שבועות ההריון

שבוע 16 להריון - שבועות הריון

מה קורה לגופך:

רמות ההורמונים בגופך מתייצבות בתקופה זו, ואת יכולה ליהנות מקצת נחת, פיזית ונפשית. עורך זוהר ובטנך תופחת משבוע לשבוע. אם עדיין לא עשית זאת, כנראה שבקרוב מאד תצטרכי להתחיל לעבור לבגדי הריון.

החל מהשבוע יכול להיות שתחווי את אחד הרגעים המרגשים ביותר בהריון: התזוזה הראשונה המורגשת של התינוק! זה יכול לקרות בשלב מוקדם כל כך של ההיריון בעיקר אם את רזה במיוחד או שאת בהריון עם תאומים. גם אם כבר ילדת בעבר ייתכן מאד שתרגישי את התינוק בועט מוקדם יותר, מהסיבה הפשוטה שאת כבר יודעת למה לצפות. אם זהו ההיריון הראשון שלך, רוב הסיכויים שעוד ייקח זמן עד שתרגישי את התינוק שלך זז. זה בסדר, הרבה אמהות לעתיד מרגישות את הבעיטה הראשונה רק אחרי השבוע ה-20, ואפילו מאוחר יותר.

מה קורה עם תינוקך:

משקלו של התינוק מגיע עתה ל-80-85 גרם, ואורכו כ-12 ס"מ (בערך כגודלו של אבוקדו). רגליו מתארכות, העצמות מתחזקות, ונוצרות ציפורניים בכפות הרגליים. מערכות רבות בגופו כבר מתפקדות: מערכת השתן מפותחת (בשלב זה התינוק שלך מרוקן את שלפוחית השתן כל 40-45 דקות), והלב מזרים דם לכל חלקי הגוף דרך מערכת הדם, שמתפקדת אף היא.

עיניו של התינוק אמנם עצומות, אך הן רגישות לאור, והשבוע הוא יכול כבר להזיז את עיניו. הוא יכול עכשיו גם להניע את שרירי הפנים שלו באופן רצוני. אם מדובר בתינוקת, השבוע ייווצרו בשחלות שלה מיליוני ביציות קטנות. וכמובן, אם את רוצה בכך, השבוע כבר תוכלי לדעת על סמך בדיקת אולטרה-סאונד אם יש לך בן או בת!

זה הזמן:

  • אם עדיין לא עשית זאת, עכשיו הזמן לבצע בדיקת אולטרה-סאונד הנקראת סקירת מערכות מוקדמת בכדי לבדוק כי התינוק מתפתח כראוי.
  • לבצע בדיקת סקר ביוכימי (חלבון עוברי) העוזרת באיתור סיכוי מוגבר לתסמונת דאון.
  • להקפיד על שתייה מרובה ועל תזונה נכונה הכוללת מזון עשיר בסידן, שחיוני להתחזקות העצמות.
  • אם לא נוח לך וקשה לך לישון בלילה, באפשרותך לקנות כרית הריון עם תמיכה מיוחדת לגב. היא תעזור לך יותר ויותר ככל שיתקדם ההיריון...
  • חשוב לשים לב להמלצות משרד הבריאות בנוגע לצריכת תוסף יוד אצל נשים בתקופת טרום הריון, הריון והנקה - לחצי לפרטים נוספים

הטיפ השבועי:

סידן חשוב מאוד בתקופת ההריון. הקפידי לצרוך סידן שמקורו בצומח - תרד, שקדים, טחינה ועוד. הספיגה שלו בגוף טובה יותר.


חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

הטבות ליולדת

כתבות אחרונות

אינדקס הריון ולידה