כל שבוע קורה לך משהו חדש בבטן.

צרבת בהריון

נשים רבות, שלא סבלו בעבר מצרבת, לא מודעות בתחילה לכך כי התופעה אותה הן חשות היא צרבת. הן בדרך כלל יתארו את התחושה בפעם הראשונה כאילו האוכל עולה להן בגרון בעת שהן נמצאות בתנוחה מאוזנת. מהי צרבת? מדוע היא מופיעה וכיצד ניתן למנוע או להקל את תחושתה וגם, "תרופות סבתא" שיקלו עלייך. ריכזנו את כל מה שאת צריכה לדעתבמאמר שלפנייך..
זמן קריאה:
10 דקות
שיתוף כתבה ב:

תוכן הכתבה:

למה יש צרבת בהריון?

ושוב אותם ההורמונים המשתוללים בזמן ההריון גורמים, בין היתר, לצרבת. מיצי הקיבה מגיעים מהקיבה אל צינור הוושט ונגרמת תחושת צריבה. במהלך ההריון גדל הרחם ויוצר לחץ על הקיבה. זו הסיבה שהבעיה עלולה להחמיר ככל שההריון מתקדם, והרחם ממשיך לגדול ולהתרחב. הקיבה נדחקת כלפי מעלה, הפתח האחראי על חיבור בין הקיבה לבין הוושט נמצא תחת עומס גדול כתוצאה מכך חומצות אשר נמצאות בקיבה עלולות לחדור אל צינור הבליעה, לגרות אותו בחומציותן ולגרום לתחושה של צרבות חזקות בהריון וכאב בבית החזה הקדמי.
גורם נוסף לצרבת בהריון עלול להיות על רקע הורמונלי. הורמון בשם רלקסין גורם לרפיון של חלק משרירי הגוף, כהכנה ללידה. בין השרירים שמתרפים מצוי השריר שבין הוושט לקיבה. ריפיון השריר עשוי לגרום לעלייה של חלק מתוכן הקיבה במעלה הוושט. התוכן החומצי גורם לגירוי רירית הוושט, לצריבה ולתחושת מועקה וצריבה בבית החזה.

צרבת בהריון – באיזה שבוע?

צרבת בהריון שליש ראשון

צרבות בהריון עלולות להופיע לכל אורך ההריון, החל מהחודש השני להריון ועד הלידה. אצל חלק מהנשים ההריוניות, צרבת הריון מופיעה בתחילה החודש השני (תחילת השליש הראשון) ומהווה את אחד הסימנים המוקדמים להריון. בשלב זה של ההריון הגוף מייצר כמויות גדולות של ההורמונים פרוגסטרון ורלקסין, אשר מרפים את כל רקמות השריר בגוף, כולל אלו השייכות למערכת העיכול. תופעה זו אמנם מסייעת לעובר לקבל יותר ערך תזונתי, אך היא גורמת לעיתים לבעיות שונות עבור האם דוגמת עצירות, גזים, וצרבת. החומציות של מיצי הקיבה עלולה לעיתים לגרות את אזור הוושט ולגרום לתחושת צריבה.

צרבת בהריון שליש שלישי

במהלך השליש השני או השלישי, עלולה להופיע צרבת או להמשיך ולהטריד מאחר והעובר גדל, ודוחק את הקיבה מעלה ומשנה את מיקומה של הקיבה ביחס למיקומה הרגיל, נוצר עומס ולפעמים הפתח בין הקיבה לוושט נפתח .

מעבר לכל אלה גורמים נוספים כמו בריאותך, הרגלי האכילה שלך ומצב ההריון או גם בגלל מעי רגיז, חיידק הליקובקטור, לחץ או סטרס וכד' ישפיעו על הופעת הצרבות, כך שזה שונה מהאחת לשניה.

הנחמה בעניין היא בכך שלרב אם הצרבות מתחילות בהריון ולא סבלת מהן קודם, הן כמעט תמיד נעלמות בסיום ההריון.

מהם הסימפטומים של צרבת בהריון?

  • שריפה או כאבים באזור החזה
  • צריבה באזור הגרון והוושט
  • תחושת יובש בפה
  • שיעול וליחה מרובה
  • צרידות
  • טעם חמוץ בפה
  • כאבי בטן (לרב מורגש בחלק העליון של הבטן)
  • בחילות, הקאות
  • קושי בבליעה

מניעה

למרות שאין באפשרותך לשלוט על הסיבות לצרבת או על הופעתה אך באפשרותך לעשות פעולות שונות שיכולות בהחלט למנוע התקפים, להפחית את תדירותם ואולי לקצר אותם:

הימנעי מלחץ על הבטן – בעיקר מחזיות או בגדים לוחצים.

