הריון

לפני ההריון

חומצה פולית

יש רק הזדמנות אחת לשמר דם טבורי. קופות החולים מחזירות עד 75% מעלות השירות

לברור הזכאות מול קופות החולים אנא מלאו את פרטיכם:

שם:
דוא"ל:
טלפון:
תאריך לידה צפוי:

באמצעות שירות תא לחיים - דם טבורי בהדסה
>> בואו ללמוד מהטעויות של גלית גוטמן


לקראת הריון - חומצה פולית

קיימת חשיבות רבה לנטילת חומצה פולית במינון 400 מיקרוגרם ליום, החל משלושה חודשים טרם ההריון ועד סיום הטרימסטר הראשון. מחקרים רבים מלמדים כי טיפול זה מוריד באופן משמעותי את שיעור המומים בעוברים, בעיקר של המוח ועמוד השדרה. להלן השאלות והתשובות השכיחות ביותר בהקשר של נטילת חומצה פולית בהריון.

 1. מהי החומצה הפולית?
 2. למה לקחת חומצה פולית?
 3. מתי לקחת חומצה פולית?
 4. כמה חומצה פולית לקחת?
 5. באילו מצבים נדרש מינון גבוה של חומצה פולית?
 6. האם ייתכן עודף מינון של חומצה פולית?
 7. מה המשמעות אם נכנסתי להריון מבלי לקחת חומצה פולית?
 8. האם נדרש מעקב אחרי רמות החומצה הפולית בדם?

מהי החומצה הפולית?

חומצה פולית הינה ויטמין לכל דבר ממשפחת הויטמינים B - נקראת גם Folic Acid, Folate או Vitamin B9. לחומצה הפולית יש תפקיד חשוב בחילוף החומרים בגוף, עם דגש על ייצור תאים שונים, חומצות אמינו החיוניות לבניית חלבונים ולהרכבת הדנ"א. החומצה הפולית קיימת באופן טבעי במאכלים הבאים - עלים ירוקים (תרד, מנגולד, תבלינים, כרובית, ברוקולי, אספרגוס, כרוב ניצנים, חסה), כבד, שמרים, קטניות, פירות הדר, עדשים, נבטים, אגוזים ובוטנים. החומצה מתפרקת בחום, ולכן כדאי לאכול מוצרים אלו כשהם לא מבושלים. אמנם ניתן לקבל חומצה פולית גם ללא כדורים, על ידי צריכה של מאכלים אלו כמקור חלופי לחומצה פולית, אבל הספיגה והמינון המתקבלים ע"י תזונה בלבד אינם מספיקים. לפיכך, בכל מקרה נדרשת התוספת בכדורים, וההמלצה לנטילת תוסף חומצה פולית היא ללא תלות בכמות החומצה הפולית הנמצאת בתפריט היומי.

למה לקחת חומצה פולית?

למעט התפקיד השגרתי שלה ביום יום, הרי שלנשים בהריון החומצה הפולית חיונית בתקופה בה נבנים האיברים של העובר בשבועות הראשונים של ההריון. מחקרים רבים מלמדים כי נטילת חומצה פולית בפרק הזמן המומלץ יכולה להוריד באופן משמעותי את הסיכון להופעה של מומים עובריים שונים, עם ירידת סיכון של עד 50-70%. מדובר במומים נדירים, ששיעורם באוכלוסיה הוא קצת פחות מ - 1% לערך. מומים אלו פוגעים במערכת העצבים המרכזית, כלומר במוח ועמוד השדרה של העובר המתפתח, והם נקרים בשם כולל Neural Tube Defects או NTDs. מומים אלו יכולים לגרום לתחלואה, נכות קשה לצמיתות ואפילו למות העובר. התעלה העצבית מופיעה כשבועיים לאחר ההפריה ונסגרת כבר בשבוע הרביעי לאחר ההפריה, ומכאן החשיבות של השימוש בחומצה הפולית עוד לפני הכניסה להריון ובשלושת החודשים הראשונים להריון.

מתי לקחת חומצה פולית?

כאמור, פרק הזמן החיוני ביותר לנטילת חומצה פולית הוא שלושה חודשים טרם ההריון ועד סיום הטרימסטר הראשון, כלומר עד סיום שלושת החודשים הראשונים להריון (שבוע 14). כדי להבטיח שזה אכן המצב וכי גם נשים הנכנסות להריון באופן לא מתוכנן יקבלו את מינון החומצה הפולית הנדרשת משרד הבריאות ממליץ לקחת חומצה פולית לאורך כל גיל הפוריות ובמשך כל ההריון - משום שזה מסייע להבטיח את הטיפול הנדרש בתקופה הקריטית וכן מסייע במניעת אנמיה אצל האימא במהלך ההריון. משום כל הכלל לנטילת חומצה פולית הוא: "כל אישה, כל יום, במהלך כל גיל הפוריות".

