כל שבוע קורה לך משהו חדש בבטן.

מדוע תינוק בוכה

כל תינוק בריא בוכה. למעשה באמצעות הבכי תינוקך מעביר לך ולסובבים אותו תחושות כגון רעב, כאב, אי נחת ועייפות. ידוע כי תינוקות בוכים גם ללא סיבה ברורה: גם לאחר שהאכלנו אותם, החלפנו להם חיתול וטיפלנו בהם. הקשיבי לבכיו של תינוקך ותגלי שיש לבכי של רעב אופי שונה מבכיו של תינוקך העייף. ישנם מספר סימנים שיכולים לרמוז לנו מדוע הקטנים בוכים..
זמן קריאה:
5 דקות
שיתוף כתבה ב:

תוכן הכתבה:

בכי – כולנו יודעים שזו דרך הביטוי של תינוקות. אפילו קל לנו להבין את הסיבות מדוע:

תינוקך רעב, קר לו, עייף, רטוב. אלו הם צרכים פיזיים, ובדרך כלל תוכלי להענות מייד לדרישות הללו. אבל מה קורה כשמולאו צרכים אלו והתינוק עדיין בוכה? כמו רבים את חשה הרגשה של חוסר אונים יחד עם תסכול וכעס ואפילו חרדת ביצוע כהורה וחושבת שאת לא מספיק טובה. רובנו נוכל להודות כי הרגשנו כך לפחות פעם אחת כהורים בתחילת דרכנו.

בתחילת המאה הקודמת רווחה הדעה, כי תינוק בוכה עושה זאת כאמצעי מניפולטיבי כדי להשיג את צרכיו והופך להיות מפונק ותלותי. לגשת לתינוק בוכה "מקלקל" אותו והופך אותו למפונק. דעה זו רק גרמה להזנחתו הרגשית של התינוק.

בחברה שלנו פעמים רבות בכי נחשב לדבר שלילי, בכי יכול להעיד על חולשה או רגישות יתר ואנחנו לא בוכים בפרהסיה. אבל כולנו יודעים כי בכי משחרר רגשות עמוקים כמו עצב ומתח ונותן לנו הרגשה של שחרור ורגיעה. כולנו מכירים את החשיבות של היכולת להרגעה עצמית כבוגרים. שיטות ההרגעה משתנות מאדם לאדם כמו אמבטיה חמה, מדיטציה, סרט או פעילות ספורטיבית. גם תינוק הוא בעל רגשות ויש לו דרכים לבטא אותם. תינוקות רוצים לבכות על כתף בוטחת ואוהבת בידיו של האדם הכי קרוב אליו, אמא או אבא.

אז בא נקשיב לבכי של תינוקות. תינוקות נולדים עם כלים להרגעה עצמית שהם בכי ורפלקס המציצה. הבכי מתאפיין בעוצמות שונות ותכונות שונות שמסמנות לנו את צרכיו של התינוק:

מתכוננים לבכות

לרב תוכלי לזהות בכי קרב של תינוקך על פי סימנים מוקדמים: הוא יתפתל בחוסר נוחות ויניע את ראשו, יבעט ברגליו או יקמט את פניו ביבבה. אם לא תגיבי לסימנים, בכיו יעלה ויהפוך לתבנית קצובה ואם נמשיך להתעלם, גם הצווחות יגיעו.

בוכים ואוכלים יום ולילה

תינוקות מתעוררים לעיתים קרובות וזקוקים לתזונה במהלך היום והלילה. גם אם אכלו, שבעו, זכו בחיתול יבש ובחיבוק, תינוקות רבים יזדקקו לעזרה כדי להירדם שוב לאחר שאכלו. לרב סבלנותנו רבה בשעות היום וכוחנו להכיל את הבכי רבה. בשעות הלילה, לעיתים קרובות, סבלנותנו פוחתת. זכרי שלתת לתינוק להרדם מעצמו עלול לגרום להפרשת הורמוני לחץ אשר יגבירו את בכיו ויגבירו את יקיצותיו בהמשך הלילה.