פעילות גופנית – בצעי תרגילים למתיחת הגוף ולהרפיית מערכת העיכול, כמו למשל תרגיל פשוט ויעיל של מתיחת הידיים גבוה מעל לראש. העדיפי להימנע מפעילות גופנית מאומצת לפני השינה.

שינוי תנוחת השינה – השתדלי לישון כשהראש מוגבה בצורה ניכרת מעל הגוף. שכיבה במצב מאוזן תורמת למעבר של תוכן הקיבה לכיוון הוושט, ובאמצעות הגבהת הראש ובית החזה ניתן למנוע זאת. כרית הריון תוכל לסייע לך בשינוי תנוחת השינה ועשויה להקל עלייך מאד. (במסגרת ההטבות שמצאנו לך יש הטבה לכרית בדיוק בשביל בעיה זו:))

תזונה – תזונה יכולה להקל משמעותית על תחושת הצרבת או הופעתה ומאידך עשויה להחמיר את הבעיה. בניית תפריט תזונה מותאם לך אישית יכול להקל ולמנוע את הופעת תסמיני הצרבת. למדי מנסיונך מה אכלת והיטיב עימך והימנעי ממאכלים שנסיונך עימם היה לרעה בעבר.

צריכת מוצרי חלב – למרות שנהוג לומר שתריכת חלב ומוצריו מקלה על צרבת חשוב לציין כילמזונות שונים יש השפעה משתנה בן אדם למשנהו. לכן, יש מי שמוצרי חלב יקלו עליה וירגיעו את תחושת הצרבת ויש מי שצריכת חלב ומוצריו יגורמו לה לצרבת.

שינוי הרגלי אכילה – נסי לאכול ארוחות קטנות ותכופות, כך תקטן השפעת החומציות על הוושט.

לעסי היטב את האוכל – לעיסה יעילה תקטין את משך זמן השהיה של המזון בקיבה וכך קטנים הסיכויים שמיצי הקיבה יגיעו לאזור הוושט ויגרמו לתחושת צרבת.

הימנעי ממזון מטוגן או מתובל – הימנעי ממזונות כגון: צ'יפס, מלאווח, ג'חנון בורקס, עגבניות וקטשופ, פלאפל וכד'.

הימנעי מקיבה מלאה מידי – הימנעי מארוחות גדולות.

הימנעי מלעיסת מסטיק – בזמן לעיסת מסטיק אנו בולעים אוויר. לעיתים האוויר משתחרר ועולה מהקיבה אל הוושט בלוויית חומצה, שעלולה לגרום לצרבת.

הימנעי מאכילה לפני השינה – מומלץ לאכול ארוחה אחרונה עד שעתיים לפני שנת הלילה.

הימנעי משכיבה לאחר האוכל– לאחר הארוחה הימנעי משכיבה על מנת למנוע מעבר של תוכן הקיבה לכיוון הוושט.

הימנעי מכיפוף הגוף קדימה – כאשר עלייך להתכופף עשי זאת בעזרת כפיפת ברכיים, ולא בכפיפת הגב כולו קדימה. כיפוף הגב יוצר לחץ על הבטן ועל הקיבה מצב אנו מעוניינים למנוע .

הפרידי בין שתיה ובין אכילת מזון – רצוי להפריד בין האוכל לבין השתייה, ולו מכיוון ששתייה במהלך האוכל עלולה "לתרום" לניפוח הקיבה.

שתיית מים – הרבי בשתית מים אך ליגמי מים, בלגימות קטנות.

הפחיתי מאד צריכת משקאות שמכילים קפאיןקפה, תה שחור קולה

הימנעי משתיית אלכוהול – האלכוהול עלול לגרום להפרשה מואצת של מיצי קיבה ולגרום לצרבת.

שתי משקאות המכילים אלוורה ותה קמומיל – הם מקלים על תחושת הצריבה.

בחורה בהריון שותה כוס חלב נגד צרבת

מה עושים נגד צרבת בהריון?

כאשר הצרבת מקשה עלייך ואת זקוקה לטיפול מהיר, כאשר הצרבת כבר כאן ואת זקוקה להקלה, ישנן דרכים להתמודד ולהקל על ההרגשה. העזרי במאכלים ובמשקאות שמורידים את רמת החומציות שוטפים ו'מקררים' את הוושט, כך שהצרבת תרגע ותהיה נסבלת יותר. ריכזנו כאן מגוון עצות לעזרתך להקלה על צרבת בהריון:

שתי מים קרים או איכלי שלגון – קרירות המים מפחיתה את תחושת הצריבה ועוזרים להפחתת החומציות בקיבה.

צרבת הריון וסודה – שתי סודה או מים עם אבקת סודה לשתייה.

