כל שבוע קורה לך משהו חדש בבטן.

איך רוחצים תינוק ? המדריך המלא

אנחנו רגילים להתקלח מדי יום וסגולות הנקיון כמובן עומדות למולנו.
אז האם יש לרחוץ את התינוק מדי יום? על מה צריך להקפיד?
איך רוחצים את הדבר הקטן הזה, איך מטפלים בחבל הטבור ועוד...
המשיכי לקריאת המדריך שלנו.
זמן קריאה:
10 דקות
שיתוף כתבה ב:

תוכן הכתבה:

מקלחת לתינוק כל יום?

הורים רבים נתקלים בשאלה הזו ולעיתים אפילו מתביישים לשאול:
הרי מצד אחד, בחודשים הראשונים לחייו מדובר ביצור קטן שכמעט ואיננו זז ובוודאי שלא מתפלש בלכלוך. לעיתים, במזג אוויר נעים הם אפילו לא מזיעים ובעוד שישנם תינוקות שפולטים די הרבה, אחרים שומרים על כל טיפה בפנים. מצד שני, אנחנו רגילים להתקלח מדי יום וסגולות הנקיון כמובן עומדות למולנו. אז האם יש לרחוץ את התינוק מדי יום?

נתחיל דווקא בתשובה: מומלץ לרחוץ את התינוק מדי יום ובפרט בעונות החמות. אין מניעה לרחוץ תינוקות בני יום, טרם נשירת הטבור. אך תינוקות שאינם זוחלים או מתלכלכים לא חייבים באמבטיה יומית. נכון, הורים ותינוקות רבים נהנים מאוד משעת הרחצה והיא מומלצת כשעת בונדינג והנאה, אבל אין כל הוכחות מדעיות לכך שתינוקות חייבים להתרחץ כל יום. למעשה, זה תלוי בכם ובתינוקכם. אם תינוקך נהנה ונרגע באמבטיה אפשרי לו רחצה יומיומית.

שעת הרחצה

שעת הרחצה גמישה ויכולה להיות בהתאם לסדר היום הנהוג אצלכם בבית. בימים הראשונים אין לתינוקכם סדר יום וניתן לבצע את האמבטיה בכל שעה.
רבים מעדיפים לעשות את האמבטיה בשעות הערב וכהכנה לשנת הלילה. הם מנצלים זמן זה לרגיעה ומעבר מהפעילות היומית הפעלתנית לשעות השינה והלילה. תינוקות רבים ישנים טוב יותר וזמן רב יותר אחרי האמבטיה בערב. אם תינוקך נהנה מהטבילה באמבטיה והוא רגוע ונינוח, תוכלי להשתמש בזמן הרחצה כזמן מהנה לשיר, לחייך ולדבר אל הבייבי.
אך לא כל התינוקות מושפעים כך מאמבטיה. תינוקות רבים אינם נהנים מהטבילה באמבטיה והם מגיבים בבכי כשפושטים את בגדיהם ומכניסים אותם למי האמבט. אם התינוק שלך אינו אוהב אמבטיות, או הרחצה גורמת לכם להיות לחוצים ולחשוש, תוכלי בתחילה לרחוץ אותו באמבטיה פעם ביומיים. בימים בהם בחרת לא לעשות אמבטיה מלאה, תוכלי לנקות את אזור החיתול, ראשו וצווארו, תוך שימוש במטלית ובמים חמימים עד שתתרגלו שניכם לזמן האמבטיה.

אין צורך להעיר תינוק לביצוע אמבטיה. בכל מקרה, מומלץ לרווח בין האמבטיה והאכלת התינוק לפחות שעה לפני או אחרי האוכל. תינוק רעב יתקשה ליהנות מהאמבטיה ויבכה ותינוק שזה עתה סיים לאכול עלול לפלוט.

כיצד להקל על תינוק חושש מאמבטיה

על מנת להקל על תינוקך את זמן האמבטיה, הניחי בעדינות את ידך על בטנו של הבייבי, כך תעזרי לו להרגיש מוגן ובטוח. תוכלי גם לנסות ולהכניסו אל המים כשהוא עטוף בחיתול טטרה או פלנל. לאחר שתינוקך כבר טבול במי האמבט, לאחר מספר דקות בתוך המים (העיטוף מרגיע את התינוק) ניתן לשחרר את החיתול ולהמשיך ברחצה כרגיל.

מקלחת ראשונה עטופים עם טטרה

האם לרחוץ את התינוק לבד או בשניים?

השתדלו לרחוץ בשניים. לרובנו אין נסיון קודם ברחיצת תינוקות שזה אך נולדו ולפחות בתחילה השתדלו לא לעשות זאת לבד. זמן האמבטיה מורכב ממספר מטלות והדבר יקל עליכם מאד. בנוסף, לפחות בפעמים הראשונות מאד מומלץ לבקש את עזרתם של מנוסים ברחצת תינוקות: אמא, אחות או חברה שכבר התנסו והם מיומנים. הנסיון יקל עליכם מאד בפעמים הראשונות.

