שבועות ההריון

שבוע 20 להריון - שבועות הריון

מה קורה לגופך:

מזל טוב! הגעת לאמצע ההיריון. התינוק שברחמך גדל יותר ויותר, וקצהו העליון של הרחם כבר מגיע לגובה הטבור שלך. הבטן שלך בולטת החוצה במידה רבה, וייתכן שיש לך גם קשיי נשימה הנובעים מלחץ שהרחם מפעיל על הריאות. אם זהו ההיריון הראשון שלך, יכול להיות שהתינוק יצנח מעט 4-6 שבועות לפני הלידה, דבר שיקל על הנשימה. אולם, תצטרכי "לשלם" על ההקלה הזו בכך שתרוצי לשירותים לעתים קרובות אפילו יותר ממה שהיה עד עכשיו, כתוצאה מלחץ של הרחם על שלפוחית השתן...

אם בכוונתך להירשם לקורס הכנה ללידה, מוטב שתעשי זאת כבר עכשיו. ישנם קורסים הניתנים פעם בשבוע, או סדנאות מרוכזות של יום-יומיים. בכל אופן, כדאי שתסיימי את הקורס לפני השבוע ה-37 להריון, על מנת לוודא שתגיעי ללידה מוכנה.

נפח הדם בגופך ממשיך לגדול, ואת מייצרת תאי דם אדומים רבים. על מנת לייצר את תאי הדם, המכילים חומר בשם המוגלובין, גופך זקוק להרבה מאד ברזל. הקפידי לאכול בשר, עופות, דגים, וירקות ירוקים. תזונה נכונה שמכילה ברזל בכמויות גדולות דרושה לחוזק הגופני שלך, וכן להתפתחות התינוק.

מה קורה עם תינוקך:

בתנוחה העוברית אורכו של התינוק כ-17 ס"מ, אך אילו מדדנו את אורכו המלא מכף רגל ועד ראש, היינו רואים שאורכו כבר בערך 25 ס"מ! משקלו בשלב זה 260-280 גרם. הגוף עטוף עכשיו לגמרי בשכבה שומנית דמוית שעווה המכונה vernix caseosa. זהו חומר שנצמד לעור ומגן עליו, ובעתיד יעזור גם בכך שיקל על מסעו של התינוק במורד תעלת הלידה. מתחת לשכבת המגן ממשיכה צמיחת השיער והציפורניים, ומתחתם מתעבה עורו של התינוק. מהעור השקוף והעדין נוצרות עתה 3 שכבות העור- אפידרמיס, דרמיס, ו"תת-עור"- שעמן ייוולד התינוק.

בתקופה זו התינוק ממשיך לבלוע כמויות גדולות של מי שפיר, פעולה שעוזרת להתפתחותו ולהתפתחות מערכת העיכול שלו בפרט.

זה הזמן:

  • אם עדיין לא עשית זאת, עכשיו זה הזמן לבצע בדיקת סקר ביוכימי (חלבון עוברי) העוזרת באיתור סיכוי מוגבר לתסמונת דאון.
  • להקפיד על תזונה נכונה שכוללת הרבה ברזל ולהמשיך לקחת תוספים.
  • הירשם כבר עכשיו לקורס הכנה ללידה, שיכין אותך למה שמצפה לך בהמשך.
  • אם מסיבה כלשהי תכננת לעבור בדיקת דיקור מי שפיר ועדיין לא עשית זאת, כדאי שתפני לרופא בדחיפות על מנת לעבור אותה השבוע.
  • חשוב לשים לב להמלצות משרד הבריאות בנוגע לצריכת תוסף יוד אצל נשים בתקופת טרום הריון, הריון והנקה - לחצי לפרטים נוספים

הטיפ השבועי:

תזונה נכונה המבוססת על ארוחות קטנות ותכופות, שתייה מרובה והימנעות ממזונות מטוגנים, מתובלים ובעלי ריחות חזקים תסייע בהפחתת התדירות והעוצמה של תחושת הבחילה.

חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

הטבות ליולדת

כתבות אחרונות

אינדקס הריון ולידה