כל שבוע קורה לך משהו חדש בבטן.

פקיעת מי שפיר יזומה

פקיעה של קרומי מי השפיר (או ירידת מים) יכולים להתרחש באופן ספונטני לפני הלידה, תוך כדי הלידה ו/או להיעשות באופן יזום במהלך הלידה לשם זירוז קצב התקדמות הלידה. המשיכי וקרא עוד על פקיעה יזומה של מי השפיר.
זמן קריאה:
3 דקות
שיתוף כתבה ב:

תוכן הכתבה:

(Artificial Rupture of the Membranes)

מדוע פוקעים את מי השפיר בצורה יזומה?

הסיבה העיקרית לפקיעת קרומי מי שפיר יזומה היא לשם זירוז קצב התקדמות הלידה. סיבות נוספות לפקיעת קרומים יזומה היא כאשר יש חשד למצוקה עוברית או לשם ביצוע ניטור פנימי.
בעת פקיעת קרומים חשוב מאוד לצוות הרפואי להתרשם מצבע מי השפיר – שיכולים להיות נקיים (זה תקין כמובן), דמיים מה שמחשיד למצב של הפרדות שליה או מים מקוניאליים (מקוניום, זו צואת התינוק הראשונה). מקוניום מופיע באחוז ניכר מן הלידות וברוב המכריע של המקרים זה לא מהווה סיבוך או סיכון. מקובל, כאשר יש ירידת מים מקוניאליים, להזמין רופא ילדים לחדר לידה, בכדי שיבדוק את התינוק ולוודא שהתינוק לא ישאף לריאותיו את המקוניום.

כיצד נעשית הפקיעה?

שיטה מלאכותית זו נעשית באמצעות 'מסרגה' (מקל פלסטיק סטרילי שבקצהו קרס) אותה מחדירים דרך הנרתיק וקורעים את קרומי השליה. בדרך כלל תעשה הפעולה בזמן ציר, ורק לאחר שראש העובר התבסס באגן וצוואר הרחם התחיל להפתח.

האם הפעולה כואבת?

הפעולה עצמה אינה כואבת מכיוון שבקרומי השליה אין עצבים ולכן כמעט ואינה מורגשת, למרות שהיא עדיין כרוכה בחוסר נעימות שוות ערך לבדיקה וגינלית.

מה משמעות פקיעת הקרומים?

משמעות פקיעת הקרומים היא כי 'אין דרך חזרה', וכי הלידה חייבת להתבצע, מכיוון שלאחר פקיעת הקרומים (גם אם באופן טבעי) יש סכנת זיהום ברחם. באופן די מהיר ופתאומי יופעל לחץ על התינוק מהמים העליונים ויהיה צורך לשים לב לדופק העובר כדי לראות שהוא מתמודד טוב עם ההתערבות.

מתי נעשית פקיעת קרומים?

בדרך כלל תעשה פקיעת קרומים במצב של לידה שכבר התחילה, אך 'נתקעה'. הפעולה יעילה כאשר יש כבר צירים ורוצים לחזק אותם ולקדם את ירידת התינוק בתעלת הלידה.

לעיתים הצירים שיבואו בעקבות קריעת הקרומים יהיו באופן מהיר מאוד חזקים יותר, תכופים יותר וארוכים יותר, בלי זמן הסתגלות של גוף האם ושל התינוק לעוצמתם.
כאן תוכלי לקרא ולקבל עוד מידע על שלבי הלידה.

בהצלחה

כתבות הכי נצפות בקטגוריה

חיפוש
אפליקציה של יולדת

מומלץ לגלוש באתר בכל הדפדפנים למעט אינטרנט אקספלורר

דילוג לתוכן