הריון

לפני ההריון

חומצה פולית

יש רק הזדמנות אחת לשמר דם טבורי. קופות החולים מחזירות עד 75% מעלות השירות

לברור הזכאות מול קופות החולים אנא מלאו את פרטיכם:

שם:
דוא"ל:
טלפון:
תאריך לידה צפוי:

באמצעות שירות תא לחיים - דם טבורי בהדסה
>> בואו ללמוד מהטעויות של גלית גוטמן


חומצה פולית (Folic Acid או Vitamin M) היא בעצם ויטמין הנמנה על קבוצת הויטמינים B, שקיומו בגופך חיוני לבניית הגוף ולחילוף החומרים שלך. החומצה משמשת בבניית תאי הגוף, ובמיוחד בבניית תאי הדם האדומים המשמשים לנשיאת החמצן אל אברי הגוף.

חשיבות מיוחדת נודעת לחומצה הפולית בזמן ההריון, עת נבנות המערכות החיוניות של תינוקך. מאחר והבסיס למערכות החשובות ביותר בגוף התינוק נבנה במהלך החודשיים הראשונים להריון, אז בתקופה זו חשיבותה של חומצה פולית היא גבוהה ביותר.

מחקרים הראו ירידה בכמות מומים מולדים (במיוחד מומים הקשורים למערכת העצבים ולעמוד השידרה) אצל תינוקות לאמהות שלקחו חומצה פולית. המשמעות היא שכמות בלתי מספקת של חומצה פולית בגופך עלולה להגדיל את הסיכוי לתינוק בעל מום מולד.

בנוסף, ללקיחת חומצה פולית יתרון נוסף בכך שהיא מסייעת בספיחת הברזל בגוף.

מתי לקחת חומצה פולית?

המלצת משרד הבריאות הבסיסית היא לקחת את החומצה לאורך כל גיל הפוריות.

חשיבות מיוחדת קיימת לכך שתתחילי לקחת את החומצה עוד לפני הכניסה להריון. ההמלצה קובעת כי הזמן המומלץ להתחיל לקחת חומצה פולית הוא שלושה חודשים לפני הכניסה להריון, וכי יש ולהמשיך לקחת אותה במהלך שלושת החודשים הראשונים להריון לפחות.

כמה לקחת?

ההמלצה היא לקחת כדור אחד של 0.4 מ"ג (400 מק"ג) חומצה פולית ליום. את הכדורים ניתן לקנות בבית מרקחת ללא מרשם רופא. אין לקחת מינון גבוה יותר מן המינון המומלץ ללא התייעצות עם רופא.

מינון גבוה יותר של חומצה פולית (5 מ"ג) ילקח בדרך כלל רק על-ידי נשים עם הסטוריה של מומים בעברן (מומים בעמוד השידרה וכו').

נכנסתי להריון בלי לקחת חומצה פולית!

נשים רבות נכנסות להריון ללא תכנון מראש, ולכן גם ללא לקיחת חומצה פולית מראש. לא לדאוג! כדאי לזכור כמה דברים:

  • ההסתברות למומים המולדים עליהם דיברנו היא קטנה ביותר, גם לנשים שלא לקחו חומצה פולית!
  • המומים העלולים להיגרם כתוצאה מרמת חומצה פולית נמוכה ניתנים לגילוי בבדיקות במהלך ההריון, ולכן אם הם מתגלים ניתן לבצע הפסקת הריון.
  • גם אם תתחילי לקחת חומצה פולית עם גילוי ההריון, תקטיני את הסיכוי למומים מולדים.
  • חומצה פולית קיימת גם באופן טבעי במזונות שונים.

אם לא לקחת חומצה פולית לפני הכניסה להריון, כדאי לומר זאת לרופא שיבצע לך סקירת מערכות, כדי לוודא כי לא קיימת בעיה - אך שוב, מדובר בסיכון קטן מאד בכל מקרה!

האם יש חומצה פולית גם בטבע?

חומצה פולית קיימת גם בצורה טבעית בעלים ירוקים (תרד, מנגולד, כרובים, צמחי תבלין ועוד), בכבד שמרים, קטניות, נבטים, אגוזים ובוטנים. החומצה מתפרקת בחום, ולכן כדאי לאכול מוצרים אלו כשהם לא מבושלים. בכל מקרה, המשמעות היא כי ניתן לקבל חומצה פולית גם ללא הכדורים.

אולי יעניין אותך גם:
 

שירותים מקצועיים

קהילת הריון ולידה

פוריות

לפני הריון

הריון

לידה

אחרי הלידה

השנה הראשונה

העלאת מאמר

  • העלאת מאמר

העלאת סיפור אישי

כללי

 

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.

