כל שבוע קורה לך משהו חדש בבטן.
ההתקדמות שלך
נשארו 8.9 חודשים - 38 שבועות (כולל השבוע)
8%
טר' 1
. .
. . . . . . . . . .
טר' 2
. . . . . . . . . . . .
טר' 3
. . . . . . . . . . . .

טיפ-טיפה לפני ההרחבה

הביוץ מתרחש בערך ביום ה-14 ואחריו מתחיל השבוע השלישי להריון. השבוע קורה הנס: אחרי ההפריה המוצלחת הביצית המופרית נודדת לרחם ומתחילה להשתרש ברירית. הגוף שלך עובד כמו מכונה משומנת ומכין אותך למסע של כמעט תשעה חודשים (ושל החיים עצמם, בואי נודה על האמת). את כבר בהריון באופן רשמי ואולי אפילו מרגישה את זה.

תמשיכי לגלול כדי לגלות מה קורה בגופך ומה חשוב לעשות בשלב זה.

גודל העובר
פחות ממילימטר

באיזה חודש את?

אם את בשבוע ההריון השלישי, את בחודש הראשון.

המדידה השבועית

בשבוע השלישי להריון העובר שלך הוא בגודל הקטן ביותר – פחות ממילימטר. תדמייני גרגר וניל!

מה קורה בגופך?

המון! נתחיל עם קצת שמות (בקרוב מאוד כבר יהיו לכם שמות חיבה משלכם לעובר…) הביצית המופרית, בשמה המדעי "זיגוטה", מתחילה את המסע המופלא שלה מתא אחד ועד לתינוק או תינוקת שתזכי להחזיק לראשונה בידיים בעוד קצת יותר משמונה חודשים. כעבור שעות ספורות הזיגוטה מתחילה להתחלק – לשני תאים, ארבעה תאים וכך הלאה. במהרה היא הופכת לצבר תאים מיקרוסקופי בשם בלסטוציסט. השבוע יתחיל הבלסטוציסט את מסעו אל עבר הרחם שלך. חלק ממנו יהפוך לעובר וחלק אחר – לשליה. רק לאחר שיתבצע תהליך ההשרשה, בו ייצמד הבלסטוציסט לרירית הרחם ביום השישי לאחר הביוץ, אפשר לומר שהעובר מתחיל להתפתח ברחמך ושאת באמת בהריון!

אחרי שהבלסטוציסט משתרש ברחם, הגוף שלך מתחיל לייצר הורמון בשם hCG שנותן הוראה להפסיק לשחרר ביציות מדי חודש, שזה אומר – אין יותר מחזור חודשי! כמו כן, בעקבות זאת מתחילה הפרשה מוגברת של הורמוני המין אסטרוגן ופרוגסטרון, האחראים, בין השאר, שהגוף לא יסלק הבלסטוציסט ויתמוך בהיווצרות השליה. המקום שהיה תפוס ע"י הביצית הופך במהרה למה שקרוי "גופיף צהוב" שתפקידו להזין את העובר-בהתהוות עד ששליה תתחיל למלא תפקיד זה בעוד כ-10 שבועות.         

אגב, בזכות הכמות המוגברת של hCG בדם ניתן יהיה לזהות בקרוב אם את בהריון בבדיקה ביתית או בבדיקת דם במעבדה.

בן או בת?

הידעת? יעברו עוד כמה שבועות טובים עד שתתרגשו לגלות זאת בבדיקת אולטרסאונד, אך הרגע הגורלי של קביעת מין העובר למעשה כבר חלף בעת ההפריה! את מספקת לעובר את הכרומוזום הנשי X, ואביו מספק כרומוזום X או Y. אם הזירעון המפרה את הביצית נושא את כרומוזום X, הזיגוטה תהיה ממין נקבה; ואם את כרומוזום Y – ממין זכר. כן, במקרה הספציפי הזה הגבר הוא אכן השולט…

יכול להיות שתרגישי...

  • דימום השתרשות – בזמן שהעובר משתרש ברחם, ייתכן ותגלי הפרשה דמית קלה המופיעה בדרך כלל מוקדם יותר מהמחזור החודשי. צפירת הרגעה: היא מופיעה אצל כ-25% מהנשים ולא מצביעה על כל בעיה.
  • התחדדות חוש הריח – האם פתאום הריחות מרגישים לך חזקים במיוחד? חוש ריח מוגבר יכול בהחלט להוות סימן לכך שאת בהריון! ריח הבישולים של השכנה, הדיאודורנט של מישהו מבני הבית, "ניחוח" של שקית הזבל – כל אלה עלולים לשגע אותך בתקופה זו ובהמשך אף להגביר את הבחילות.
  • חזה רגיש – יכול להיות שהשדיים שלך ממילא הופכים להיות רגישים לקראת מחזור ולכן לא תחושי שום דבר מיוחד, ואם לא – רגישות למגע, עקצוצים ואפילו כאבים עלולים להתחיל בשלב זה של הריונך.

TO DO LIST

  • בדיקת הריון – בשבוע זה את בהחלט יכולה לעשות בדיקת הריון, אבל אם קיבלת תשובה שלילית – ייתכן שאת עדיין לא מייצרת הורמוני הריון ברמה גבוהה מספיק. אם הבדיקה יצאה שלילית והמחזור מאחר – נסי שוב בעוד מספר ימים.
  • הגבלת קפאין – קפאין הפועל בגוף כחומר מעורר עובר לעובר דרך השליה ולעובר אין עדיין יכולת לפרק אותו. מחקרים מקשרים בין צריכת קפאין גבוהה בהריון לבין לידות מוקדמות ומשקל נמוך של תינוק בלידה. משרד הבריאות ממליץ להפחית צריכה של משקאות אנרגיה, קפה תורכי וקפה שחור עד למינימום אפשרי, ולהגביל צריכה של משקאות המכילים קפאין (קולה, תה, משקאות קפה ועוד) עד שלוש כוסות ביום. גם את צריכת השוקולד מומלץ להגביל בתקופה זו. לא פשוט, אבל אולי זה בדיוק הזמן לעבור לאורח חיים בריא יותר, כפי שתכננת מזמן?

אין סיכוי שידעת את זה!

תמונה באמצעותה הודיעה הזמרת ביונסה לעולם על היותה בהריון עם תאומים זכתה בשנת 2017 בשיא גינס כ"תמונה האהודה ביותר" באינסטגרם. התמונה צברה כ-5,000,000 לייקים בשלוש שעות לאחר פרסומה והגיעה לשיא של 6,335,571 לייקים נכון לשעה 9 בערב ב-1.2.2017. היום מספר הלייקים לתמונה עבר את 11 מיליון!

נקודת מבט זוגית

אפשר להגיד לכם מזל טוב? הזרע כבר פגש את הביצית והתחיל המסע המופלא הזה של יצירת החיים החדשים. בין אם אתם מודעים לכך ובין אם לא, עכשיו צריך להתאזר בסבלנות ובמקום לשבת ולתהות מה קורה כל רגע, כדאי לנסות להסיח את הדעת מהמחשבות בכל דרך, למשל על ידי צפיית בינג' בסדרה ששניכם אוהבים.

סקר

ייעוץ מדעי – פרופסור אייל ענתבי, מנהל מערך נשים ויולדות במרכז רפואי ברזילי

חיפוש
אפליקציה של יולדת

מומלץ לגלוש באתר בכל הדפדפנים למעט אינטרנט אקספלורר

דילוג לתוכן