שבועות ההריון

שבוע 29 להריון - שבועות הריון

מה קורה לגופך:

רוב הסיכויים שיימשכו כאבי הגב והרגליים. בנוסף לכך את עשויה להרגיש "צפיפות" באיברים הפנימיים שלך, ואולי גם קושי לנשום עמוק. התחושה הזו נובעת מהלחץ הגובר שמפעיל הרחם על הריאות. הורמון הפרוגסטרון בגופך ממשיך לפגוע ביעילותו של תהליך העיכול, וייתכן שכתוצאה מכך יחזרו תופעות כמו צרבת ועצירות. יכול להיות שבתקופה הקרובה תתחילי לסבול מטחורים: מדובר בנפיחות של כלי הדם באזור פי הטבעת, דבר שנובע מגדילת הרחם ומהעצירות שאולי את סובלת ממנה. נסי להימנע מישיבה או עמידה רצופה לאורך זמן, השתמשי במגבונים, והקפידי לשתות הרבה ולאכול מזון עשיר בסיבים על מנת להקל על העצירות. אם יופיע דימום מאזור פי הטבעת, דווחי על כך לרופא.

ייתכן שתרגישי שינוי בתזוזות של התינוק/ת: אם עד לאחרונה הרגשת בעיטות ואגרופים לעתים תכופות, מעכשיו סביר להניח שתרגישי יותר תנועות קטנות (ברכיים ומרפקים), עקב הצפיפות ברחם. עם זאת, מספר התזוזות שאת מרגישה לא אמור לרדת, כך שאם את חושדת שהתינוק זז פחות מבעבר חשוב שתאמרי זאת לרופא שלך.

ייתכן כי בתקופה האחרונה את נתקפת סחרחורת כשאת קמה מישיבה או משכיבה. מדובר בתופעה נורמאלית בשלב זה של ההיריון, שמקורה בירידה של לחץ הדם ושל ריכוז תאי הדם האדומים שלך ביחס לנפח הדם (שעלה). נסי לנוח כמה שיותר, וכשאת קמה- עשי זאת לאט ובהדרגה על מנת שלא תמעדי.

מה קורה עם תינוקך:

אורך התינוק 37-38 ס"מ, ומשקלו עבר את ה-1100 גרם. מתחיל להיות לו צפוף ברחם, אך זה לא מונע ממנו להמשיך לזוז, לבעוט, ולהזכיר לך שהוא שם כל הזמן... מוחו מתפתח במידה משמעותית, וראשו גדל מעט על מנת שיוכל להכיל את המוח. גם עצמותיו ממשיכות להתקשות ושריריו מתחזקים. לצורך ההתפתחויות הללו חשובה מאד תזונה נכונה שלך, שתכלול שפע של סידן, ויטמין C, ברזל, חלבון וחומצה פולית.

בשלב זה התינוק שלך מתחיל להתכונן לקראת החיים מחוץ לרחם: הוא מתחיל לווסת את חום הגוף בעצמו, מטיל בערך חצי ליטר (!) של שתן כל יום לנוזל מי השפיר, וייצור תאי הדם האדומים שלו עובר לאחריות הבלעדית של מח העצם. כמו כן, התינוק מפריש הורמונים מבלוטת האדרנל, שגורמים להפעלת ההורמון פרולקטין בגופך, וכתוצאה מכך את מתחילה לייצר חלב.

זה הזמן:

  • להקפיד לשתות הרבה ולאכול מכל אבות המזון- למען הבריאות שלך ושל התינוק שלך. אכלי סיבים, פירות וירקות, מוצרי חלב ובשר, וקחי את התוספים הנחוצים אם יש בצורך בכך.
  • לעקוב אחר התנועות של התינוק ולשים לב שאין ירידה בתדירות שלהן.
  • חשוב לשים לב להמלצות משרד הבריאות בנוגע לצריכת תוסף יוד אצל נשים בתקופת טרום הריון, הריון והנקה - לחצי לפרטים נוספים

הטיפ השבועי:

היי קשובה לגופך ואל תתפלאי אם מוצר שתמיד היה בסדר לפתח גורם לך דחיה או מעורר תגובה אלרגית.


חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

הטבות ליולדת

כתבות אחרונות

אינדקס הריון ולידה