לפני שמתחילים, מקפידים תמיד על 3 כללי בטיחות חיוניים:

 • לעולם אל תשאירי את הבייבי ללא השגחה, אף לא לכמה שניות. תמיד זכרי שתינוקות וילדים עלולים לטבוע באמבט ובו מים בגובה של שלולית (נמוך מ 3 ס"מ).
 • הכניסי את תינוקך פנימה רק כאשר האמבט כבר מוכן ולא בעת מילוי המים. טמפרטורת המים הזורמים עלולה להשתנות לפתע לחמים מדי או קרים ולא נעימים.
 • הסתכלי סביב וודאי שהכל עומד יציב: אם אתם משתמשים באמבט תינוקות שימי לב שהוא עומד בצורה בטוחה. לא יזיק אם תכניסי פנימה גם שטיחון נגד החלקה. זה הזמן להביט סביב ולראות אם יש עוד נקודות בעייתיות הדורשות טיפול: אם אתם מקלחים את הבייבי בתוך מקלחון ודאי שהדלתות עשויות מזכוכית משוריינת.

מה צריך להכין?

מקלחת יכולה בהחלט להפוך לבילוי משותף וכיפי, רק צריך לדעת איך. מומלץ שתכיני את כל הפריטים הדרושים לפני שתתחילי באמבטיה. התחילי בהכנת כל הפריטים הנדרשים לך כך שתוכלי להתרכז בתינוק ולא בשום דבר אחר. הכיני לכם בנחת את כל מה שצריך:

 • 5-8 ס"מ של מים פושרים אך לא חמים ((36-37 מעלות). ניתן לבדוק את חום המים באמצעות טבילת המרפק במים או על ידי מד חום לאמבטיה.
 • אל-סבון תינוקות עדין. עורו של התינוק עדין ומגורה בקלות, ולכן עדיף להשתמש בסבון עדין לתינוק ובמים חמימים. הימנעי משימוש באמבטיות בועות, שמנים או קרמים, מכיוון שהם עלולים לגרום לגירוי ולייבש את עור התינוק. חפשי תמיד סבונים עדינים נטולי חומציות, המיועדים לתינוקות. בשבועות הראשונים השתמשי בשמן אמבט לתינוקות כגון בלנאום ורק במעט סבון. על מנת שהבייבי לא ישהה במי סבון לאורך זמן השתדלי לסבן את התינוק רק בסוף זמן הרחצה.
 • לתינוקות עם שיער מלא – שמפו בעל נוסחת No More Tears®.
 • אם נח לך לרחוץ עם מטלית ניתן לעשות זאת בעזרת מטלית רחצה.
 • מגבת קופוצ'ון.
 • אלכוהול 70% (לניקוי הטבור)
 • קרם תינוקות עדין להגנה על עורו העדין של תינוקך ולמניעת תפרחת.
 • חיתול נקי.
 • בגדים נקיים.
 • הקפידי לדאוג לכך שבחדר בו תרחצי את הבייבי ו/או תלבישי אותו תשרור טמפרטורה של 24 מעלות טרם הכנסת תינוקך לחדר.
 • פח אשפה וסל כביסה.

יש הורים שאוהבים להשתמש במתקן רחצה לתינוק. השימוש במתקן לא הכרחי אך בהחלט מסייע. עם זאת, אל תהיי שאננה ותמיד תשגיחי שהתינוק בטוח ומוגן, גם במתקן הרחצה.

אז איך רוחצים את הדבר הקטן הזה?

האמבטיה הראשונה של התינוק צריכה להיות מהירה. תינוקות רכים רגישים מאוד לקור לכן חשוב לבדוק את טמפרטורת המים בסמוך להכנסתם לאמבטיה.

 • הביאי את התינוק לאזור האמבט והפשיטי אותו.
 • החליקי את הבייבי לאמבט בהדרגה תוך שאתם תומכים בצווארו וראשו ביד אחת.
 • חשוב!! הקפידי לשמור על ראשו של התינוק מעל המים בכל עת ולתמוך בראשו ובצווארו של התינוק בזמן הרחצה. תינוק יכול להחליק בקלות מתחת למים אם אינו נתמך כראוי, לכן איחזי תמיד בידו האחת על התינוק בכל עת.
 • קחי מעט אל-סבון עדין המותאם במיוחד לתינוקות בני יומם, ובעזרת היד הפנויה רחצי את תינוקך ביסודיות.
 • רצוי להתחיל ברחצת התינוק מהחלק הפחות מלוכלך -הראש והעיניים, לאזור המלוכלך ביותר – אזור החיתול.
 • את הראש הכי כדאי לרחוץ במטלית רטובה עם מעט אל-סבון. אם לתינוקכם יש הרבה שיער השתמשי בשמפו עדין לתינוקות. כיוון הרחצה הוא מהמצח ולאחורי הראש כדי שלא ייכנס לבייבי סבון לעיניים.
 • את הפנים והעיניים ניתן לשטוף בעזרת מטלית לחה ללא סבון. במידה והצטברו לו ריריות יבשות בפינות הנחיריים או מסביב לעיניים, טפחי עליהן בעדינות כדי לרככן וכך תוכלי לנגבן בקלות.
 • הקפידי לשים לב לכל הקמטים והקפלים, מכיוון שאזורים אלה יכולים להוות כר גידול לחיידקים.
 • בנות: חשוב להקפיד לרחוץ מהבטן כלפי מטה אל אזור החיתול הקידמי ואז לעכוז. כך תימנעי מהעברת זיהום מאזור פי הטבעת אל פתח השופכה.
 • בנים: יש להקפיד לרחוץ היטב את אזור האשכים והפין כדי למנוע היווצרות גירויי משאריות צואה שנשארת על העור.
 • שימי לב: מומלץ להמעיט את השימוש בסבונים, שמפו וקצף אמבט כי הם עלולים לייבש את עורו העדין של התינוק, לגרום לפריחות ואף לגרות את דרכי השתן ובכך להגביר את הסיכון לדלקות.
מקלחת ראשונה לתינוק

