לפני ההריון

לקראת הריון - מחלות שכיחות

יתר לחץ דם כרוני

יתר לחץ דם כרוני בנשים הרות, הוא כזה שנמדדו ערכי ל"ד חוזרים של מעל 140/90 לפני ההריון או עד שבוע 20 להריון. חלק ניכר מן הנשים מאובחנות רק במהלך ההריון, משום שלא ביצעו מעקב ל"ד שגרתי טרם ההריון.

כיצד משפיע ההריון על לחץ הדם? באופן טבעי, בעיקר בתחילת ההריון, ישנה ירידה של ערכי ל"ד ולכן נשים רבות יכולות להיות מאוזנות עם מינונים נמוכים יותר ואף ללא טיפול כלל בתחילת ההריון.

כיצד משפיע לחץ דם על ההריון? נשים עם יתר ל"ד נמצאות בסיכון מוגבר להתפתחות רעלת הריון ולסיבוכים מיילדותיים נוספים כגון לידה מוקדמת, גדילה לא מספקת של העובר, הפרדות שלייה ועוד. משום כך, ישנה חשיבות רבה למעקב אחר הופעת רעלת הריון, גדילת העובר ועוד.

כיצד מטפלים ביתר לחץ דם בהריון? המטרה היא להגיע לאיזון של הלחץ דם עוד טרם ההריון על ידי מינימום תרופות, במינון הנמוך ביותר שניתן וכמובן באלו שמותרות בזמן ההריון.

    • אספירין - בקרב נשים עם יל"ד כרוני, וכן עם בגורמי סיכון אחרים לרעלת הריון, הטיפול באספירין יכול להפחית את הסיכון להתפתחות של רעלת הריון.
    • נוגדי ל"ד - מתוך תרופות רבות המשמשות להורדת ל"ד, חשוב לבחור את התרופות הבטוחות שמותרות לשימוש בזמן הריון. כך למשך תרופות ממשפחת ה – ACE Inhibitors , אסורות לשימוש ויש להפסיקן לפני או מיד עם הכניסה להריון. על כן, כל אשה עם יתר לחץ דם המתכננת הריון צריכה להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי שינוי הטיפול התרופתי.

חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)

שמות לתינוקות

  בנים   בנות   יוניסקס
לפי התאמה נומרולוגית:
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

כתבות אחרונות