שבועות ההריון

שבוע 17 להריון - שבועות הריון

מה קורה לגופך:

ככל שמתקדם ההיריון עולה נפח הדם בגופך. כתוצאה מכך, יש לך יותר הפרשות מכל הסוגים: את עשויה להרגיש גודש באף ונזלת, הזעה רבה, והפרשות מהנרתיק. אלו הן תופעות טבעיות שייעלמו אחרי הלידה. עקב העלייה בנפח הדם, יותר דם מגיע גם לשדיים שלך. לכן ודאי הבחנת בכך שהשדיים שלך גדלו, ושהופיעו עליהם ורידים בולטים.

בתקופה זו העלייה במשקל גורמת לשינוי במרכז הכובד שלך, ויכול מאד להיות שאת נוטה לאבד את שיווי המשקל. הרבה נשים בשלב זה מגוננות מאד על הבטן שלהן - ואולי גם את. למען שמירה על בטיחותך ועל בטיחות העובר, הפסיקי לנעול נעלי עקב (את עלולה למעוד בגללן!), והקפידי על כללי בטיחות גם בשאר תחומי החיים, למשל לחגור חגורת בטיחות בכל נסיעה, ולהימנע מפעילויות שיש בהן סיכון גבוה לנפילה.

מה קורה עם תינוקך:

בשלב זה התינוק שלך שוקל יותר מ-100 גרם (ולעתים מתקרב אפילו ל-140 גרם!), ואורכו מעל 12 ס"מ. חבל הטבור מתחזק ומתעבה, והשלייה מתעבה גם היא. עתה היא כוללת אלפי כלי דם שמספקים חמצן ומזון לעובר. ההתפתחות המשמעותית ביותר השבוע היא יצירתה של שכבת שומן המכונה "שומן חום". שכבה זו תמשיך להתעבות, ולאחר הלידה תעזור לתינוק לשמור על חום גופו.

התפתחות נוספת שמתרחשת השבוע היא התפתחות בחוש השמיעה: השמיעה של התינוק משתפרת ברמה כזו שרעשים סביבתיים חזקים במיוחד עשויים להבהיל אותו...

זה הזמן:

  • אם עדיין לא עשית זאת, עכשיו זה הזמן לבצע בדיקת סקר ביוכימי (חלבון עוברי) העוזרת באיתור סיכוי מוגבר לתסמונת דאון.
  • לשתות הרבה ולאכול נכון מכל אבות המזון. הקפידי לאכול הרבה מאד חלבונים (בעיקר אם את בהריון עם תאומים) והמשיכי לקחת את תוספי המזון שלך.
  • להיפרד זמנית מנעלי העקב ולעבור לנעליים שטוחות.
  • בהתאם לקצב הגדילה של החזה שלך, לקנות חזיות נוחות עם תמיכה מרבית.
  • חשוב לשים לב להמלצות משרד הבריאות בנוגע לצריכת תוסף יוד אצל נשים בתקופת טרום הריון, הריון והנקה - לחצי לפרטים נוספים

הטיפ השבועי:

התעמלות חשובה לא רק להריון תקין וסיוע בלידה, אלא גם להפחתת החשק למתוקים.


חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

הטבות ליולדת

כתבות אחרונות

אינדקס הריון ולידה