כמה חומצה פולית לקחת?

ההמלצה היא לקחת כדור אחד של 400 מיקרוגרם (שווה ערך ל - 0.4 מיליגרם) פעם ביום. ניתן לרכוש את המינון הזה בכל בית מרקחת וללא מרשם רופא. פעמים רבות החומצה הפולית במינון הזה מהווה חלק משולב בכדורים נוספים שממילא נלקחים בהריון, כגון: ברזל, אומגה או מולטיויטמין פרנטל.

באילו מצבים נדרש מינון גבוה של חומצה פולית?

על פי המלצת הרופא שלך ייתכן ותתבקשי לקחת מינון גבוה יותר של 4-5 מיליגרם ליום. מינון זה יילקח רק בהוראת הרופא שלך, ניתן לקנותו עם מרשם בלבד והוא מיועד לנשים הבאות:

 1. נשים אשר בעבר ילדו או הרו תינוק עם מום פתוח בתעלה העצבית או מום לב
 2. נשים שיש להן, לבני זוגן אן לקרוב משפחה אחר מום פתוח בתעלה העצבית
 3. נשים אשר המטופלות בתרופות כגון: תרופות נגד אפילפסיה, תכשירי ליתיום, מטוטרקסט
 4. נשים עם סוכרת טרום הריונית
 5. נשים הסובלות מהשמנת יתר (לפי BMI>30)
 6. נשים עם רקע של שימוש מזיק באלכוהול
 7. נשים עם מחלות הפוגעות בספיגה החומצה הפולית במערכת העיכול, כגון: קרוהן וצליאק
 8. נשים עם קרישיות יתר ע"ר של מוטציות בגן ה - MTHFR

האם ייתכן עודף מינון של חומצה פולית?

כמו בכל תרופה מינון יתר עלול להיות מסוכן, אך המינונים שהוזכרו לעיל הינם בטוחים. לפיכך, גם את לוקחת חומצה פולית בנפרד, ובשילוב עם ברזל, מולטיויטמין ואומגה - עדיין לא תגיעי למינון יתר מסוכן, משום שבכל אחד מהם תוסף החומצה הפולית הוא כ – 0.4 מיליגרם. בכל מקרה של חשש, ובעיקר אם את אמורה לקחת מינון של 5 מיליגרם התייעצי עם הרופא שלך מה לעשות לגבי שאר התכשירים שעשויים להכיל אף הם חומצה פולית.

מה המשמעות אם נכנסתי להריון מבלי לקחת חומצה פולית?

ברור שעדיף למנע מכך על ידי הקפדה על ההמלצות שתוארו לעיל, אבל נשים רבות נכנסות להריון ללא תכנון מראש, וללא לקיחת חומצה פולית מבעוד מועד. חשוב מאוד שלא לדאוג יתר על המידה בשל כך ולזכור את הנקודות החשובות הבאות: ההסתברות למומים פתוחים של עמוד השדרה היא נמוכה מאוד, גם אם לא לקחת חומצה פולית. בכל אופן, גם אם חס וחלילה נותר מום שכזה, הרי שהם מתגלים בסקירת מערכות וניתן לבצע הפסקת הריון

האם נדרש מעקב אחרי רמות החומצה הפולית בדם?

לא, אין צורך לבדוק רמות של חומצה פולית בדם, לא לפני הטיפול ולא במהלכו – גם ברמות תקינות של חומצה פולית יש חשיבות לטיפול האמור ולכן למדידת הרמות אין משעעות מבחינת הסיכון למומים או השפעה על הצורך בטיפול

 

שירותים מקצועיים

קהילת הריון ולידה

פוריות

לקראת הריון

הריון

לידה

אחרי הלידה

השנה הראשונה

העלאת מאמר

 • העלאת מאמר

העלאת סיפור אישי

כללי

 

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.

