שבוע 19 להריון - חודש רביעי - טרימסטר 2

ההתקדמות שלך

נשארו 5.1 חודשים - 22 שבועות (כולל השבוע)
48%
טר׳ 1
............
טר׳ 2
....
.......
טר׳ 3
............

מה קורה לגופך:

אם כבר הרגשת את תנועות התינוק, סביר להניח שאת כבר קצת פחות מודאגת ממצב התפתחותו. בתקופה זו התנועות שתרגישי ידמו מעט ל"פרפרים" בבטן, או בטן מקרקרת. מאוחר יותר תרגישי גם בעיטות אמיתיות... יכול להיות שאת חשה לאחרונה רגישות באזור הרחם, וייתכנו גם כאבים חדים בחלקו התחתון, בעיקר כשאת משנה תנוחה. הכאב נובע ממתיחת השרירים התומכים ברחם, ואין סיבה לדאגה. אם הכאבים חזקים במיוחד, ונמשכים גם בזמן מנוחה, פני לרופא המטפל שלך.

ודאי הבחנת בשינויים בעורך לאחרונה: כתוצאה מהעלייה ברמת הורמון האסטרוגן בגופך, יכול להיות שכפות הידיים שלך אדומות מהרגיל. בגופך עלתה גם רמת הפיגמנט מלנין, דבר שגורם לכתמים כהים בעור. הם יכולים להופיע על המצח והלחיים (באופן שיוצר מעין "מסיכה"), וכן על הזרועות והירכיים. גם צלקות ונמשים נעשים כהים יותר, כך שמומלץ לך להימנע מחשיפה רבה לשמש, ולהקפיד על מריחת קרם הגנה. ברוב המקרים דוהים הכתמים הכהים זמן קצר לאחר הלידה.

במידה ותהית לגבי קיום יחסי מין בהריון: אין שום סכנה לעובר בקיום יחסי מין, כל עוד ההריון תקין. למעשה מבחינה בריאותית ניתן להמשיך לקיים יחסי מין עד סמוך מאד ללידה! גם אם את או בן זוגך אינכם מעוניינים בכך, אולי זה המקום לציין שחשוב שתדברו על כך. נסי לשמור על תקשורת פתוחה עם בן זוגך, ולשתף אותו כמה שאפשר בחוויית ההריון.

מה קורה עם תינוקך:

התינוק ברחמך ממשיך לגדול, והשבוע גודלו מגיע בערך לגודל של קישוא: אורכו 15-16 ס"מ,ומשקלו כ-230 גרם. ידיו ורגליו פרופורציוניות למימדי גופו, ואת הגוף עוטף שיער עדין, שייעלם סמוך ללידה. על עורו מגינה גם שכבה דקה דמויית שעווה, שמונעת מהעור העדין להיסדק.

מוחו של התינוק מתפתח השבוע במידה ניכרת: מתפתחים תאי עצב מוטוריים שאחראיים על תנועה, ובזכותם משתפרת היכולת של התינוק לבצע תנועות גוף רצוניות. נוצרת גם חלוקה במוח לאזורי התמחות שונים האחראיים על החושים השונים (אזור מיוחד לראייה, אזור לשמיעה, אזור טעם, אזור ריח, ואזור האחראי לתחושת מגע). בפה מתחילים להיווצר עתה ניצני שיניים קבועות, מתחת לשיני החלב שנוצרו קודם לכן. אם התינוקת היא ממין נקבה, גופה מכיל עתה מיליוני תאי ביצית, אך חלק גדול מהם ייעלם לפני הלידה.

זה הזמן:

 • אם עדיין לא עשית זאת, עכשיו זה הזמן לבצע בדיקת סקר ביוכימי (חלבון עוברי) העוזרת באיתור סיכוי מוגבר לתסמונת דאון.
 • להימנע מחשיפה מוגזמת לשמש ולהקפיד למרוח קרם הגנה.
 • להתעניין וללמוד על מה שצפוי לך בהמשך ההיריון ובלידה. אם את מעוניינת בכך, תוכלי להירשם לאחת ממגוון סדנאות הכנה ללידה, שעוסקות בתרגול נשימה בזמן הלידה, התנהגות בזמן צירים, הנקה, ועוד.

בשבוע זה כדאי להקפיד:

 • לצרוך תוסף ברזל מתום החודש השלישי להריון (החל משבוע 16) ועד שישה שבועות לאחר הלידה - 30 מ"ג בכל יום.
 • על תזונה בריאה ומאוזנת, בדגש על כל אבות המזון. הקפידי לאכול הרבה חלבונים (בעיקר אם את בהריון עם תאומים).
 • להקפיד על שתייה מרובה של מים.
 • אם עוד לא התחסנת - להתחסן לשפעת
 • ליטול תוסף יוד - מומלץ לצרוך יוד במינון של 150-250 מיקרוגרם - החל מחודש לפני כניסה להריון, במשך כל ההריון וכל תקופת ההנקה.
 • ליטול ויטמין D - במשך כל ההריון ותקופת ההנקה מומלץ ליטול ויטמין D במינון של 400-200 יחידות בינלאומיות.
 • ליטול חומצה פולית - במהלך שנות הפוריות מומלץ לכל אישה לצרוך בכל יום 400 מק"ג חומצה פולית כתוסף, לפחות חודש ימים לפני הכניסה להריון ובמהלך ההריון (במצבים מיוחדים יש לשקול מתן מינון גבוה יותר של חומצה פולית, על פי הנחיות משרד הבריאות).
 • מולטי ויטמין ייעודי לנשים בהריון - במקום ליטול כל ויטמין לאורך ההריון בנפרד, ניתן לקבל את כל הויטמינים לזמן הריון במינונים הדרושים בכדור אחד.
 • להימנע מאלכוהול ועישון.
 • לבצע פעילות גופנית קלה, חשוב להימנע מפעילות גופנית עם סכנת נפילה.
 • להצטרף לקבוצת שיתוף ותמיכה בווטסאפ עם נשים שמיועדות ללדת באותו חודש כמוך, תוכלי להתייעץ, לשאול וליצור חברויות בסביבה תומכת - להצטרפות לווטסאפ.

הצטרפי כעת לקבלת תזכורת SMS שבועית התואמת את שבוע ההריון שלך כגון: רשימת בדיקות, משקל העובר ונקודות התייחסות חשובות - השירות ניתן בחינם - לחצי להצטרפות.

הטיפ השבועי:

למניעת צרבת מומלץ להימנע ממזונות מתובלים ומטוגנים ומאלכהול וכן להימנע משכיבה מיד לאחר הארוחה.

חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)

שמות לתינוקות

  בנים   בנות   יוניסקס
לפי התאמה נומרולוגית:
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

כתבות אחרונות