שבועות ההריון

שבוע 2 להריון - שבועות הריון

השבוע השני להריון מתחיל עם סיום המחזור החודשי, לפני שהביצית מבשילה ונעה מן השחלות אל החצוצרה, ולפני ההפריה של הביצית על ידי הזרע.

לקראת סוף השבוע השני, 14 יום לפני המחזור הבא, מתרחש תהליך ביוץ: בכל חודש, הורמון האסטרוגן נותן סימן לרחם שלך על מנת שזה יתחיל לייצר רקמה עשירה בכלי דם בה יוכל ההיריון (אם יתרחש) להשתרש. בו זמנית, בשחלות, מבשילות הביציות אשר עטופות - כל אחת בנפרד - בתא מלא נוזלים הנקרא זקיק. במידה ולא מתרחשת הפריה, רקמה זו מופרשת מאוחר יותר עם הווסת.

ישנם בסך הכל כארבעה ימים בחודש בהם אישה יכולה להרות, הנקראים ימי הביוץ, וזאת כמובן במידה ובדיוק באותו הזמן יגיע זרע שיוכל להפרות את הביצית. למרות פשטות התהליך, לא תמיד קל להיכנס להריון, ולעיתים תהליך זה יכול לקחת הרבה זמן ואולי אפילו ידרוש עזרה מקצועית של מומחה פוריות.

איך אפשר לדעת מתי הביוץ מתרחש? ישנן כמה דרכים לשער את זמן התרחשות הביוץ:

 • אורך המחזור מווסת לווסת
  הביוץ מתרחש סביב היום ה-14 לפני הווסת הבאה. אם יש לך מחזור סדיר, החישוב פשוט וברור. אם המחזור שלך אינו סדיר, ונע לדוגמא בין 26 ל-33 יום, סביר להניח כי תקופת הפוריות שלך תהיה בין היום ה-12 ליום ה-18 בכל מחזור. כאן באתר תוכלי להעזר בכלי חישוב ביוץ בכדי לזהות את הימים הפוריים ביותר שלך.
 • שינויים בטמפרטורת הגוף
  בזמן הביוץ ומיד לאחר מכן טמפרטורת הגוף נמוכה במקצת מהרגיל. כלומר, מיד אחרי שתשתחרר הביצית, יעלה החום בחזרה. כלומר, באמצעות מדידת טמפרטורת הגוף בעזרת מדחום מיוחד או אפילו מדחום רגיל, ניתן לזהות את יום הביוץ על-ידי זיהוי ירידת טמפרטורת הגוף. מדידת החום נעשית בפה, כמה פעמים ביום: עם היקיצה בבוקר, לפני אכילה ושתייה או בכל רגע אחר בתקופה בה צפוי הביוץ להתרחש.
 • שינויים בהפרשות מהנרתיק
  הורמון האסטרוגן שמיוצר על ידי השחלות בכמות מוגברת לפני הביוץ, גורם לצוואר הרחם להפריש בימים אלו נוזל לבן-שקוף רירי אל מחוץ לנרתיק. תפקיד הריר הזה הוא לנקות את הדרך מזרעים ישנים ופגומים ולהכין אותו לקראת בואם של זרעים חדשים, לספק להם מזון ולעזור להם לנוע בדרכם אל החצוצרות. אלו הם הימים בהם את פורייה, כאשר שיא הפוריות הוא דווקא ביומיים האחרונים של הפרשת הריר.

מה קורה לגופך:

עכשיו שהמחזור נגמר, ברחם שלך נמצאת רקמה עשירה בכלי דם, וממתינה לביצית המתכוננת לצאת לדרכה מן השחלות במורד החצוצרות אל הרחם. לעיתים רחוקות נפלטות 2 ביציות מן השחלות, ואם זה המקרה, ייתכן שתלדי תאומים אחים (=לא זהים)!

מה קורה אצל תינוקך:

בינתיים, שום דבר. הוא עדיין בגדר תיאוריה.

זה הזמן:

 • להקפיד על לקיחת תוסף חומצה פולית ותוסף ברזל.
 • לבדוק את ההיסטוריה הרפואית של המשפחה, ולהתחיל לחפש רופא שילווה אותך במהלך ההיריון.

חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

הטבות ליולדת

כתבות אחרונות

אינדקס הריון ולידה