שבועות ההריון

שבוע 32 להריון - שבועות הריון

מה קורה לגופך:

בתקופה הקרובה סביר להניח שתתחילי להרגיש יותר התכווצויות רחם המכונות "ברקסטון היקס". זוהי אחת הדרכים של הגוף שלך להתכונן ללידה. אך יחד עם ההתכווצויות ועם הזמן שעובר, ודאי עולות לך עוד ועוד שאלות לגבי צירי הלידה והלידה עצמה. אמנם עוד יש זמן עד הלידה, אך אם את לחוצה, הנה מספר עצות שיעזרו לך לדעת כיצד להבחין בין צירים מדומים ל"דבר האמיתי":

1. בעוד שהתכווצויות "ברקסטון היקס" אינן סדירות, הצירים יופיעו בהתחלה בפרקי זמן קבועים, והתדירות שלהם תעלה עם הזמן . בניגוד לצירים המדומים, הצירים גם יתחזקו עם הזמן, וכל התכווצות תימשך זמן רב יותר. הבדל נוסף הוא שהתכווצויות ברקסטון היקס מורגשות בעיקר בחלק הקדמי של הגוף, והליכה אינה משפיעה עליהן. לעומת זאת, הצירים מורגשים בד"כ בכל הגוף, והליכה מחזקת אותם.

2.ברוב המקרים, מלבד ההבדלים בין ההתכווצויות עצמן, יש מספר סימנים מקדימים שעשויים לרמוז לך על כך שהלידה מתקרבת. את עשויה לסבול מקלקול קיבה או משלשול, הפרשות מהנרתיק- לעתים מוכתמות במעט דם, ירידה קלה במשקל, ירידה מועטה של התינוק ברחם (שתאפשר לך לנשום יותר בקלות), פרץ של אנרגיה, ועליה מתונה בלחץ הדם. לאחוז קטן של נשים יש פקיעת קרומים ("ירידת מים") בתחילת הצירים, אך ברוב המקרים המים יורדים רב בשלב מתקדם יותר של הלידה.

את ממשיכה לעלות במשקל מדי שבוע, וחלק גדול מהמשקל שנוסף לך הוא בזכות עליה בנפח הנוזלים. בשלב זה נפח הדם שלך כבר כמעט 50% יותר מכפי שהיה בתחילת ההיריון, ויש לכך חשיבות רבה. לא רק שגופך זקוק לכל הדם הזה בכדי להזין את התינוק, אלא גם שבמהלך הלידה את עשויה לאבד דם רב, וחשוב שתגיעי ללידה כשגופך מוכן לכך.

מה קורה עם תינוקך:

התינוק שלך עובר כרגע "שיפוצים אחרונים" כגון התארכות הגבות והריסים, התחזקות הציפורניים, וכדומה. שיער ראשו אורך (אם כי במקרים רבים התינוק נולד כמעט ללא שיער בראשו), והשיער הדק שכיסה את גופו במהלך ההיריון מתחיל לנשור.

שריריו של התינוק מתחזקים, כך שגם הבעיטות שלו נעשות מורגשות יותר. את יכולה להקדיש פרק זמן קצר בכל יום לספירת הבעיטות של התינוק. אם חלה ירידה במספרן, עלייך לדווח על כך לרופא. עד הלידה משקלו של התינוק יעלה במידה ניכרת, ורוב התוספת תהיה ברקמות שריר ובשכבת השומן שעוטפת אותו. משקלו כעת בערך 1700-1800 גרם.

זה הזמן:

  • לעקוב אחר מספר הבעיטות של התינוק, ולדווח לרופא אם מספרן יורד.
  • אם את בהריון עם יותר מתינוק אחד, קחי בחשבון שהתינוקות ייולדו מוקדם יותר מתינוקות יחידים, והתארגני בהתאם. שלשות נולדות ברוב המקרים כבר בשלב הזה של ההיריון, ותאומים נולדים ב-50% מהמקרים לפני השבוע ה-37!
  • חשוב לשים לב להמלצות משרד הבריאות בנוגע לצריכת תוסף יוד אצל נשים בתקופת טרום הריון, הריון והנקה - לחצי לפרטים נוספים

הטיפ השבועי:

הקפידי על שתיית מים פושרים ולא קרים במהלך כל היום (8-12 כוסות מים). התייבשות בזמן הריון עלולה לגרום לצירים מוקדמים.


חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

הטבות ליולדת

כתבות אחרונות

אינדקס הריון ולידה