שבועות ההריון

שבוע 22 להריון - שבועות הריון

מה קורה לגופך:

בשלב זה של ההיריון השינוי העיקרי שחל משבוע לשבוע הוא גדילת הבטן שלך. ייתכן מאד שכתוצאה מכך את מתחילה להבחין ביצירת סימני מתיחה על הבטן, הירכיים או החזה. מעל 50% מהנשים מפתחות סימני מתיחה בזמן ההיריון, והתופעה נפוצה בעיקר אצל נשים בעלות עור בהיר. למרבה הצער אין דרך למנוע את התופעה לגמרי, אך ניתן להקל עליה: שימוש יומיומי בקרם גוף מונע את תחושת הגירוד שמתלווה בד"כ להיווצרות הסימנים. כמו כן, אם תקפידי על שתייה מרובה ועל תזונה נכונה, עורך יהיה בריא, גמיש ואלסטי יותר, דבר שעשוי לעזור למנוע את הופעת הסימנים.

יכול להיות שעורך נעשה אדמומי לאחרונה בכפות הידיים, בצוואר, בחזה או בפנים. האדמומיות הזו נובעת מהרמות הגבוהות של הורמון האסטרוגן בגופך, וסביר להניח שתיעלם זמן קצר לאחר הלידה.

בתקופה הקרובה את עשויה להתחיל להרגיש התכווצויות קלות ברחם. מדובר בתופעה נורמאלית שאינה מסכנת אותך או את התינוק. עם זאת, במידה וההתכווצויות חזקות, או שמופיעות בתכיפות גבוהה (כ-4 פעמים או יותר בשעה אחת), פני לרופא באופן מיידי!

מה קורה עם תינוקך:

בסוף השבוע הנוכחי משקלו של התינוק מגיע ל-425 גרם (פחות או יותר), ואורכו כ- 27.5 ס"מ. הפרופורציות שלו כבר דומות מאד לפרופורציות של תינוק בלידה, אלא שהוא קטן מאד ועורו מכווץ. את גופו מכסה שכבה עדינה של שערות שעוזרות להגן עליו.

בימים אלו חלה התפתחות רבה במערכת העצבים וביצירת החושים. קצות העצבים של התינוק כבר מאפשרים לו להרגיש, ולכן בשלב זה הוא מתחיל לגעת בפניו ובגופו ומוצץ את האצבע לעתים קרובות. גם איברי המין ממשיכים להתפתח, וכן בלוטת הפנקריאס, האחראית על הפרשת הורמונים. הגבות של התינוק מפותחות עתה לגמרי, ויש התקדמות רבה גם בהתפתחות העיניים, פרט לכך שהן עדיין חסרות צבע.

זה הזמן:

  • לבצע בדיקת סקירת מערכות מאוחרת, הבודקת את מצב התפתחות התינוק שלך.
  • לשתות הרבה מים, ולהתמרח בקרם גוף (על מנת להימנע מהגירוד שמתלווה להופעת סימני מתיחה).
  • לאכול נכון ולהקפיד על לקיחת תוספים: חשובה במיוחד תזונה שכוללת ברזל וחומצה פולית. החומצה הפולית עוזרת בין השאר גם להגנה על עורך, שודאי נעשה כהה יותר. הברזל חשוב מאד למניעת אנמיה, ותזונה שעשירה בוויטמין C עוזרת לו להיספג בגוף. הקפידי גם להימנע מקפאין, מפני שהוא מונע את ספיגת הברזל.
  • חשוב לשים לב להמלצות משרד הבריאות בנוגע לצריכת תוסף יוד אצל נשים בתקופת טרום הריון, הריון והנקה - לחצי לפרטים נוספים

הטיפ השבועי:

אל תלבשי בגדים לוחצים, במיוחד אלה שלוחצים באיזור המתניים.


חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

הטבות ליולדת

כתבות אחרונות

אינדקס הריון ולידה