תסמונת מוות בעריסה

הקטנת הסיכוי למוות בעריסה

מה ידוע מן המחקרים המדעיים על מוות בעריסה?

מן המחקרים, שנערכו בכל רחבי העולם, עולה כי הסבירות הגבוהה ביותר למוות בעריסה היא בין גיל חודשיים לגיל 4 חודשים. התינוקות נראים בריאים או שזה עתה החלימו מהצטננות. כשעורכים השוואה בין תינוקות שמתו בעריסה לבין תינוקות שמתו מסיבה אחרת מתבררים שני גורמי מפתח. תינוקות המועדים יותר למוות בעריסה הם אלה הישנים על הבטן או על הצד, ואלה שאימותיהם עישנו בעת ההריון.

האם ניתן למנוע מוות בעריסה?

לצערנו, אין כיום כל דרך לחזות מי מן התינוקות מועד למוות בעריסה, אך יש מספר פעולות שההורים יכולים לנקוט בכדי לצמצם את הסיכון ולהעניק לתינוקם את הסיכוי הטוב ביותר לגדול ולהתפתח.

 • שינה על הגב
  השכבת התינוק לישון על גבו היא הצעד החשוב ביותר שהורים יכולים לנקוט בכדי להקטין את הסיכון למוות בעריסה. אם התינוק נרדם על הבטן, יש להופכו בעדינות אל הגב. הפיכת תנוחת התינוק מן הבטן אל הגב הפחיתה את שיעור מקרי המוות בעריסה ביותר מ- 50%.
 • מזרון מוצק
  על ההורים לוודא כי תינוקם ישן על מזרון מוצק ושטוח העומד בתקני הבטיחות. יש להמנע משימוש באביזרי מיטה רכים ובלתי מקובעים. רצוי שלא להשתמש בכריות או בצמר או במצעים רכים מתחת לגופו של התינוק. כדאי לשקול שימוש בבגדי שינה כתחליף לשמיכה. אם משתמשים בשמיכה, יש לכרוך את חלקה המכסה את רגלי התינוק סביב למזרון ולוודא כי השמיכה מכסה את התינוק רק עד חזהו. כיסוי התינוק באופן שכזה מקטין את הסיכוי כי התינוק יזחל אל מתחת לשמיכה ופניו יתכסו בה.
 • כיסוי ראש
  יש לוודא כי ראשו של התינוק נותר בלתי מכוסה במהלך השינה. תינוקות נמצאים בסיכון מוגבר למוות בעריסה אם ראשם מכוסה. יש להמנע מכיסוי ראש התינוק בשמיכה או כיסוי אחר כדי להגן עליו מפני השמש או מפני רעש. כלי מיטה שאינם מקובעים כשורה עלולים להכרך סביב פניו של התינוק ולחסום את פיו ואפו, דבר שעלול לגרום לו לשאוף אוויר מעופש.
 • שינה בצוותא
  מעבר למפגעים, האורבים לתינוק, בדמות כריות ושמיכות במיטה המשפחתית, ישנם סיכונים נוספים בשינה משותפת במיטת ההורים שעלולים לקרות כתוצאה מהרגלי שינה בלתי נשלטים של ההורים מחמת עייפות, שתיית אלכוהול או שימוש בסמים. ההורים עלולים לרמוס או להחניק את תינוקם בהסח הדעת. במחקרים נמצא כי שינה משותפת במיטת ההורים אינה מספקת הגנה מפני מוות בעריסה, אך שינה של התינוק בעריסתו שלו, בסמוך למיטת ההורים עשויה לסייע בהענות מהירה לצרכיו של התינוק, כגון: הנקה בחלב אם.
 • עישון
  נשים המעשנות בעת ההריון מגדילות את הסיכון למוות בעריסה פי 3. חשיפה לעישון סביל לאחר הלידה מגדילה את הסיכון למוות בעריסה פי 2. על ההורים לשמור את תינוקם בסביבה חופשית מעישון. במחקרים נמצא כי ככל שגדל מספר המעשנים בבית ומספר הסיגריות שמעשנים וזמן החשיפה של התינוק לעשן הסיגריות, כך גדל הסיכון למוות בעריסה. רכיבים המצויים בעשן הסיגריות פוגמים בהתפתחות ריאותיו של התינוק התינוק ומערכת העצבים המרכזית שלו, ופוגעים ביכולתו להקיץ משנתו.
 • טמפרטורת החדר
  יש לשמור שחדרו של התינוק יהיה חמים, אך לא חם מדי. תינוק שחדרו מחומם יתר על המידה נוטה לשקוע בשינה עמוקה המקשה על יקיצתו בעת הצורך. דרגת החום בחדרו של התינוק צריכה להיות נוחה להוריו שלא ישגו בהלבשת יתר של תינוקם.
 • השגחה בעת ההריון
  השגחה נאותה בעת ההריון הכוללת תזונה נאותה, המנעות מאלכוהול, סמים ועישון, ובדיקות רפואיות סדירות עשויה לסייע במניעת הופעת מומים בעובר שיגבירו את הסיכון למוות בעריסה.

האם שינה על הצד יעילה להקטנת הסיכון למוות בעריסה?

עד לשנת 1996 ההמלצה להקטנת הסיכון למוות בעריסה כללה גם שינה על הצד. בעקבות מחקרים שנערכו שונתה ההמלצה. ההמלצה המקובלת כיום היא ששינה על הגב היא התנוחה הבטוחה ביותר להקטנת הסיכון למוות בעריסה. הסיבה לכך היא שתינוקות המושכבים על צידם נוטים יותר להתהפך לבטן.

האם מוצץ יכול לסייע בהקטנת הסיכון למוות בעריסה?

מניתוח של מספר מחקרים עולה כי שימוש במוצץ בעת השינה מקטין באופן משמעותי את הסיכון למוות בעריסה. למרות הממצא הברור לטובת שימוש במוצץ, לא ממהרים להפוך את השימוש בו להמלצה גורפת בגלל סיכון אפשרי לדלקות אוזניים וזיהומים אחרים. בכדי להנות מכל העולמות ממליצים חלק מן המומחים על שימוש במוצץ תוך הקפדה מירבית על נקיונו.

מאמר זה מוגש באדיבות אתר take-care.org - אתר המרכז מידע בריאותי עדכני ודרכים מעשיות להתמודד עם בעיות בריאות נפוצות.

חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)

שמות לתינוקות

  בנים   בנות   יוניסקס
לפי התאמה נומרולוגית:
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

כתבות אחרונות