הריון

סיבוכים במהלך הריון

ריבוי מי שפיר

יש רק הזדמנות אחת לשמר דם טבורי. קופות החולים מחזירות עד 75% מעלות השירות

לברור הזכאות מול קופות החולים אנא מלאו את פרטיכם:

שם:
דוא"ל:
טלפון:
תאריך לידה צפוי:

באמצעות שירות תא לחיים - דם טבורי בהדסה
>> בואו ללמוד מהטעויות של גלית גוטמן


(Polyhydramnios - פוליהידרמניון) ריבוי מי שפיר

במהלך ההריון העובר מתפתח בתוך מי השפיר, אשר מיוצרים בתחילת ההריון על ידי הפרשות מהקרומים העוטפים את העובר ובהמשך ההריון, על ידי השתן של העובר. מי השפיר מכילים חומרים ותאים החשובים למהלך החיים העובריים, ומסייעים להתפתחות תקינה של העובר (ומערכות גוף שונות כגון מערכת הנשימה). כמו-כן, מי השפיר משמשים כהגנה מכאנית לעובר מפני טלטלות וחבלות. כמות מי השפיר בשבוע ה-12 עומדת על כ-50 מ"ל, כ-400 מ"ל בשבוע 20 וכ-1000 מ"ל בשבועות 28-30. לאחר שבוע 38 מתחילה ירידה הדרגתית בכמות מי השפיר, ובהריונות ממושכים היא עלולה לקטון באופן משמעותי ריבוי מי שפיר (Polyhydramnios) הוא מצב בו כמות מי שפיר בחלל הרחם היא גבוהה מן הצפוי. השכיחות של ריבוי מי שפיר היא כ-1% מההריונות. ריבוי אמיתי של מי השפיר עלול לעיתים להיות כרוך בבעיות אימהיות (כגון סוכרת הריונית) או עובריות. במקרה שמאובחן ריבוי מי שפיר חשוב לקבל יעוץ מרופא/יחידה המתמחים בתחום. במקרים קיצוניים ניתן טיפול על ידי ניקוז חלק ממי השפיר.

  • איך מודדים את כמות מי השפיר?
  • מהי ההגדרה של ריבוי מי שפיר?
  • מהם הסיבוכים של ריבוי מי שפיר?
  • מדוע נגרם ריבוי מי שפיר?
  • כיצד מאבחנים ומטפלים ריבוי מי שפיר?

איך מודדים את כמות מי השפיר?
במהלך ההריון ניתן לאמוד את כמות מי השפיר על ידי בדיקת אולטרה-סאונד. הדבר נעשה בהסתכלות סובייקטיביות או בבדיקה אובייקטיבית (אשר איננה מדויקת אך נמצאת בקורלציה לכמות מי השפיר). שיטת מדידה זו נקראת: מדד מי שפיר (Amniotic Fluid Index ) והיא מכמתת את סה"כ מי השפיר ברחם ב - מ"מ או ס"מ.

מהי ההגדרה של ריבוי מי שפיר?
עודף מי שפיר מוגדר ככמות מי שפיר מעבר לאחוזון ה-95, על פי גיל ההריון. פעמים רבות מקובל להגדיר זאת כערך אבסולוטי של מעל 25 ס"מ.

מהם הסיבוכים של ריבוי מי שפיר?
מצב של עודף מי שפיר עלול להגדיל את הרחם בצורה ניכרת, ולהביא לצירים מוקדמים (ולידה מוקדמת). כמו כן, כאשר העובר המוקף בהרבה מים, יתקשה להתייצב באגן לקראת הלידה. במקרים מסוימים המצב עלול אפילו לגרום למצב של מנח רוחבי של העובר או לצניחת חבל הטבור . מבחינה אימהית גודל הרחם קשור לאי נוחות משמעותית ואף יכול לגרום לקוצר נשימה אצל היולדת.
מעבר לכל הסיבוכים הללו הנובעים מעצם ריבוי מי השפיר, השאלה החשובה יותר היא מה הסיבה לריבוי מי השפיר.

מדוע נגרם ריבוי מי שפיר?
קיימים גורמים רבים לריבוי מי שפיר, אם כי ברוב המקרים ריבוי מי השפיר הוא מה שנקרא אידיופאתי - כלומר, ללא סיבה או מסיבה שלא ידועה. יחד עם זאת, לעיתים יש לכך סיבה ובין הסיבות הנפוצות ניתן למנות:

  • סכרת הריונית
  • מומים: חסימה במערכת העיכול, מום מוחי ו/או מום לבבי.
  • גנטיקה: תסמונת גנטיות שונות, אשר בין היתר יש להם ביטוי של ריבוי מי שפיר
  • כאמור, בחלק מהמקרים הסיבה לריבוי מי השפיר איננה מתגלית .

אבחנה וטיפול :

אבחנה - האבחנה מבוססת על בדיקות שנועדו לגלות את הסיבה לריבוי מי השפיר - סקירת מערכות מכוונת, אקו לב עובר ודיקור מי שפיר. במידה ויש חשד, צריך גם לבצע העמסת סוכר, בכדי לשלול או לאשר קיומה של סוכרת הריונית. לעיתים יש צורך בייעוץ גנטי בכדי לאשר ביצוע של דיקור מי שפיר (עם או בלי צ'יפ גנטי)

טיפול - מבחינת טיפול, במקרים קלים-בינוניים אין צורך לטפל, אך במקרים קשים אשר גורמים לסיבוכים כגון קוצר נשימה או לידה מוקדמת, אז ניתן לתת תרופות שמפחיתות את כמות המים ו/או לבצע דיקור מי שפיר כדי להפחית את כמות המים.

