הריון

סיבוכים במהלך הריון

הריון חוץ רחמי

יש רק הזדמנות אחת לשמר דם טבורי. קופות החולים מחזירות עד 75% מעלות השירות

לברור הזכאות מול קופות החולים אנא מלאו את פרטיכם:

שם:
דוא"ל:
טלפון:
תאריך לידה צפוי:

באמצעות שירות תא לחיים - דם טבורי בהדסה
>> בואו ללמוד מהטעויות של גלית גוטמן


לאחר הביוץ, הביצית נכנסת לחצוצרה, שם היא מתחילה "לנוע" לכיוון הרחם. במהלך דברים טבעי, ההפריה מתרחשת בחצוצרה, והעובר ממשיך את דרכו לרחם ומשתרש ברירית הרחם.

הריון חוץ רחמי הוא הריון אשר משתרש באזור שאיננו רירית הרחם. מרבית ההריונות החוץ-רחמיים מתרחשים עקב מעבר לא תקין של העובר בחצוצרה, והשתרשותו בדופן החצוצרה (אולם הריונות אלו עלולים להשתרש גם בשחלה, חלל הבטן או צוואר הרחם).

הריון חוץ רחמי הוא תופעה די נדירה (1-2.5% מן ההריונות).

נמצא כי הריון חוץ רחמי נפוץ יותר כאשר:

 • החצוצרה חסומה מסיבה כלשהי
 • קיימת דלקת בחצוצרה
 • רקמת דופן החצוצרה מצולקת (לדוגמא במקרים של דלקת בעבר)
 • בעיה מולדת במבנה החצוצרה
 • פגיעות בחצוצרה כתוצאה מניתוחים שונים בעבר

התוצאה של כל הסיבות הללו היא כי הביצית איננה יכולה לעבור, ולכן נצמדת אל דופן החצוצרה.

זיהוי הריון חוץ רחמי ללא תסמינים - אסימפטומטי

בשנים האחרונות נשים רבות מבצעות מעקב הריון כבר בשלבים ראשוניים מאד. הדבר הביא לעלייה באיבחון הריונות חוץ רחמיים עוד טרם התפתחות סימפטומים. הדבר מתבטא לרוב בהריון אשר אמור היה להתגלות בעת בדיקת אולטרה-סאונד, אך במהלך הבדיקה אין עדות להריון בחלל הרחם. לעיתים (לרוב לא) ניתן לראות את ההריון בבדיקת האולטרה-סאונד כאשר הוא "יושב" לו בחצוצרה.

במקרים נוספים, הסימן הראשון למקרה של הריון חוץ רחמי הוא תוצאות של בדיקת הריון (Beta HCG) נמוכות משמעותית מהמספרים הצפויים בהתאם לשבוע ההריון. עם זאת, אין ערכי Beta HCG נמוכים מצביעים בהכרח על הריון חוץ רחמי - ברוב המקרים הם מצביעים על הריון שנוצר בזמן ביוץ מאוחר או הריון תוך רחמי אשר לא מתפתח באופן תקין. ברוב המקרים בהן יתגלו ערכי בדיקת הריון נמוכים, תתבקשי לבצע בדיקת ערכים נוספת כעבור שלושה או ארבעה ימים. מאחר והערכים אמורים לגדול במהירות רבה, אז בבדיקה הנוספת הם אמורים לעלות משמעותית. במידה והם נשארים נמוכים, אז תופני כנראה לביצוע בדיקות נוספות.

תסמינים וסימנים

סימנים נוספים העלולים להופיע בעת התפתחות הריון חוץ רחמי הם כאבי בטן, דימום נרתיקי, ותופעות הריון רגילות (רגישות בשדיים, בחילות, וכו'). במידה וההריון החוץ רחמי התגלה בשלב מאוחר, כלומר לאחר היווצרות קרע בחצוצרה והתחלת דימום, הסימנים יהיו עזים יותר (כאבי בטן חזקים, עילפון ודימום משמעותי יותר).

סיכונים בהריון חוץ רחמי

הסיכון בהריון חוץ רחמי הוא די ברור - צמיחת עובר במקום שאינו מותאם לכך, ואז היווצרות קרע בדופן החצוצרה או השחלה ודימום. מצב זה יכול להיות מסוכן לחיי האישה.

שיעורי התמותה במצב של הריון חוץ רחמי עמדו בעבר על כ-2% מן המקרים. תוצאה שכיחה יותר היא בעיות פוריות הנגרמות לאישה עקב פגיעה בחצוצרה.

טיפול

קיימות שלש אפשרויות טיפוליות - הבחירה בין כל אחת מהן תלויה במצבה של האישה ומהלך התפתחות ההריון.

 • טיפול כירורגי
  טיפול זה כיום הינו לרוב בגישה לפרוסקופית (ניתוח בו המכשירים מוחדרים אל חלל הרחם דרך שלשה נקבים קטנים ללא צלקת משמעותית, ועם אפשרות להחלמה מהירה יותר). בניתוח עצמו ניתן לפתוח את החצוצרה ולהסיר את ההריון או (במרבית המקרים) כאשר הנזק לחצוצרה הינו משמעותי מבצעים כריתת חצוצרה.
 • טיפול תרופתי
  לרוב כאשר האישה אסימפטומטית ניתן לטפל בתרופה הנקראית מטוטרקסט.
 • השהיית טיפול
  במקרים נדירים (ורק לאחר התייעצות והשגחה במחלקות רבות ניסיון) ניתן להשהות טיפול כאשר נראה שההריון הולך להיספג באופן טבעי.

