
שיתוף כתבה ב:

תוכן הכתבה:

אסטמה

אסטמה היא מחלה נפוצה, ומשום כך שכיחה גם בקרב נשים בהריון. המטרה החשובה ביותר הריון היא מניעת התקפים, בכדי שלא תהיה ירידה באספקת החמצן לעובר.

חשוב לדעת, אסטמה מאוזנת במהלך ההריון נותנת תוצאות מצוינות לאם ולתינוק.

כיצד ההריון משפיע על האסטמה? 

אצל כשליש מהנשים תחול החמרה במחלה בהריון ואצל שליש יחול שיפור. בנשים החוות החמרה, היא תתרחש בעיקר בטרימסטר השני, פעמים רבות בשל הפסקה – לא מוצדקת – של התרופות למניעת התקפים. אסטמה נוטה להיות פחות חמורה בחודש האחרון להריון ונדיר למדי שאישה תסבול מאסטמה קשה בזמן הלידה.

כיצד משפיעה האסטמה על ההריון?

 ישנה עלייה קלה יחסית בשיעור סיבוכי ההריון, כאשר מחקרים מלמדים אותנו כי נשים עם אסטמה חשופות יותר לרעלת הריון, לידה מוקדמת, משקל לידה נמוך ותמותת עובר. חשוב להבין כי שיעור הסיבוכים עולה עם החומרה של מחלת האסטמה ומשום כך כאשר האישה מטופלת, ולא חווה התקפים משמעותיים בהריון, ניתן למנוע את תוספת הסיכון הזו ולהגיע להריון רגיל ותקין עם עובר וילד בריאים, ללא כל סיבוכי הריון.

כיצד מטפלים באסטמה בהריון?

 הטיפול התרופתי באסטמה בהריון דומה לטיפול הרגיל שלא בהריון, זאת משום שהרוב המוחלט של התרופות הינו בטוח לשימוש גם בזמן הריון.

  • אורח חיים – מלבד הקפדה על הטיפול התרופתי, חשוב להימנע מעישון, ומחשיפה סביבתית לגורמים שיכולים לעורר התקפים. מומלץ גם על פי עונת השנה לקבל חיסון לשפעת במהלך ההריון.
  • מעקב הריון – אסתמה שאינה מאוזנת חייבת להיות במעקב רופא ראות, כולל ביצוע תפקודי ריאה  וניטור תכוף יותר של העובר באמצעות אולטרה-סאונד. תדירות המעקב נקבעת על פי חומרת האסטמה.
  • תרופות – מרבית התרופות המקובלות לטיפול באסטמה בטוחות לשימוש בהריון. שימוש בסטרואידים בשאיפה הינו בטוח בהריון. כך גם לגבי סטרואידים פומיים, אשר יעילותם בטיפול ומניעת התקפי אסטמה חמורים עולה על הסיכון הנמוך לתינוק, משום שסיכון זה קיים בעיקר בעת טיפול ממושך, במינון גבוה ובמהלך הטרימסטר הראשון (אז יכולה להיות תוספת סיכון קטנה למומים מסוג שפה וחיך שסועים). בהתקף אסטמה חמור, מומלץ שלא לתת אדרנלין כיוון שיכול להשפיע על כלי הדם ברחם ובשלייה.

כתבות הכי נצפות בקטגוריה

חיפוש
אפליקציה של יולדת

מומלץ לגלוש באתר בכל הדפדפנים למעט אינטרנט אקספלורר

דילוג לתוכן