תזונת התינוק

תזונת התינוק - טעימות ומוצקיםמתי מתחילים עם טעימות ומוצקים? בכפוף להנחיות משרד הבריאות

התינוק שלכם כבר בן חצי שנה (ואולי רק ארבעה חודשים?), הוא מסתכל עליכם בעיניים כלות בכל פעם שאתם מכניסים משהו לפה, ובאופן כללי מתעניין במה שקורה על שולחן האוכל - לצערו הרב עוד בלעדיו. תאמינו או לא, הגעתם לאחד השלבים המרגשים בהורות לתינוקות - שלב הטעימות. זה הזמן להכין את הבלנדר ואת הסיר ולהתחיל לאדות, לרסק, לערבב - ולהגיש בכפית לפה הקטנטן שלומד עכשיו את אחד הדברים הכי חשובים בחיים: כמה טוב זה לאכול.

עד גיל חצי שנה
עד לגיל חצי שנה התזונה הטובה ביותר לתינוק היא חלב אם או תמ”ל, אבל מגיל חצי שנה והלאה, צרכי האנרגיה של התינוק גדלים ויש צורך להוסיף לתפריט היומי מזונות שונים. אל תיבהלו, לא צריך להתחיל להמציא מתכונים משונים עבור התינוק. הרעיון המרכזי הוא לבדוק שאין אלרגיות ולהגיע לאט לאט לרגע שאפשר להאכיל את התינוק במגוון המאכלים המשפחתיים.
לפני שאתם רצים להכין לתינוק שלכם כוס חלב מעורבבת עם כפית דבש, תדעו שישנם כמה כללי אצבע עליהם רצוי לשמור. למשל, חלב ניגר מומלץ לתת לתינוק רק מגיל שנה. דבש אסור בתכלית האיסור עד לגיל שנה. חוץ מזה, כדאי להימנע ממאכלים שעשויים להיות מסוכנים לילדים ולגרום לחנק. כולם יודעים שלא נותנים לתינוקות פיצוחים, אבל אל תשכחו גם את הפירות והירקות הקשים, ענבים (תחתכו לחצי, לאורך), נקניקיות (גם אותן אפשר לחתוך לאורך), סוכריות, ודגים עם עצמות.
לפי ההמלצות המעודכנות של משרד הבריאות, כאמור, עד לגיל חצי שנה יש להאכיל את התינוק אך ורק בחלב אם ו/או תמ”ל (וכמובן לא לשכוח תוספת ויטמין D מהלידה וברזל מגיל ארבעה חודשים).

אחרי גיל חצי שנה
החל מגיל חצי שנה, בנוסף לחלב אם/תמ”ל והוויטמינים, יש לתת לתינוק שתי ארוחות ביממה המורכבות ממספר רב ומגוון של מזונות, למשל ירקות, פירות, מוצרי חלב לא ממותקים, דגנים, בקר, הודו, עוף, דגים, ביצים וטחינה. כל זה, כמובן, במרקם טחון המתאים לתינוקות בגיל זה. כמו כן, זה הגיל שאפשר וגם רצוי לתת לתינוק לשתות מים, בעיקר בחום הישראלי הכבד.

החל מגיל שנה
מגיל שנה והלאה ניתן להמשיך לשלב את כל המזונות שהוזכרו לעיל, אבל לשנות את המרקם. בגיל הזה תינוק יכול ואוהב לאכול לבד, עם הידיים או עם כפית, ולמעשה אין שום צורך להגיש לו את האוכל במרקם השונה מהמרקם המוגש לשאר בני המשפחה, הדבר היחיד שצריך לעשות זה לחתוך את המזון לגודל המתאים לאצבעות הקטנות. בשלב הזה התינוק אוכל את הארוחות יחד עם שאר בני המשפחה, ולכן יש להקפיד להפחית בכמות המלח ואבקות המרק, שלא בריאות לתינוק. כמו כן יש להקפיד על מתן מים באופן קבוע.

חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)

שמות לתינוקות

  בנים   בנות   יוניסקס
לפי התאמה נומרולוגית:
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

כתבות אחרונות