שבועות ההריון

שבוע 19 להריון - שבועות הריון

מה קורה לגופך:

אם כבר הרגשת את תנועות התינוק, סביר להניח שאת כבר קצת פחות מודאגת ממצב התפתחותו. בתקופה זו התנועות שתרגישי ידמו מעט ל"פרפרים" בבטן, או בטן מכרכרת. מאוחר יותר תרגישי גם בעיטות אמיתיות... יכול להיות שאת חשה לאחרונה רגישות באזור הרחם, וייתכנו גם כאבים חדים בחלקו התחתון, בעיקר כשאת משנה תנוחה. הכאב נובע ממתיחת השרירים התומכים ברחם, ואין סיבה לדאגה. אם הכאבים חזקים במיוחד, ונמשכים גם בזמן מנוחה, פני לרופא המטפל שלך.

ודאי הבחנת בשינויים בעורך לאחרונה: כתוצאה מהעלייה ברמת הורמון האסטרוגן בגופך, יכול להיות שכפות הידיים שלך אדומות מהרגיל. בגופך עלתה גם רמת הפיגמנט מלנין, דבר שגורם לכתמים כהים בעור. הם יכולים להופיע על המצח והלחיים (באופן שיוצר מעין "מסיכה"), וכן על הזרועות והירכיים. גם צלקות ונמשים נעשים כהים יותר, כך שמומלץ לך להימנע מחשיפה רבה לשמש, ולהקפיד על מריחת קרם הגנה. ברוב המקרים דוהים הכתמים הכהים זמן קצר לאחר הלידה.

במידה ותהית לגבי קיום יחסי מין: אין שום סכנה לעובר בקיום יחסי מין, כל עוד ההיריון תקין. למעשה מבחינה בריאותית ניתן להמשיך לקיים יחסי מין עד סמוך מאד ללידה! גם אם את או בן זוגך אינכם מעוניינים בכך, אולי זה המקום לציין שחשוב שתדברו על כך. נסי לשמור על תקשורת פתוחה עם בן זוגך, ולשתף אותו כמה שאפשר בחוויית ההיריון.

מה קורה עם תינוקך:

התינוק ברחמך ממשיך לגדול, והשבוע גודלו מגיע בערך לגודל של קישוא: אורכו 15-16 ס"מ,ומשקלו כ-230 גרם. ידיו ורגליו פרופורציוניות למימדי גופו, ואת הגוף עוטף שיער עדין, שייעלם סמוך ללידה. על עורו מגינה גם שכבה דקה דמויית שעווה, שמונעת מהעור העדין להיסדק.

מוחו של התינוק מתפתח השבוע במידה ניכרת: מתפתחים תאי עצב מוטוריים שאחראיים על תנועה, ובזכותם משתפרת היכולת של התינוק לבצע תנועות גוף רצוניות. נוצרת גם חלוקה במוח לאזורי התמחות שונים האחראיים על החושים השונים (אזור מיוחד לראייה, אזור לשמיעה, אזור טעם, אזור ריח, ואזור האחראי לתחושת מגע). בפה מתחילים להיווצר עתה ניצני שיניים קבועות, מתחת לשיני החלב שנוצרו קודם לכן. אם התינוקת היא ממין נקבה, גופה מכיל עתה מיליוני תאי ביצית, אך חלק גדול מהם ייעלם לפני הלידה.

זה הזמן:

  • אם עדיין לא עשית זאת, עכשיו זה הזמן לבצע בדיקת סקר ביוכימי (חלבון עוברי) העוזרת באיתור סיכוי מוגבר לתסמונת דאון.
  • להימנע מחשיפה לשמש ולהקפיד למרוח קרם הגנה
  • להתעניין וללמוד על מה שצפוי לך בהמשך ההיריון ובלידה. אם את מעוניינת בכך, תוכלי להירשם לאחת ממגוון סדנאות הכנה ללידה, שעוסקות בתרגול נשימה בזמן הלידה, התנהגות בזמן צירים, הנקה, ועוד.
  • חשוב לשים לב להמלצות משרד הבריאות בנוגע לצריכת תוסף יוד אצל נשים בתקופת טרום הריון, הריון והנקה - לחצי לפרטים נוספים

הטיפ השבועי:

למניעת צרבת מומלץ להימנע ממזונות מתובלים ומטוגנים ומאלכהול ולהימנע משכיבה מיד לאחר הארוחה.

חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

הטבות ליולדת

כתבות אחרונות

אינדקס הריון ולידה