שינה

הסתגלות לשינה

טיפים שיכולים להקל ולו במעט על ההסתגלות של הקטנטנים ועל השינה שלהם:

בשבועות הראשונים לחייהם, רוב השינה של תינוקות היא שינה אקטיבית (רואים לפי תנועות העיניים והפנים) שהיא שינה פחות עמוקה וקל להתעורר ממנה. זהו מנגנון הישרדותי.
בחודש הראשון, תינוקות ישנים בסביבות 16 שעות ביממה ובהמשך זה יורד ל-15 שעות ביום בממוצע.

  1. חשוב לשים לב לסימני עייפות: 2-3 פיהוקים ברצף, שפשופים של הפנים או אוזניים, גבות ורודות או ורוד סביב העיניים. זה השלב האידיאלי לעזור לתינוק להירדם.
  2. השינה חשובה ביותר! מומלץ קודם כל להגיע למצב שהתינוק ישן מספיק ורק אחר כך להתעסק בשינוי הרגלי השינה שלו אם יש צורך בכך. בחודשים הראשונים לחייהם, תינוקות צריכים עזרה בהרדמות. יש תינוקות שיוכלו להירדם במיטה עם טפיחות/ ליטופים/ נדנוד ויש כאלה שיירדמו רק על הידיים, בעגלה או בעזרת הנקה או בקבוק. אם זאת, מומלץ לא להתקבע על דרך אחת בלבד להרדים את התינוק
  3. תינוקות עושים הרבה תנועות ורעשים ואפילו פותחים עיניים תוך כדי שינה. מומלץ לא לקפוץ מהר מדי ולהסיק שהתינוק כבר ישן מספיק. חכו בצד דקה או שתיים ותנו לתינוק להודיע לכם כשהוא צריך אתכם.
  4. שלושת החודשים הראשונים לחייו של תינוק הם תקופת הסתגלות עבורו מהעולם בתוך הרחם לעולם החיצוני. בתקופה הזו כל דבר שמזכיר לתינוק את העולם המוכר ירגיע אותו וגם יעזור לו לישון – מגע, עיטוף, רעשי רקע קבועים (ששש…), תנועה, טפיחות (מזכירים דפיקות לב) .
  5. כשתינוקות נולדים יש להם מעט מלטונין (הורמון השינה) שעוזר להם לווסת את השינה. חשיפה לאור יום במשך היום וחשיכה בלילה עוזרת בייצור המלטונין.
  6. עד גיל שלושה חודשים תינוק שעובר יותר משעה וחצי של ערות (והרבה פחות בשבועות הראשונים), עלול להיכנס למצב של היפראקטיביות ויהיה הרבה יותר קשה להרדים אותו.
  7. מגע פיזי הוא חיוני וגם מרגיע. חשוב לוודא שהתינוק מקבל מספיק מגע במשך היממה
  8. כדי לישון טוב, תינוק צריך פעילות בזמן ערות שהיא מעניינת ומגרה אותו מספיק אבל לא יותר מדי. התרכזו בצעצוע אחד. לא צריך להוציא את כל המשחקים בבת אחת. את המובייל המתוק שיש לתינוק שלכם במיטה, אני ממליצה להוציא מחדר השינה ולשים אותו בלול שבו התינוק נמצא לעיתים במהלך היום.
  9. חשוב להשכיב לשינה במהלך היום בחדר חשוך ונעים. אל תחששו מהשכבה בחושך, התינוק שלכם לא יתבלבל בין היום לבין הלילה.
  10. במידה והתינוק ישן מעל ל 3 שעות בשנת יום אחת, העירו אותו בעדינות על מנת שלא יהפוך את היום ללילה וההפך. תיהנו מכל רגע ומכל יום שעובר. זוהי תקופה מאוד עמוסה ומאוד קשה רגשית, פיזית ומנטאלית. בקשו עזרה אם קשה לכן,אל תתביישו וכמובן, אני יודעת שזה נשמע מאוד נדוש, נסו לנוח כשאתן יכולות.


דנה קרסיס, יועצת שינה לתינוקות וילדים

וגם מנהלת פורום יעוץ שינה באתר יולדת

חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)

שמות לתינוקות

  בנים   בנות   יוניסקס
לפי התאמה נומרולוגית:
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

כתבות אחרונות