בכל המקרים מדובר בטיפול הגורם להפסקת ההריון - לצערנו לא ניתן להעביר הריון חוץ רחמי אל תוך הרחם.

מאמר זה נבדק ואושר ע"י דר' בועז ווייס, מומחה למיילדות וגניקולוגיה.
דר' בועז ווייס הוא רופא בכיר מן המרכז הרפואי שיבא, תל-השומר.
 

שירותים מקצועיים

קהילת הריון ולידה

פוריות

לקראת הריון

הריון

לידה

אחרי הלידה

השנה הראשונה

העלאת מאמר

 • העלאת מאמר

העלאת סיפור אישי

כללי

 

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.

 

                   
       תנאי השימוש בשירות      

    מובהר במפורש, כי השירותים והתכנים אשר מסופקים במסגרת שירות זה, מיועדים על מנת לספק אינפורמציה כללית בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה, אשר מכל מקרה חוות דעתו היא הקובעת. התכנים והמידע המסופקים במסגרת השירות הנם כלליים בלבד, ועלולים לבטא אסכולה רפואית מסוימת או דעה אישית, והם אף תלויים בנסיבותיו ובעובדותיו של כל מקרה. בנוסף, התכנים המוצעים במסגרת השירות עלולים להכיל ליקוי ו/או טעות ו/או הטיה ו/או אי דיוק במידע ו/או בדרך העברתו או הצגתו, ואין להסתמך עליהם.

ייתכן שהמלצת מומחה תהיה שונה מהמתואר באופן כללי באתר, ובכלל זה יתכן ותתבקשו לבצע בדיקות נוספות, לחזור על בדיקות מסוימות או לבצע בדיקות בזמנים אחרים מאלו אשר מתוארים במסגרת השירות. אין להסתמך על עצה ו/או מידע המתקבלים באמצעות השירות ובכל עניין רפואי יש לפנות למומחה או איש המקצוע המתאים. בכל מקרה, המלצת איש המקצוע שלך היא הקובעת, ואין לראות בשירות הניתן במסגרת זו, בשום אופן או צורה, כתחליף להתייעצות עם המומחה מתאים, ובכלל זה כתחליף למעקב הריון אצל רופא מומחה.

מובהר כי איכות השירות תלויה בגורמים נוספים אשר אינם בשליטת החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות), ובין היתר באיכות וטיב התקשורת והכיסוי הסלולארי, איכות ציוד הקצה, תקלות ברשת הסלולארית, ברשת החשמל, בציוד הממוחשב ועוד, והחברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות), לא ישאו באחריות כלשהי בקשר עם כך.

כל שימוש בשירות, נעשית על אחריותו הבלעדית של המשתמש, והתכנים במסגרת השירות עומדים לרשות המשתמש כמות שהם (As Is) בלא כל התחייבות של החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם.

החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות) רשאים לנתק מהשירות משתמשים שביקשו להיחסם מקבלת שירותי תוכן/הודעות SMS או להתנתק מהשירות מכל סיבה אחרת, וכן לנתק מהשירות ו/או להפסיק את השירות ביוזמתם ובכפוף לכל דין.

המשתמש מתחייב לדווח לחברה, בכל מקרה של הפסקת שירות, במקרה בו ציוד הקצה יחדל לתמוך בקבלת הודעות SMS, וכן במקרה של אבדן, גניבה או העברת בעלות בציוד קצה.

מובהר במפורש, כי כל עוד המשתמש לא ביקש להפסיק את קבלת השירות, החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות) ימשיכו לספק את השירות לציוד הקצה, ובכלל זאת, גם אם לא יהיה באפשרות המשתמש לקבלו ו/או יחזיק בו צד שלישי.

החברה רשאית לשלוח אל המשתמש מדי פעם בדואר אלקטרוני או ב - SMS או בכל אמצעי אחר לרבות באמצעות פניה טלפונית , מידע בדבר שירותיה , וכן מידע שיווקי ופרסומי- הן מידע שהיא עצמה תפרסם והן מידע שתקבל לצורך משלוח מידי מפרסמים אחרים , והמשתמש מסכים לכך. בכל עת יוכל המשתמש לבטל את הסכמתו ולחדול מקבלתו, באמצעים אשר יפורטו באתר ו/או בהודעות שישלוח.

החברה רשאית לשלוח אל המשתמש מדי פעם בדואר אלקטרוני או ב- SMS או בכל אמצעי אחר לרבות באמצעות פנייה טלפונית, מידע בדבר שירותיה, וכן מידע שיווקי ופרסומי – הן מידע שהיא עצמה תפרסם והן מידע שתקבל לצורך משלוח מידי מפרסמים אחרים, והמשתמש מסכים לכך. בכל עת יוכל המשתמש לבטל את הסכמתו ולחדול מקבלתו, באמצעים אשר יפורטו באתר ו/או בהודעות שישלחו

טרם הירשמותך לשירות, קרא שנית את תנאי השימוש באתר, אשר חלים גם על שירות זה. במסגרת זאת, ומבלי לגרוע מכלליות האמור, תשומת לבך מופנית למדיניות הפרטיות של האתר, ובכלל זה לכך שפרטיך ישמרו במאגר המידע של החברה. הירשמותך לשירות זה, ייחשב כהסכמה מצדך לכל התנאים ההתניות וההודעות הכלולים בהודעה זו ובתנאי השימוש של האתר.

                 סגירה