 

                   
       תנאי השימוש בשירות      

    מובהר במפורש, כי השירותים והתכנים אשר מסופקים במסגרת שירות זה, מיועדים על מנת לספק אינפורמציה כללית בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה, אשר מכל מקרה חוות דעתו היא הקובעת. התכנים והמידע המסופקים במסגרת השירות הנם כלליים בלבד, ועלולים לבטא אסכולה רפואית מסוימת או דעה אישית, והם אף תלויים בנסיבותיו ובעובדותיו של כל מקרה. בנוסף, התכנים המוצעים במסגרת השירות עלולים להכיל ליקוי ו/או טעות ו/או הטיה ו/או אי דיוק במידע ו/או בדרך העברתו או הצגתו, ואין להסתמך עליהם.

ייתכן שהמלצת מומחה תהיה שונה מהמתואר באופן כללי באתר, ובכלל זה יתכן ותתבקשו לבצע בדיקות נוספות, לחזור על בדיקות מסוימות או לבצע בדיקות בזמנים אחרים מאלו אשר מתוארים במסגרת השירות. אין להסתמך על עצה ו/או מידע המתקבלים באמצעות השירות ובכל עניין רפואי יש לפנות למומחה או איש המקצוע המתאים. בכל מקרה, המלצת איש המקצוע שלך היא הקובעת, ואין לראות בשירות הניתן במסגרת זו, בשום אופן או צורה, כתחליף להתייעצות עם המומחה מתאים, ובכלל זה כתחליף למעקב הריון אצל רופא מומחה.

מובהר כי איכות השירות תלויה בגורמים נוספים אשר אינם בשליטת החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות), ובין היתר באיכות וטיב התקשורת והכיסוי הסלולארי, איכות ציוד הקצה, תקלות ברשת הסלולארית, ברשת החשמל, בציוד הממוחשב ועוד, והחברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות), לא ישאו באחריות כלשהי בקשר עם כך.

כל שימוש בשירות, נעשית על אחריותו הבלעדית של המשתמש, והתכנים במסגרת השירות עומדים לרשות המשתמש כמות שהם (As Is) בלא כל התחייבות של החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם.

החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות) רשאים לנתק מהשירות משתמשים שביקשו להיחסם מקבלת שירותי תוכן/הודעות SMS או להתנתק מהשירות מכל סיבה אחרת, וכן לנתק מהשירות ו/או להפסיק את השירות ביוזמתם ובכפוף לכל דין.

המשתמש מתחייב לדווח לחברה, בכל מקרה של הפסקת שירות, במקרה בו ציוד הקצה יחדל לתמוך בקבלת הודעות SMS, וכן במקרה של אבדן, גניבה או העברת בעלות בציוד קצה.

מובהר במפורש, כי כל עוד המשתמש לא ביקש להפסיק את קבלת השירות, החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות) ימשיכו לספק את השירות לציוד הקצה, ובכלל זאת, גם אם לא יהיה באפשרות המשתמש לקבלו ו/או יחזיק בו צד שלישי.

החברה רשאית לשלוח אל המשתמש מדי פעם בדואר אלקטרוני או ב - SMS או בכל אמצעי אחר לרבות באמצעות פניה טלפונית , מידע בדבר שירותיה , וכן מידע שיווקי ופרסומי- הן מידע שהיא עצמה תפרסם והן מידע שתקבל לצורך משלוח מידי מפרסמים אחרים , והמשתמש מסכים לכך. בכל עת יוכל המשתמש לבטל את הסכמתו ולחדול מקבלתו, באמצעים אשר יפורטו באתר ו/או בהודעות שישלוח.

החברה רשאית לשלוח אל המשתמש מדי פעם בדואר אלקטרוני או ב- SMS או בכל אמצעי אחר לרבות באמצעות פנייה טלפונית, מידע בדבר שירותיה, וכן מידע שיווקי ופרסומי – הן מידע שהיא עצמה תפרסם והן מידע שתקבל לצורך משלוח מידי מפרסמים אחרים, והמשתמש מסכים לכך. בכל עת יוכל המשתמש לבטל את הסכמתו ולחדול מקבלתו, באמצעים אשר יפורטו באתר ו/או בהודעות שישלחו

טרם הירשמותך לשירות, קרא שנית את תנאי השימוש באתר, אשר חלים גם על שירות זה. במסגרת זאת, ומבלי לגרוע מכלליות האמור, תשומת לבך מופנית למדיניות הפרטיות של האתר, ובכלל זה לכך שפרטיך ישמרו במאגר המידע של החברה. הירשמותך לשירות זה, ייחשב כהסכמה מצדך לכל התנאים ההתניות וההודעות הכלולים בהודעה זו ובתנאי השימוש של האתר.

                 סגירה