איך מטפלים בחבל הטבור?

לאחר חיתוך הטבור בלידה נותר גדם, שעלול להוות מצע לחיידקים. יש להקפיד ולנקותו לאחר כל החתלה ורחצה עד לנשירתו כמה שבועות לאחר הלידה.

 • שטפי ידיים לפני תחילת הטיפול בחבל הטבור. השתדלי לא לגעת בו ללא צורך.
 • נקי את אזור הטבור במים.
 • ודאי שהגדם יבש לאחר האמבטיה.
 • אם הגדם התלכלך מצרכיו של תינוקך, שטפי אותו במים נקיים וסבון.
 • טפלי באזור הטבור וחבל הטבור בעזרת מקלון אזניים טבול באלכוהול 70% כמו אלכוסידין (אלכוהול עם חומר מחטא). הזיזי מעט את החלק היבש בחבל הטבור, ונקי בעזרת מקלון האוזניים בתוך הטבור, בחלק הרטוב. הנקיון איננו מכאיב לתינוק ואיננו שורף. חיזרי על פעולת הנקיון שלוש פעמים ביום, מתוכן פעם אחת אחרי הרחצה ולאחר ייבוש הטבור במגבת.
 • לאחרונה נמצא כי לתינוקות שנולדו בלידה סטרילית, אין חובה לחטא את חבל הטבור באלכוהול אלא רק להקפיד לנקותו במים וסבון.
 • יש להמשיך לטפל בטבור גם מספר ימים לאחר הנשירה.
 • לאחר הטיפול תיתכן אדמומיות זמנית.
 • לעיתים רואים מעט הפרשה או דימום קל שהולכים ופוחתים. אם את מבחינה שהדימום או ההפרשה מתגברים, או אם יש שינוי בצבע ההפרשה או נודף ריח רע או מופיעה אדמומיות סביב הטבור, יש לפנות לרופא המטפל או למרפאה.

גזירת ציפרניים

זמן האמבטיה הוא זמן טיפוח מצויין והזדמנות טובה לגזיזת צפרניים. בזמן האמבטיה המים מרככים את הציפורן ומקלים על גזירת הציפורן אך אם את חוששת, נסי לגזור את צפרני הבייבי תוך כדי שהוא יונק או ישן, ונוטה פחות לנופף בזרועותיו.

את הציפורניים יש לגזור בקו ישר ולהימנע מגזירתם קרוב לעור. חשוב להשתמש במספריים מיוחדים לתינוקות – לאחר שחוטאו באלכוהול.

נהנים באמבטיה? זה נהדר! 

כדי שתינוקכם יוכל לשחק וליהנות אך ימנע משהיה ממושכת במים מלאים סבון, תני לו לשחק בתחילת האמבטיה והשתמשי בשמפו והסבון בסופה. רק זכרי להרטיב את הבייבי במי האמבט לאורך כל הרחצה כדי שלא יהיה לו קר מדי. בסיום הרחצה הוציאי את התינוק, עטפי אותו במגבת קופוצ'ון (כך שגם ראשו מכוסה) ונגבי בעדינות. אם עורו יבש או אם ישבנו אדום מרחי עליו קרם לחות עדין לתינוקות בתנועות עיסוי.

תינוק עטוף במגבת קפוצ'ון

על נקיון, גם בין האמבטיות

בין רחצה לרחצה רחצי לתינוק את הפנים לעתים קרובות, נקי את אזור אברי המין אחרי כל החלפת חיתולים, ונקי לכלוכים אחרים מדי פעם. שימי לב שאזורי הכפלים בצוואר ובירכיים מועדים לפורענות במיוחד, אל תשכחי לוודא שהם נקיים ויבשים.

כתבות הכי נצפות בקטגוריה

חיפוש
אפליקציה של יולדת

מומלץ לגלוש באתר בכל הדפדפנים למעט אינטרנט אקספלורר

דילוג לתוכן