שבועות ההריון

שבועות הריון: שבוע 28

מה קורה לגופך:

בשבועות הקרובים סביר להניח שתמשיכי להרגיש חוסר מנוחה ברגלייך, בעיקר בלילה. מתיחות לפני השינה עשויות לעזור, ומסאז'ים יתקבלו בברכה... התכווצויות השרירים ברגליים הן סיבה נוספת להימנע מקפאין, כי ככל הנראה הוא מחמיר את התופעה. לעומת זאת, חלק מהמחקרים טוענים שלקיחת תוספי ברזל עוזרת להפחית אותה.

החל מהשבוע תתחילי לראות את הרופא שלך אחת לשבועיים. זהו זמן טוב לתכנן היכן את רוצה ללדת ובאילו תנאים (האם תרצי משככי כאבים? זריקת אפידורל? וכו'...). כמו כן, אם את מתכננת טיולים או נסיעות ארוכות, מומלץ שתדברי לפני כן עם הרופא. בשלב זה- כל עוד ההיריון תקין- אין שום סיבה להימנע מנסיעות ומטיסות, אך כדאי להיות מוכנה לכל מצב: התייעצי עם הרופא, ובקשי שיתדרך אותך מה לעשות ולאן לפנות אם תתעורר בעיה.

בבדיקות הראשונות שערכת לאחר שנכנסת להריון, נבדק בין השאר סוג הדם שלך. אם נמצא שסוג הדם שלך Rh- (כלומר ללא אנטיגנים מסוג Rh ), תקבלי בקרוב זריקת אנטי-די, שמטרתה למנוע מגופך לייצר נוגדנים לדמו של התינוק שלך (במידה והוא Rh+ ). סביר להניח שזמן קצר לאחר הלידה תקבלי זריקה נוספת.

מה קורה עם תינוקך:

אורכו של התינוק לא משתנה הרבה השבוע (גודלו 35-37 ס"מ), אך הוא מפתח שכבת שומן חשובה שתגן עליו לאחר הלידה. משקלו עובר השבוע את ה-1 ק"ג, ויכול להגיע אפילו ל-1100 גרם. גדילת הריסים נמשכת, ושיער ראשו אורך גם הוא. המוח ממשיך להתפתח ונעשה מסועף ומורכב. אם זהו תינוק ממין זכר יסתיים השבוע תהליך הירידה של האשכים לכיס האשכים.

בביקור הבא אצל הרופא, ייתכן שהוא יאמר לך באיזה אופן התמקם העובר ברחם. כלומר, האם ראשו פונה למטה או למעלה. ברוב המקרים התינוק מתמקם ברחם כבר בשלב הזה כשראשו מופנה לכיוון היציאה... אולם, גם אם הוא ממוקם כך שרגליו פונות למטה, אין סיבה לדאגה. סביר להניח שבחודשיים הבאים הוא יתהפך בעצמו, ללא התערבות חיצונית.

זה הזמן:

  • לתכנן עם הרופא את הפרטים הטכניים הקשורים בלידה.
  • לקבל זריקת "אנטי-די" אם יש צורך בכך, ולהמשיך להגיע למעקב אצל הרופא אחת לשבועיים.

חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)