לקראת הריון

לקראת הריון - בדיקות דם

לקראת הריון - בדיקות דם

במסגרת פגישת ההכנה טרם ההריון, הרופא שלך יפנה אותך למספר בדיקות דם, חלקן בדיקות דם רגילות ושגרתיות הנעשות לכלל הנשים לפני הריון ואחרות הן בדיקות דם המותאמות אישית לך, על פי ההיסטוריה הרפואית שלך. חשוב לציין כי מספר וסוג הבדיקות יכול להשתנות בין רופא לרופא, על פי הנחיות משרד הבריאות וקופת החולים אליה את שייכת וכמובן על פי ההיסטוריה הרפואית שלך ובדיקות דם קודמות.

 1. ספירת דם
 2. סוכר בצום
 3. בלוטת תריס
 4. סוג דם וסקר נוגדנים
 5. סרולוגיה: CMV, Toxoplasma, Rubella, Varicella, Syphilis, HIV, HepatitisB, HepatitisC
 6. ויטמינים: VitaminB12, Folic Acid, VitaminD
 7. בדיקת שתן

ספירת דם:

ספירת דם בודקת מספר מרכיבים בדם כגון המוגלובין, טסיות, תאי הדם הלבנים לסוגיהם ועוד.

 1. המוגלובין (Hemoglobin, Hb או Hg) - בדיקת ההמוגלובין חשובה בכדי לוודא שאינך סובלת מאנמיה, כלומר המוגלובין נמוך (מתחת 12 טרם ההריון ומתחת 11 במהלכו). במידה ויש אנמיה המטרה היא קודם כל לברר מהו הגורם לה וכך לבחור את הטיפול המתאים (על ידי ברזל, חומצה פולית, ויטמנים ועוד).
 2. טסיות (Platelets, Thrombocytes או PLT) - מרכיב חשוב בדם שאחראי בין היתר למניעת דימום ולקרישת הדם. ירידת ברמת הטסיות לאורך ההריון יכולה להיות ירידה טבעית המתרחשת בכל הריון, אך יכולה להיות קשורה לסיבוכי הריון שונים (כגון רעלת הריון), מחלות כרוניות שונות (כגון ITP או APLA). משום כך חשוב המעקב אחרי רמת הסטיות התקינה במהלך ההריון, כאשר רמה נמוכה של טסיות יכולה למנוע ביצוע של אפידורל בלידה (בד"כ הסף הוא 100,000 ומטה).
 3. תלסמיה (Thallasemia) - באמצעות ספירת הדם ניתן לחשוד בקיומה של מחלה תורשתית הנקראת תלסמיה, שאף היא גורמת לאנמיה וסיבוכים נוספים. במידה ואכן יש חשד לתלסמיה, ניתן לבדוק את בן הזוג ובכך לוודא כי מחלת התלסמיה לא תעבור לעובר.

סוכר בצום:

מטרת בדיקת הסוכר (שחשוב לעשותה לאחר צום של 8 שעות) היא לזהות סוכרת או מצב טרום סכרתי. כפי שהוזכר, סוכרת לא מאוזנת היא גורם משמעותי למומים עובריים ואיזון סוכרת הוא חשוב מאוד לפני הכניסה להריון.

בלוטת תריס:

איזון של בלוטת התריס הוא חשוב בשלבים המוקדמים של ההריון ורצוי עוד קודם לכן. משום כך בדיקת תפקוד הבלוטה וטיפול מתאים במידה ונמצאת שאינה מאוזנת, הינם חשובים לבריאות היילוד ומניעת סיבוכי הריון.בקרב נשים אשר סובלות מיתר פעילות או מתת פעילות של בלוטת התריס, איזון התפקוד של הבלוטה ובחירת המינון המתאימים הם חשובים מאוד טרם הכנסה להריון וכמובן לכל משך ההריון.

סוג דם וסקר נוגדנים:

לפני ההריון, ובמיוחד בתחילת ההריון חשוב לבדוק את סוג הדם שלך ונוכחות של נוגדנים. אמנם סוג הדם לא משתנה, אבל גם נשים שכבר נבדקו בעבר צריכות לעבור את הבדיקה לקראת כל הריון, על מנת לוודא כי לא פיתחו נוגדנים.

 1. סוג דם (Blood Type) - סוג הדם הוא מידע חשוב עבור כל אישה בהריון. רצוי לשאת עימך תעוד כתוב ורשמי של סוג הדם שלך במהלך כל ההריון. הנקודה החשובה ביותר היא לזהות את סוג הדם RH מינוס, משום שאז את צריכה לקבל חיסון AntiD במהלך ההריון ואחרי הלידה כדי למנוע הופעת נוגדנים שעלולה לסכן את העובר בהריון הבא.
 2. סקר נוגדנים (Coombs) - בדיקה זו בודקת קיומם של נוגדנים העלולים לפגוע בעובר. במידה והתוצאה היא שלילית ואין נוגדנים, כפי ששכיח אצל רוב הנשים בישראל, הרי שאין לכך כל משמעות וחשיבות בהריון. במידה וסקר הנוגדנים הוא חיובי ומזוהה נוגדן, זהו מצב שמצריך מעקב אינטנסיבי יותר במסגרת הריון בסיכון גבוה, משום שהנוגדנים עלולים לגרום לאנמיה, אי ספיקת לב ובצקת בעובר.