איכלי מזונות קלים לעיכול ועשירים בסיבים תזונתיים – איכלי פירות כגון: בננות, תפוחים, רסק תפוחים ואגסים, ירקות ירוקים כגון מלפפון טרי וקר, איכלי ירקות וכתומים, אגוזים ושקדים.

שתי חלב – חלב מהיותו מזון בסיסי סותר את מיצי הקיבה החומציים שעולים מהקיבה.

חליטות – תה קמומיל, ג'ינג'ר שומר או מנטה אחרי הארוחה יכול לעזור.

צרבת בהריון – טיפול

אם כל ההמלצות לא מועילות והצרבות עדיין קשות ותכופות, ניתן לפנות לייעוץ רפואי על מנת שיסייע להקלה על הצרבות. ישנן תרופות סותרות חומצה שניתן לקחת במקרה שכל העצות האחרות אינן מסייעות ורופא יסייע לך בהמלצות ומרשם.

טבליות להורדת חומציות (טאמס-Tums)

תרופות סותרות חומצה נחשבות לרב כטיפול תרופתי ראשוני בצרבות בהריון ולהקלה מיידית עם הופעת הצרבת. התרופות ניתנות לקניה בכל בית מרקחת, ללא מרשם. במקרים רבים הן אפילו מועשרות בסידן. הטבליות יעילות ויהפכו להיות חלק בלתי נפרד משגרת הצרבת שלך.
תרופות מהמשפחה זאת כוללות תכשירים כמו רני, טאמס, גביסקון ומאילוקס אך מומלץ להיוועץ ברופא או ברוקח כיוון שהן עלולות לגרום לשלשולים או לעצירות.

אם התרופות סותרות החומצה אינן מועילות ואינן נותנות הקלה משמעותית ותסמיני הצרבת ממשיכים להציק, ישנן תרופות אחרות, שהרופא יוכל להמליץ עליהן.

מתי עלי לפנות לרופא ?

תופעת הצרבת יכולה להופיע לכל אורך ההריון ולרב אין בה מלבד תחושת חוסר נוחות. עם זאת, כאשר ישנן צרבות קשות בהריון, כאשר מתלוות לצרבות הקאות או מופיעים קשיי בליעה זהו מצב שמחייב ביקור אצל הרופא.

צרבת בהריון – "תרופות סבתא"

כמו בתסמינים רבים אחרים גם בטיפול בצרבת יש מקום של כבוד לטיפול ב”תרופות סבתא”.

כף שמנת או קצת חמאה 15 דקות לפני האוכל יוכלו למנוע את הצרבת שאחרי. אם לא יועיל, לא יזיק…

תזונה – הקפידי על אכילת מזונות בסיסיים סותרי חומצה כמו יוגורט, חלב.

שקדים טבעיים – מומלץ לאכול שקדים טבעיים לא מומלחים ולא קלויים.

הכיני חליטות – חליטות כגון: חליטות של הצמח 'דרדר כחול' או 'ציפורן החתול' מקלות על צרבת.

איכלי ירקות ירוקים – ולא רק מלפפון

חומץ תפוחים – לא טעים, אבל מומלץ. ערבבי כפית אחת בכוס מים. החומץ יכול לעזור לשחרר את מערכת העיכול.

כורכום – ניתן לשילוב בקלות בתה או איכלי מאכלים מתובלים בכורכום.

צרבת בהריון – שיער

ישנה אמונה עממית הטוענת שככל שהתינוק שעיר יותר, כך האמא סובלת יותר מצרבת. שנים רבות רופאים גיחכו על אמונה זו ואמרו שזו אמונה טפלה. במחקר שנעשה ב- Johns Hopkins University על נשים בהריון שסבלו מצרבת נמצא כי אחוז גבוה של נשים (78% מהנשים) שהשתתפו במחקר סבלו מצרבת במידה זו או אחרת. לאחר הלידה שני רופאים שונים ובלתי תלויים בחנו את מידת השיער על ראשיהם של התינוקות שנולדו לנשים שהשתתפו במחקר. באופן מפתיע נמצא כי רוב הנשים שהתלוננו על צרבת במידה קשה או בינונית ילדו תינוקות עם שיער רב. לעומתן, נשים שלא התלוננו על צרבת או הגדירו אותה כקלה, ילדו ילדים ללא שיער או עם מיעוט שיער. ככל הנראה הרופאים כבר לא צוחקים על אמונה עממית זו. ככל הנראה ההסבר הוא הורמונאלי: ההורמון הנשי אסטרוגן מצד אחד מחליש את השריר בכניסה לקיבה וגורם לצרבת, ומאידך מעודד צמיחה של שיער אצל העובר.

כתבות הכי נצפות בקטגוריה

חיפוש
אפליקציה של יולדת

מומלץ לגלוש באתר בכל הדפדפנים למעט אינטרנט אקספלורר

דילוג לתוכן