שפת התינוקות

מדוע תינוק בוכה

כולנו יודעים שזו דרך הביטוי של התינוק. אפילו קל לנו להבין מדוע:

התינוק רעב, קר לו, עייף, רטוב. אלו הם צרכים פיזיים, ובדרך כלל נוכל לענות מייד לדרישות הללו. אבל מה קורה כשמולאו צרכים אלו והתינוק עדיין בוכה? לרובנו תהיה הרגשה של חוסר אונים יחד עם תסכול וכעס שייתכן ויגרור אחריו הרגשה של חרדת ביצוע כהורים ומסקנה כי אנחנו לא מספיק טובים. רובנו נוכל להודות כי הרגשנו כך לפחות פעם אחת כהורים בתחילת דרכנו.

בתחילת המאה הקודמת רווחה הדעה, ועד היום, כי תינוק בוכה עושה זאת כאמצעי מניפולטיבי כדי להשיג את צרכיו והופך להיות מפונק ותלותי. לגשת לתינוק בוכה "מקלקל" אותו והופך אותו למפונק. דעה זו רק גורמת להזנחתו הרגשית של התינוק.

בחברה שלנו, בכי נחשב לדבר שלילי, בכי יכול להעיד על חולשה או רגישות יתר, אנחנו לא בוכים בפרהסיה אבל כולנו יודעים כי בכי משחרר רגשות עמוקים כמו עצב ומתח ונותן לנו הרגשה של שחרור ורגיעה. כולנו מכירים את החשיבות של ההרגעה העצמית בבגרות. שיטות ההרגעה משתנות מאדם לאדם כמו אמבטיה חמה, מדיטציה, סרט או פעילות ספורטיבית. תינוקות נולדים עם כלים להרגעה עצמית: בכי ורפלקס המציצה.

בסדנאות שאני מעבירה להורים ותינוקם, אנו דנים על שפת התינוקות ועל הסיבות לבכי. מספר רב של פעמים נתקלתי בתינוקות שבכו לאחר העיסוי, הורים חששו כי תנועות העיסוי לא היו נכונות אך ההסבר לבכי הוא דרך לשחרור רגשות כמו פחדים, תסכול, גם תינוק הוא בעל רגשות ויש לו דרכים כה מעטות לבטא אותם. תינוקות רוצים לבכות על כתף בוטחת ואוהבת עם האדם הכי קרוב אליו, אמא או אבא.

בשנים האחרונות נעשו תצפיות בתרבויות פחות מפותחות משלנו, מצאו כי אמהות קשורות יותר לילדיהם, רגישות יותר לתנועות הגוף ולאיתותים שהתינוקות משדרים ובכך בוכים פחות. "עיקרון הרצף" הגיע למערב בצעדי ענק, מלווה במנשאים משוכללים, חשיבות ההנקה חזרה לתודעתנו ועיסוי תינוקות נהיה מובן מאליו. אולי כדאי ללמוד מאותם האמהות מהמזרח ומאפריקה את הדרך להורות רגועה וקשובה יותר.

חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)

שמות לתינוקות

  בנים   בנות   יוניסקס
לפי התאמה נומרולוגית:
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

כתבות אחרונות