 

מאמר זה נבדק ואושר ע"י דר' בועז ווייס, מומחה למיילדות וגניקולוגיה.
דר' בועז ווייס הוא רופא בכיר מן המרכז הרפואי שיבא, תל-השומר.
 

שירותים מקצועיים

קהילת הריון ולידה

פוריות

לקראת הריון

הריון

לידה

אחרי הלידה

השנה הראשונה

העלאת מאמר

  • העלאת מאמר

העלאת סיפור אישי

כללי

 

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.

 

                   
       תנאי השימוש בשירות      

    מובהר במפורש, כי השירותים והתכנים אשר מסופקים במסגרת שירות זה, מיועדים על מנת לספק אינפורמציה כללית בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה, אשר מכל מקרה חוות דעתו היא הקובעת. התכנים והמידע המסופקים במסגרת השירות הנם כלליים בלבד, ועלולים לבטא אסכולה רפואית מסוימת או דעה אישית, והם אף תלויים בנסיבותיו ובעובדותיו של כל מקרה. בנוסף, התכנים המוצעים במסגרת השירות עלולים להכיל ליקוי ו/או טעות ו/או הטיה ו/או אי דיוק במידע ו/או בדרך העברתו או הצגתו, ואין להסתמך עליהם.

ייתכן שהמלצת מומחה תהיה שונה מהמתואר באופן כללי באתר, ובכלל זה יתכן ותתבקשו לבצע בדיקות נוספות, לחזור על בדיקות מסוימות או לבצע בדיקות בזמנים אחרים מאלו אשר מתוארים במסגרת השירות. אין להסתמך על עצה ו/או מידע המתקבלים באמצעות השירות ובכל עניין רפואי יש לפנות למומחה או איש המקצוע המתאים. בכל מקרה, המלצת איש המקצוע שלך היא הקובעת, ואין לראות בשירות הניתן במסגרת זו, בשום אופן או צורה, כתחליף להתייעצות עם המומחה מתאים, ובכלל זה כתחליף למעקב הריון אצל רופא מומחה.

מובהר כי איכות השירות תלויה בגורמים נוספים אשר אינם בשליטת החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות), ובין היתר באיכות וטיב התקשורת והכיסוי הסלולארי, איכות ציוד הקצה, תקלות ברשת הסלולארית, ברשת החשמל, בציוד הממוחשב ועוד, והחברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות), לא ישאו באחריות כלשהי בקשר עם כך.

כל שימוש בשירות, נעשית על אחריותו הבלעדית של המשתמש, והתכנים במסגרת השירות עומדים לרשות המשתמש כמות שהם (As Is) בלא כל התחייבות של החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם.

החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות) רשאים לנתק מהשירות משתמשים שביקשו להיחסם מקבלת שירותי תוכן/הודעות SMS או להתנתק מהשירות מכל סיבה אחרת, וכן לנתק מהשירות ו/או להפסיק את השירות ביוזמתם ובכפוף לכל דין.

המשתמש מתחייב לדווח לחברה, בכל מקרה של הפסקת שירות, במקרה בו ציוד הקצה יחדל לתמוך בקבלת הודעות SMS, וכן במקרה של אבדן, גניבה או העברת בעלות בציוד קצה.

מובהר במפורש, כי כל עוד המשתמש לא ביקש להפסיק את קבלת השירות, החברה ו/או האתר ו/או מי מטעמם (לרבות ספקי השירות) ימשיכו לספק את השירות לציוד הקצה, ובכלל זאת, גם אם לא יהיה באפשרות המשתמש לקבלו ו/או יחזיק בו צד שלישי.

החברה רשאית לשלוח אל המשתמש מדי פעם בדואר אלקטרוני או ב - SMS או בכל אמצעי אחר לרבות באמצעות פניה טלפונית , מידע בדבר שירותיה , וכן מידע שיווקי ופרסומי- הן מידע שהיא עצמה תפרסם והן מידע שתקבל לצורך משלוח מידי מפרסמים אחרים , והמשתמש מסכים לכך. בכל עת יוכל המשתמש לבטל את הסכמתו ולחדול מקבלתו, באמצעים אשר יפורטו באתר ו/או בהודעות שישלוח.

החברה רשאית לשלוח אל המשתמש מדי פעם בדואר אלקטרוני או ב- SMS או בכל אמצעי אחר לרבות באמצעות פנייה טלפונית, מידע בדבר שירותיה, וכן מידע שיווקי ופרסומי – הן מידע שהיא עצמה תפרסם והן מידע שתקבל לצורך משלוח מידי מפרסמים אחרים, והמשתמש מסכים לכך. בכל עת יוכל המשתמש לבטל את הסכמתו ולחדול מקבלתו, באמצעים אשר יפורטו באתר ו/או בהודעות שישלחו

טרם הירשמותך לשירות, קרא שנית את תנאי השימוש באתר, אשר חלים גם על שירות זה. במסגרת זאת, ומבלי לגרוע מכלליות האמור, תשומת לבך מופנית למדיניות הפרטיות של האתר, ובכלל זה לכך שפרטיך ישמרו במאגר המידע של החברה. הירשמותך לשירות זה, ייחשב כהסכמה מצדך לכל התנאים ההתניות וההודעות הכלולים בהודעה זו ובתנאי השימוש של האתר.

                 סגירה