בכי של אחר הצהריים והערב

אם התינוק שלך קטן מגיל 5 חודשים, הוא עלול לבכות בשעות אחר הצהריים המאוחרות ובערבים. זה נורמלי, אבל זה יכול להיות מאוד מלחיץ עבורך. תינוקך יכול לבכות ללא סיבה שאת יכולה להבין. למרבה המזל, את יכולה להציע נחמה גם אם אינך יודעת מהי סיבת המצוקה.

עוצמת הבכי של תינוקך

בכיו של תינוקך נועד לעזור לו לתקשר איתך ועם סביבתו בתקווה לקבל התייחסות לצרכיו. לעוצמת הבכי יש משמעות שכדאי שתשימי אליה לב.

מגוון הצלילים בהם ישתמש תינוקך מגוון ומטרתו שנועדו לספר סיפור. בהקשבה ובסבלנות ועם הזמן, את תלמדי לזהות את שפתו וגם איך להרגיע אותו.

בכי מונוטוני: בשפה פשוטה הבייבי מבקש למשוך תשומת לב ומבקש לומר לך: "אני בודד. אני צריך תשומת לב. תני לי חיבוק".

כשהבכי הולך ומתחזק: "אמא כואב לי. אני צריך עזרה". בבקשה תחליפי לי חיתול, אני ממש רעב ועייף..

בכי פתאומי: כשתינוקך בוכה וכשהצרחות עולות, משמעו שעלייך לטפל בתינוקך ללא דיחוי. הבכי לרוב משדר כאב ומצוקה.

היענות

אם את חוששת שילדך יהפוך מפונק וחשבת שעדיף יהיה לא להגיב לבכיו, תגלי שילדך יצמד אליך תקופה ממושכת ויאבד את ביטחונו העצמי. חשוב שתדעי, תינוקות שהוריהם קשובים לבכים יהפכו לילדים ולבוגרים פחות תלותיים ומלאי ביטחון.

כשהבכי בלי סיבה

כשתינוקך ירצה לשחרר לחץ ומתח הא ישתמש בבכי. מעולם שקט, חשוך ורגוע הגיח תינוקך לעולם הגדול והרועש. אנחנו, ההורים, לרוב מחמירים את המצב בכך שאנחנו מקיפים את התינוק בשפע גירויים ומעבירים אותו מיד ליד משמיעים לו שלל צלילים. לעיתים התגובה לכל שפע הגירויים היא פשוט בכי.

רפלקס המציצה

גם ברחם תינוקות מוצצים אצבע כדי להירגע. יתכן שיצא לך לראות זאת באחת מבדיקות האולטרסאונד שעשית במהלך ההריון. השנה הראשונה מוגדרת כ- "שנה האוראלית" וככזו – תני לתינוקך למצוץ. המציצה תרגיע אותו. תינוקות בשלב היניקה מספקים את רוב צורכיהם מהיניקה, אבל תעזרי גם במוצצים ותעזרי לו למצוא את ידו ולהכניס לפיו.

ולפני שתגיעי לקצה החבל, למדי מדוע תינוקות בוכים ולעיתים אף בוכים ללא סיבה והזכירי לעצמך שאת לא יכולה לשמח את תינוקך כל היום וזה ממש בסדר.

בכי של תינוק יכול לגרום למטפלים בו לחוש מצוקה גדולה. אסור לתת לתסכול מהבכי של התינוק לגרום לניעור או טלטול של התינוק. פעולות אלו מסוכנות לתינוק ועלולות לגרום לו לנזק מוחי בלתי-הפיך ואף למוות. 

חיפוש
אפליקציה של יולדת

מומלץ לגלוש באתר בכל הדפדפנים למעט אינטרנט אקספלורר

דילוג לתוכן