כל שבוע קורה לך משהו חדש בבטן.

רחם שרירני

שרירנים ברחם - נשמע מפחיד.. אבל לא! שרירנים הינם ממצא שכיח אצל נשים ולרב אינם מפריעים לאיכות החיים בכלל או למהלך ההריון בפרט ונדיר ששרירנים גורמים לסיבוכי הריון.
זמן קריאה:
2 דקות
שיתוף כתבה ב:

תוכן הכתבה:

שרירנים ברחם (Myoma )

שרירנים ברחם הינם גידולים שפירים, לא סרטנים המופיעים ברקמת שריר הרחם. זהו ממצא שכיח בעיקר בגילאים 30-50, אך יכול להופיע גם בגיל צעיר ומבוגר יותר. שרירן יכול להופיע כשרירן בודד או כרחם רב שרירני עם שרירנים רבים ובגדלים של מספר מ"מ עד 20-30 ס"מ במקרים חריגים. 

חשוב לציין, כי במרבית המקרים, שרירנים אינם מפריעים לאיכות החיים בכלל ולמהלך הריון בפרט ורובם אינם מתפתחים לממאירות .

מהם התסמינים של שרירנים? 

רוב הנשים הנושאות שרירן אינן מרגישות בו כלל. בחלק מהנשים, שרירנים יכולים לגרום לכאבים, דימום מוגבר בווסת ושלא בווסת וכן ללחץ על איברים סמוכים לרחם כגון שלפוחית השתן ופי הטבעת – עם תכיפות במתן שתן ו/או עצירות. במקרים נדירים שרירן יכול לעבור ניוון ונמק המלווה בחום וכאבים, או ביציאה של השרירן החוצה דרך הנרתיק או בתסביב של השרירן על גבי הגבעול שמחבר אותו לרחם.

מהם התסמינים של שרירן בהריון? 

נדיר כי שרירנים גורמים לסיבוכי הריון, אלא במקרים נדירים – בעיקר בקורלציה למיקום ולגודל השרירנים, אז הם יכולים להוביל לבעיות פוריות וסיבוכי הריון. בהריון, חלק מן השרירנים (כשליש) עלולים לגדול, בעיקר במהלך הטרימסטר הראשון.

פגיעה בפוריות – נדיר כי שרירן יגרום לבעיות פוריות אך לעיתים, כאשר השרירן ממוקם בצוואר הרחם וחוסם אותו או כאשר הוא סמוך לחצוצרות וחוסם את מעבר הזרע/ביצית דרכן. כמו כן, כאשר השרירן הוא גדול ובולט אל חלל הרחם הוא יכול להפריע להשרשת העובר ברחם.

גדילת עובר לא מספקת (IUGR ) – גדילת עובר לא מספקת יכולה להיגרם בשל חוסר מקום ברחם.

הפלות – שרירנים הבולטים לחלל הרחם, פוגעים ביכולת להרות ואף עלולים לגרום להפלות.

לידה מוקדמת

מצג פתולוגי – מצב בו השרירן מפריע או חוסם את ירידת הרחם אל האגן וכתוצאה מכך מצג עובר שמוביל ללידה ממושכת, מורכבת ושיעור גבוה יותר ניתוחים קיסריים.

כתבות הכי נצפות בקטגוריה

חיפוש
אפליקציה של יולדת

מומלץ לגלוש באתר בכל הדפדפנים למעט אינטרנט אקספלורר

דילוג לתוכן