סרולוגיה:

זהו שם כולל לבדיקת הדם אשר נועדה לבדוק את מצב המחלות הזיהומיות אצלך, לאילו נחשפת בעבר, לאילו חוסנת בעבר והאם יש – חלילה - מחלות זיהומיות פעילות. כמובן שלא נבדקות כאן כלל המחלות הזיהומיות הידועות, אלא הדגש הוא על המחלות השכיחות, אשר יש להן משמעות העלולה לסכן את האימא ו/או את העובר במהלך ההריון.

במידה ומזהים מחלה זיהומית שלא חוסנת אליה בעבר, ושקיים עבורה חיסון, ההמלצה תהיה להתחסן עוד לפני ההריון. במידה ומזהים מחלה זיהומית, שלא נחשפת עליה בעבר, אך שאין עבורה חיסון הרפא יסביר על לך פעולות המניעה המתאימות בכדי שלא להדבק ממחלה זו במהלך ההריון, משום שעלולה לסכן את העובר.

 1. CMV - וירוס שכיח בילדים הגורם למחלת הנשיקה, לרוב משפיע בצורה קלה, אם בכלל, על ילדים ומבוגרים החולים בוירוס. אולם, כאשר מחלה זו מתרחשת לראשונה בזמן הריון, יכולות להיות לה השפעות קשות מאוד על העובר. אמנם, אין חיסון לוירוס זה, אך במידה ומזהים בבדיקות הדם שלא חלית בוירוס בעבר ניתן לנקוט אמצעי זהירות ומעקב בכדי להבטיח כי לא תבדקי בו בזמן ההריון.
 2. Toxoplasma (טוקסופלזמה) - זהו טפיל המועבר בעיקר על ידי חתולים (בצואה של חתולים), בשר לא מבושל ועוד. המחלה הנגרמת בילדים ומובגרים היא קלה, אך כאשר המחלה מופיעה לראשונה בזמן הריון יכולה להיות השפעה קשה על העובר. גם עבור טוקסופלזמה לא קיים חיסון, אך במידה ומזהים כי לא חלית בעבר, ניתן לנקוט אמצעי זהירות ומעקב בכדי לוודא שלא תחלי בזמן ההריון.
 3. Rubella (אדמת) - הודות למדיניות החיסונים בישראל, מחלת האדמת נדירה מאוד בישראל. במידה ומסתבר כי לא חוסנת בעבר, חשוב לדאוג להשלמת חיסון עוד לפני ההריון, כיוון שלא ניתן לקבלו במהלך ההריון ועד חודש לפני הריון. אשה החולה באדמת בזמן היריון עלולה להפיל את העובר. בנוסף קיים סיכון שהתינוק יוולד עם מומים קשים כתוצאה מהמחלה כולל מומי לב, עיניים ומוח.
 4. Varicella (אבעבועות רוח) - מחלת אבעבועות רוחב בנשים בהריון יכולה להשפיע לרעה על האימא בהריון ולגרום לסיבוכים ומחלה קשה יותר מזו הקיימת בילדים, בעיקר דלת ראות משמעותית. גם כאן, חשיפה לוירוס האבעבועות לראשונה בזמן הריון יכולה לגרום למומים קשים בעובר. במידה ולא חוסנת או חלית בעבר, מומלץ להשלים חיסון מתאים טרם ההריון. גם חיסון האבעבועות רוח, בדומה לחיסון האדמת, הינו חיסון חי מוחלש שלא ניתן לקבו בהריון ועד חודש לפני הריון.
 5. VDRL (עגבת) - מחלה נדירה בישראל, אך יכולה לגרום למומים קשים בעובר. חשוב לבדוק זאת עוד טרם ההריון משום שטיפול יחסית פשוט מוביל להחלמה מלאה ומונע בכך נזק אפשרי לעובר.
 6. HIV (איידס) - זו אינה בדיקה שגרתית המומלצת לכלל הנשים, אלא בעיקר על פי גורמי סיכון.
 7. Hepatitis B – צהבת כבד נגיפית מסוג B הפעילה באימא, אמנם אינה גורמת למומים ופגיעה בעובר, אך אפשר שתתרחש הדבקה של התינוק בזמן הלידה. טיפול באימא ומניעה בתינוק הם חשובים לעתידו ולכן חשוב לזהותה גם במהלך ההריון
 8. Hepatitis C – צהבת גבד נגיפית מסוג C הפעילה באימא, אמנם אינה גורמת למומים ופגיעה עובר, אך אפשר שתתחרש הדבקה של התינוק בזמן הלידה. טיפול באימא ומניעה בתינוק הם חשובים לעתידו ולכן חשוב לזהותה גם במהלך ההריון

ויטמינים:

נטילת חומצה פולית וברזל במהלך ההריון היא מומלצת באופן שגרתי לכלל הנשים, גם ללא קשר לרמות הויטמנים הללו בדם. יחד עם זאת, ניתן על פי הצורך (ולא באופן שגרתי לכל הנשים) לבדוק רמתם בדם, בעיקר אם יש חשש לחוסר – במידה ויש חוסר ניתן לטפל ולהשלים חוסרים.

 1. VitaminB12
 2. Folic Acid.
 3. VitaminD
 4. Iron

בדיקת שתן:

טרם ההריון ובמהלכו חשוב לשלול דלקות שתן וחלבון בשתן וזאת על ידי בדיקת שתן כללית הבודקת בין היתר נוכחות של חלבון בשתן ועל ידי תרבית שתן, המזהה דלקות בדרכי השתן שיכולות להיות, בעיקר בהריון, ללא כל סימנים וסימפטומים.

חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)

שמות לתינוקות

  בנים   בנות   יוניסקס
לפי התאמה נומרולוגית:
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

כתבות אחרונות