שבוע 2 להריון - חודש ראשון - טרימסטר 1

ההתקדמות שלך

נשארו 9.1 חודשים - 39 שבועות (כולל השבוע)
טר׳ 1
...........
טר׳ 2
............
טר׳ 3
............

השבוע השני להריון מתחיל עם סיום המחזור החודשי, לפני שהביצית מבשילה ונעה מן השחלות אל החצוצרה, ולפני ההפריה של הביצית על ידי הזרע.

לקראת סוף השבוע השני, 14 יום לפני המחזור הבא, מתרחש תהליך ביוץ: בכל חודש, הורמון האסטרוגן נותן סימן לרחם שלך על מנת שזה יתחיל לייצר רקמה עשירה בכלי דם בה יוכל ההריון (אם יתרחש) להשתרש. בו זמנית, בשחלות, מבשילות הביציות אשר עטופות - כל אחת בנפרד - בתא מלא נוזלים הנקרא זקיק. במידה ולא מתרחשת הפריה, רקמה זו מופרשת מאוחר יותר עם הווסת.

ישנם בסך הכל כארבעה ימים בחודש בהם אישה יכולה להרות, הנקראים ימי הביוץ, וזאת כמובן במידה ובדיוק באותו הזמן יגיע זרע שיוכל להפרות את הביצית. למרות פשטות התהליך, לא תמיד קל להיכנס להריון, ולעיתים תהליך זה יכול לקחת הרבה זמן ואולי אפילו ידרוש עזרה מקצועית של מומחה פוריות.

איך אפשר לדעת מתי הביוץ מתרחש? ישנן כמה דרכים לשער את זמן התרחשות הביוץ:

 • אורך המחזור מווסת לווסת
  הביוץ מתרחש סביב היום ה-14 לפני הווסת הבאה. אם יש לך מחזור סדיר, החישוב פשוט וברור. אם המחזור שלך אינו סדיר, ונע לדוגמא בין 26 ל-33 יום, סביר להניח כי תקופת הפוריות שלך תהיה בין היום ה-12 ליום ה-18 בכל מחזור. כאן באתר תוכלי להעזר בכלי חישוב ביוץ בכדי לזהות את הימים הפוריים ביותר שלך.
 • שינויים בטמפרטורת הגוף
  בזמן הביוץ ומיד לאחר מכן טמפרטורת הגוף נמוכה במקצת מהרגיל. כלומר, מיד אחרי שתשתחרר הביצית, יעלה החום בחזרה. כלומר, באמצעות מדידת טמפרטורת הגוף בעזרת מדחום מיוחד או אפילו מדחום רגיל, ניתן לזהות את יום הביוץ על-ידי זיהוי ירידת טמפרטורת הגוף. מדידת החום נעשית בפה, כמה פעמים ביום: עם היקיצה בבוקר, לפני אכילה ושתייה או בכל רגע אחר בתקופה בה צפוי הביוץ להתרחש.
 • שינויים בהפרשות מהנרתיק
  הורמון האסטרוגן שמיוצר על ידי השחלות בכמות מוגברת לפני הביוץ, גורם לצוואר הרחם להפריש בימים אלו נוזל לבן-שקוף רירי אל מחוץ לנרתיק. תפקיד הריר הזה הוא לנקות את הדרך מזרעים ישנים ופגומים ולהכין אותו לקראת בואם של זרעים חדשים, לספק להם מזון ולעזור להם לנוע בדרכם אל החצוצרות. אלו הם הימים בהם את פורייה, כאשר שיא הפוריות הוא דווקא ביומיים האחרונים של הפרשת הריר.

מה קורה לגופך:

עכשיו שהמחזור נגמר, ברחם שלך נמצאת רקמה עשירה בכלי דם, וממתינה לביצית המתכוננת לצאת לדרכה מן השחלות במורד החצוצרות אל הרחם. לעיתים רחוקות נפלטות 2 ביציות מן השחלות, ואם זה המקרה, ייתכן שתלדי תאומים אחים (=לא זהים)!

מה קורה אצל תינוקך:

בינתיים, שום דבר. הוא עדיין בגדר תיאוריה (:

בשבוע זה כדאי להקפיד:

 • ליטול תוסף יוד - מומלץ לצרוך יוד במינון של 150-250 מיקרוגרם - החל מחודש לפני כניסה להריון, במשך כל ההריון וכל תקופת ההנקה.
 • ליטול ויטמין D - במשך כל ההריון ותקופת ההנקה מומלץ ליטול ויטמין D במינון של 400-200 יחידות בינלאומיות.
 • ליטול חומצה פולית - במהלך שנות הפוריות מומלץ לכל אישה לצרוך בכל יום 400 מק"ג חומצה פולית כתוסף, לפחות חודש ימים לפני הכניסה להריון ובמהלך ההריון (במצבים מיוחדים יש לשקול מתן מינון גבוה יותר של חומצה פולית, על פי הנחיות משרד הבריאות).
 • מולטי ויטמין ייעודי לנשים בהריון - במקום ליטול כל ויטמין לאורך ההריון בנפרד, ניתן לקבל את כל הויטמינים לזמן הריון במינונים הדרושים בכדור אחד.
 • לבדוק את ההיסטוריה הרפואית של המשפחה, ולהתחיל לחפש רופא שילווה אותך במהלך ההיריון.
 • להימנע מאלכוהול ועישון ובכלל לתת דגש לאורח חיים בריא.
 • להתמיד בשתייה מרובה ומנוחה טובה.

הצטרפי כעת לקבלת תזכורת SMS שבועית התואמת את שבוע ההריון שלך כגון: רשימת בדיקות, משקל העובר ונקודות התייחסות חשובות - השירות ניתן בחינם - לחצי להצטרפות.


חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)

שמות לתינוקות

  בנים   בנות   יוניסקס
לפי התאמה נומרולוגית:
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

כתבות אחרונות