 

                   
       תנאי השימוש בשירות      

    מובהר במפורש, כי השירותים והתכנים אשר מסופקים במסגרת שירות זה, מיועדים על מנת לספק אינפורמציה כללית בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה, אשר מכל מקרה חוות דעתו היא הקובעת. התכנים והמידע המסופקים במסגרת השירות הנם כלליים בלבד, ועלולים לבטא אסכולה רפואית מסוימת או דעה אישית, והם אף תלויים בנסיבותיו ובעובדותיו של כל מקרה. בנוסף, התכנים המוצעים במסגרת השירות עלולים להכיל ליקוי ו/או טעות ו/או הטיה ו/או אי דיוק במידע ו/או בדרך העברתו או הצגתו, ואין להסתמך עליהם.

ייתכן שהמלצת מומחה תהיה שונה מהמתואר באופן כללי באתר, ובכלל זה יתכן ותתבקשו לבצע בדיקות נוספות, לחזור על בדיקות מסוימות או לבצע בדיקות בזמנים אחרים מאלו אשר מתוארים במסגרת השירות. אין להסתמך על עצה ו/או מידע המתקבלים באמצעות השירות ובכל עניין רפואי יש לפנות למומחה או איש המקצוע המתאים. בכל מקרה, המלצת איש המקצוע שלך היא הקובעת, ואין לראות בשירות הניתן במסגרת זו, בשום אופן או צורה, כתחליף להתייעצות עם המומחה מתאים, ובכלל זה כתחליף למעקב הריון אצל רופא מומחה.

מובהר כי איכות השירות תלויה בגורמים נוספים אשר אינם בשליטת החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות), ובין היתר באיכות וטיב התקשורת והכיסוי הסלולארי, איכות ציוד הקצה, תקלות ברשת הסלולארית, ברשת החשמל, בציוד הממוחשב ועוד, והחברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות), לא ישאו באחריות כלשהי בקשר עם כך.

כל שימוש בשירות, נעשית על אחריותו הבלעדית של המשתמש, והתכנים במסגרת השירות עומדים לרשות המשתמש כמות שהם (As Is) בלא כל התחייבות של החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם.

החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות) רשאים לנתק מהשירות משתמשים שביקשו להיחסם מקבלת שירותי תוכן/הודעות SMS או להתנתק מהשירות מכל סיבה אחרת, וכן לנתק מהשירות ו/או להפסיק את השירות ביוזמתם ובכפוף לכל דין.

המשתמש מתחייב לדווח לחברה, בכל מקרה של הפסקת שירות, במקרה בו ציוד הקצה יחדל לתמוך בקבלת הודעות SMS, וכן במקרה של אבדן, גניבה או העברת בעלות בציוד קצה.

מובהר במפורש, כי כל עוד המשתמש לא ביקש להפסיק את קבלת השירות, החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות) ימשיכו לספק את השירות לציוד הקצה, ובכלל זאת, גם אם לא יהיה באפשרות המשתמש לקבלו ו/או יחזיק בו צד שלישי.

החברה רשאית לשלוח אל המשתמש מדי פעם בדואר אלקטרוני או ב - SMS או בכל אמצעי אחר לרבות באמצעות פניה טלפונית , מידע בדבר שירותיה , וכן מידע שיווקי ופרסומי- הן מידע שהיא עצמה תפרסם והן מידע שתקבל לצורך משלוח מידי מפרסמים אחרים , והמשתמש מסכים לכך. בכל עת יוכל המשתמש לבטל את הסכמתו ולחדול מקבלתו, באמצעים אשר יפורטו באתר ו/או בהודעות שישלוח.

החברה רשאית לשלוח אל המשתמש מדי פעם בדואר אלקטרוני או ב- SMS או בכל אמצעי אחר לרבות באמצעות פנייה טלפונית, מידע בדבר שירותיה, וכן מידע שיווקי ופרסומי – הן מידע שהיא עצמה תפרסם והן מידע שתקבל לצורך משלוח מידי מפרסמים אחרים, והמשתמש מסכים לכך. בכל עת יוכל המשתמש לבטל את הסכמתו ולחדול מקבלתו, באמצעים אשר יפורטו באתר ו/או בהודעות שישלחו

טרם הירשמותך לשירות, קרא שנית את תנאי השימוש באתר, אשר חלים גם על שירות זה. במסגרת זאת, ומבלי לגרוע מכלליות האמור, תשומת לבך מופנית למדיניות הפרטיות של האתר, ובכלל זה לכך שפרטיך ישמרו במאגר המידע של החברה. הירשמותך לשירות זה, ייחשב כהסכמה מצדך לכל התנאים ההתניות וההודעות הכלולים בהודעה זו ובתנאי השימוש של האתר.

                 סגירה