שבוע 10 להריון - חודש שני - טרימסטר 1

ההתקדמות שלך

נשארו 7.2 חודשים - 31 שבועות (כולל השבוע)
25%
טר׳ 1
........
...
טר׳ 2
............
טר׳ 3
............

מה קורה לגופך:

חיצונית עדיין קשה להבחין כי את בהריון (אלא אם כן זה לא ההריון הראשון שלך), אבל את כבר מרגישה עמוק בתוך המסלול, הן מבחינה פיזית והן מבחינה רגשית. אם את כמו רוב הנשים ההרות, מצבי הרוח שלך ודאי משתנים בקצב מסחרר, ומתישים אותך (ואת הסביבה). סיבה חלקית לנדנדת מצבי הרוח היא סיבה פיזיולוגית: ההורמונים המשתוללים בגופך. הסיבה השנייה נפשית: המעבר למצב של הורות מפחיד ומעורר הרבה רגשות ותהיות בכל זמן, ובעיקר בתקופה רגישה זו, מה שהופך את התופעה לטבעית ושכיחה.

כדאי שתלמדי כבר משלב זה כיצד להקל על עצמך בעניין, אחרת הדרך תהפוך לארוכה וקשה, גם עד תום ההיריון ואפילו אחריו, כשהתינוק ייולד. ואם כבר מדברים על מצבי רוח, מה שלום בן זוגך? מלבד מצבי הרוח סביר להניח שגם עייפות היא חלק משגרת החיים שלך כרגע. אל תשכחי שהגוף שלך אחראי לדאוג עכשיו לשני בני אדם, וזה מאמץ לא קטן בכלל! יש לך את כל הסיבות בעולם להיות עייפה. לכן, תני לעצמך לנוח בכל הזדמנות. סביר להניח שבקרוב (בשליש השני) תפחת העייפות ותרגישי רעננה יותר.

עוד שני דברים שעל הפרק השבוע הם העלייה במשקל והשדיים שגדלו. בשלב זה מתחילה גדילה מהירה של התינוק, שמלווה בעליה במשקל. גודל הרחם שלך הוא כגודלה של אשכולית, ומתחילים לראות את ההיריון. בנושא צמיחת השדיים - לא תהיה לך ברירה אלא לצייד אותם בחזייה חדשה, גדולה יותר וחזקה, שתוכל לספק להם את התמיכה המרבית. קחי בחשבון שהם ימשיכו לגדול, ואחרי הלידה תצטרכי מידה גדולה אף יותר.

מה קורה עם תינוקך:

תינוקך כבר התחיל לנוע ברחמך, למרות שאת תוכלי לחוש בכך רק מאוחר יותר. כל איבריו החיוניים כבר קיימים: עיניים, ידיים, רגליים, איבר המין ואיברים פנימיים כמו הכבד, הכליות, המעיים, המוח והריאות. מראהו עכשיו כבר אנושי יותר כשהגוף כמעט שלם, אך עדיין הראש מהווה כמעט מחצית מאורך הגוף. אורכו של העובר השבוע נע בין 27-35 מ"מ, ומשקלו מגיע ל-4 גרם.

בכל יום מצטרפים פרטים חדשים: מופיעות ציפורניים קטנטנות, מופיע שיער והאצבעות בידיים נפרדות. התינוק שלך כבר בולע את מי השפיר בשקיקה, ובועט ברגליו במרץ. הכבד ממשיך לייצר כדוריות דם, ומתחילים להתפתח עצבים שיוצאים מחוט השדרה לכיוון הפריפריה.

התינוק שלך עבר עכשיו אל שלב התהוות מתקדם יותר - שלב הנקרא fetus. הזנב נעלם כבר לגמרי, ומעתה מרכז הכובד בהתפתחות יעבור לגדילה ועליה במשקל.

הנחה בביטוח בריאות

זה הזמן:

 • במידה והינך מעל גיל 35, או בעלת היסטוריה של מחלות גנטיות במשפחה, כדאי לשקול פניה לקבלת ייעוץ גנטי או בדיקת סיסי שיליה (CVS). זוהי בדיקה שניתן לערוך לנשים בקבוצת סיכון החל מהשבוע ה-10 להריון, אשר עוזרת בזיהוי מוקדם של פגמים גנטיים כגון תסמונת דאון, אנמיה חרמשית, CF, ועוד.
 • להצטרף לקבוצת שיתוף ותמיכה בווטסאפ עם נשים שמיועדות ללדת באותו חודש כמוך, תוכלי להתייעץ, לשאול וליצור חברויות בסביבה תומכת - להצטרפות לווטסאפ.

בשבוע זה כדאי להקפיד:

 • על תזונה נכונה שתכלול את כל אבות המזון, הדבר חיוני להתפתחות התינוק שלך.
 • על שתייה מרובה: כך תהיה הובלת החמצן והמזון מגופך לעובר יעילה יותר, ומצד שני הסיכון לדלקות בדרכי השתן ולהתיבשות יקטן, בעיקר עכשיו שנפח הדם בגופך עולה.
 • אם עוד לא התחסנת - להתחסן לשפעת
 • לקרוא וללמוד איך לטפל בבחילות והקאות בהריון.
 • ליטול תוסף יוד - מומלץ לצרוך יוד במינון של 150-250 מיקרוגרם - החל מחודש לפני כניסה להריון, במשך כל ההריון וכל תקופת ההנקה.
 • ליטול ויטמין D - במשך כל ההריון ותקופת ההנקה מומלץ ליטול ויטמין D במינון של 400-200 יחידות בינלאומיות.
 • ליטול חומצה פולית - במהלך שנות הפוריות מומלץ לכל אישה לצרוך בכל יום 400 מק"ג חומצה פולית כתוסף, לפחות חודש ימים לפני הכניסה להריון ובמהלך ההריון (במצבים מיוחדים יש לשקול מתן מינון גבוה יותר של חומצה פולית, על פי הנחיות משרד הבריאות).
 • מולטי ויטמין ייעודי לנשים בהריון - במקום ליטול כל ויטמין לאורך ההריון בנפרד, ניתן לקבל את כל הויטמינים לזמן הריון במינונים הדרושים בכדור אחד.
 • לבצע פעילות גופנית קלה: שמירה על כושר תחזק את גופך ותכין אותך לקושי הצפוי בהמשך ההריון ובלידה. ומעבר לזה, ככל שתשמרי על כושר עכשיו, כך תוכלי לחזור לעצמך מהר יותר אחרי הלידה!
 • החל משבוע זה ניתן לבצע בדיקת וריפיי - בדיקת סקר לא פולשנית (NIPT) הנערכת באמצעות בדיקת דם פשוטה, ומזהה בוודאות של מעל 99% מספר תסמונות כרומוזומליות בעובר - לחצי לפרטים

הצטרפי כעת לקבלת תזכורת SMS שבועית התואמת את שבוע ההריון שלך כגון: רשימת בדיקות, משקל העובר ונקודות התייחסות חשובות - השירות ניתן בחינם - לחצי להצטרפות.

הטיפ השבועי:

חומצה פולית חשובה במיוחד בתקופת ההריון. תוכלי למצוא אותה באספרגוס, דגנים מלאים, עדשים ואפילו במיץ תפוזים.

חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)

שמות לתינוקות

  בנים   בנות   יוניסקס
לפי התאמה נומרולוגית:
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

כתבות אחרונות