שבוע 20 להריון - חודש חמישי - טרימסטר 2

ההתקדמות שלך

נשארו 4.9 חודשים - 21 שבועות (כולל השבוע)
50%
טר׳ 1
............
טר׳ 2
.....
......
טר׳ 3
............

מה קורה לגופך:

מזל טוב! הגעת לאמצע ההריון. התינוק שברחמך גדל יותר ויותר, וקצהו העליון של הרחם כבר מגיע לגובה הטבור שלך. הבטן שלך בולטת החוצה במידה רבה, וייתכן שיש לך גם קשיי נשימה הנובעים מלחץ שהרחם מפעיל על הריאות. אם זהו ההריון הראשון שלך, יכול להיות שהתינוק יצנח מעט 4-6 שבועות לפני הלידה, דבר שיקל על הנשימה. אולם, תצטרכי "לשלם" על ההקלה הזו בכך שתרוצי לשירותים לעתים קרובות אפילו יותר ממה שהיה עד עכשיו, כתוצאה מלחץ של הרחם על שלפוחית השתן...

אם בכוונתך להירשם לקורס הכנה ללידה, מוטב שתעשי זאת כבר עכשיו. ישנם קורסים הניתנים פעם בשבוע, או סדנאות מרוכזות של יום-יומיים. בכל אופן, כדאי שתסיימי את הקורס לפני השבוע ה-37 להריון, על מנת לוודא שתגיעי ללידה מוכנה.

נפח הדם בגופך ממשיך לגדול, ואת מייצרת תאי דם אדומים רבים. על מנת לייצר את תאי הדם, המכילים חומר בשם המוגלובין, גופך זקוק להרבה מאד ברזל. הקפידי לאכול בשר, עופות, דגים, וירקות ירוקים. תזונה נכונה שמכילה ברזל בכמויות גדולות דרושה לחוזק הגופני שלך, וכן להתפתחות התינוק.

מה קורה עם תינוקך:

בתנוחה העוברית אורכו של התינוק כ-17 ס"מ, אך אילו מדדנו את אורכו המלא מכף רגל ועד ראש, היינו רואים שאורכו כבר בערך 25 ס"מ! משקלו בשלב זה 260-280 גרם. הגוף עטוף עכשיו לגמרי בשכבה שומנית דמוית שעווה המכונה vernix caseosa. זהו חומר שנצמד לעור ומגן עליו, ובעתיד יעזור גם בכך שיקל על מסעו של התינוק במורד תעלת הלידה. מתחת לשכבת המגן ממשיכה צמיחת השיער והציפורניים, ומתחתם מתעבה עורו של התינוק. מהעור השקוף והעדין נוצרות עתה 3 שכבות העור- אפידרמיס, דרמיס, ו"תת-עור"- שעמן ייוולד התינוק.

בתקופה זו התינוק ממשיך לבלוע כמויות גדולות של מי שפיר, פעולה שעוזרת להתפתחותו ולהתפתחות מערכת העיכול שלו בפרט.

זה הזמן:

 • אם עדיין לא עשית זאת, עכשיו זה הזמן לבצע בדיקת סקר ביוכימי (חלבון עוברי) העוזרת באיתור סיכוי מוגבר לתסמונת דאון.
 • להירשם כבר עכשיו לקורס הכנה ללידה, שיכין אותך למה שמצפה לך בהמשך.
 • אם מסיבה כלשהי תכננת לעבור בדיקת דיקור מי שפיר ועדיין לא עשית זאת, כדאי שתפני לרופא בדחיפות על מנת לעבור אותה השבוע.

בשבוע זה כדאי להקפיד:

 • לצרוך תוסף ברזל מתום החודש השלישי להריון (החל משבוע 16) ועד שישה שבועות לאחר הלידה - 30 מ"ג בכל יום.
 • על תזונה בריאה ומאוזנת, בדגש על כל אבות המזון. הקפידי לאכול הרבה חלבונים (בעיקר אם את בהריון עם תאומים), מומלץ לקרוא על מה מותר ומה אסור לאכול בזמן ההריון - ישנם מזונות מסוכנים לעובר או לאם שחשוב להימנע מהם.
 • להקפיד על שתייה מרובה של מים.
 • אם עוד לא התחסנת - להתחסן לשפעת
 • ליטול תוסף יוד - מומלץ לצרוך יוד במינון של 150-250 מיקרוגרם - החל מחודש לפני כניסה להריון, במשך כל ההריון וכל תקופת ההנקה.
 • ליטול ויטמין D - במשך כל ההריון ותקופת ההנקה מומלץ ליטול ויטמין D במינון של 400-200 יחידות בינלאומיות.
 • ליטול חומצה פולית - במהלך שנות הפוריות מומלץ לכל אישה לצרוך בכל יום 400 מק"ג חומצה פולית כתוסף, לפחות חודש ימים לפני הכניסה להריון ובמהלך ההריון (במצבים מיוחדים יש לשקול מתן מינון גבוה יותר של חומצה פולית, על פי הנחיות משרד הבריאות).
 • מולטי ויטמין ייעודי לנשים בהריון - במקום ליטול כל ויטמין לאורך ההריון בנפרד, ניתן לקבל את כל הויטמינים לזמן הריון במינונים הדרושים בכדור אחד.
 • להימנע מאלכוהול ועישון.
 • לבצע פעילות גופנית קלה, חשוב להימנע מפעילות גופנית עם סכנת נפילה.
 • להצטרף לקבוצת שיתוף ותמיכה בווטסאפ עם נשים שמיועדות ללדת באותו חודש כמוך, תוכלי להתייעץ, לשאול וליצור חברויות בסביבה תומכת - להצטרפות לווטסאפ.

הצטרפי כעת לקבלת תזכורת SMS שבועית התואמת את שבוע ההריון שלך כגון: רשימת בדיקות, משקל העובר ונקודות התייחסות חשובות - השירות ניתן בחינם - לחצי להצטרפות.

הטיפ השבועי:

תזונה נכונה המבוססת על ארוחות קטנות ותכופות, שתייה מרובה והימנעות ממזונות מטוגנים, מתובלים ובעלי ריחות חזקים תסייע בהפחתת התדירות והעוצמה של תחושת הבחילה.

חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)

שמות לתינוקות

  בנים   בנות   יוניסקס
לפי התאמה נומרולוגית:
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

כתבות אחרונות