שבוע 32 להריון - חודש שביעי - טרימסטר 3

ההתקדמות שלך

נשארו 2.1 חודשים - 9 שבועות (כולל השבוע)
80%
טר׳ 1
............
טר׳ 2
............
טר׳ 3
....
.......

מה קורה לגופך:

בתקופה הקרובה סביר להניח שתתחילי להרגיש יותר התכווצויות רחם המכונות "ברקסטון היקס". זוהי אחת הדרכים של הגוף שלך להתכונן ללידה. אך יחד עם ההתכווצויות ועם הזמן שעובר, ודאי עולות לך עוד ועוד שאלות לגבי צירי הלידה והלידה עצמה. אמנם עוד יש זמן עד הלידה, אך אם את לחוצה, הנה מספר עצות שיעזרו לך לדעת כיצד להבחין בין צירים מדומים ל"דבר האמיתי":

1. בעוד שהתכווצויות "ברקסטון היקס" אינן סדירות, הצירים יופיעו בהתחלה בפרקי זמן קבועים, והתדירות שלהם תעלה עם הזמן . בניגוד לצירים המדומים, הצירים גם יתחזקו עם הזמן, וכל התכווצות תימשך זמן רב יותר. הבדל נוסף הוא שהתכווצויות ברקסטון היקס מורגשות בעיקר בחלק הקדמי של הגוף, והליכה אינה משפיעה עליהן. לעומת זאת, הצירים מורגשים בד"כ בכל הגוף, והליכה מחזקת אותם.

2. ברוב המקרים, מלבד ההבדלים בין ההתכווצויות עצמן, יש מספר סימנים מקדימים שעשויים לרמוז לך על כך שהלידה מתקרבת. את עשויה לסבול מקלקול קיבה או משלשול, הפרשות מהנרתיק- לעתים מוכתמות במעט דם, ירידה קלה במשקל, ירידה מועטה של התינוק ברחם (שתאפשר לך לנשום יותר בקלות), פרץ של אנרגיה, ועליה מתונה בלחץ הדם. לאחוז קטן של נשים יש פקיעת קרומים ("ירידת מים") בתחילת הצירים, אך ברוב המקרים המים יורדים רב בשלב מתקדם יותר של הלידה.

את ממשיכה לעלות במשקל מדי שבוע, וחלק גדול מהמשקל שנוסף לך הוא בזכות עליה בנפח הנוזלים. בשלב זה נפח הדם שלך כבר כמעט 50% יותר מכפי שהיה בתחילת ההריון, ויש לכך חשיבות רבה. לא רק שגופך זקוק לכל הדם הזה בכדי להזין את התינוק, אלא גם שבמהלך הלידה את עשויה לאבד דם רב, וחשוב שתגיעי ללידה כשגופך מוכן לכך.

מה קורה עם תינוקך:

התינוק שלך עובר כרגע "שיפוצים אחרונים" כגון התארכות הגבות והריסים, התחזקות הציפורניים, וכדומה. שיער ראשו אורך (אם כי במקרים רבים התינוק נולד כמעט ללא שיער בראשו), והשיער הדק שכיסה את גופו במהלך ההריון מתחיל לנשור.

שריריו של התינוק מתחזקים, כך שגם הבעיטות שלו נעשות מורגשות יותר. את יכולה להקדיש פרק זמן קצר בכל יום לספירת הבעיטות של התינוק. אם חלה ירידה במספרן, עלייך לדווח על כך לרופא.

עד הלידה משקלו של התינוק יעלה במידה ניכרת, ורוב התוספת תהיה ברקמות שריר ובשכבת השומן שעוטפת אותו. משקלו כעת בערך 1700-1800 גרם.

דם טבורי

זה הזמן:

 • לעקוב אחר מספר הבעיטות של התינוק, ולדווח לרופא אם מספרן יורד.
 • אם את בהריון עם יותר מתינוק אחד, קחי בחשבון שהתינוקות ייולדו מוקדם יותר מתינוקות יחידים, והתארגני בהתאם. שלשות נולדות ברוב המקרים כבר בשלב הזה של ההריון, ותאומים נולדים ב-50% מהמקרים לפני השבוע ה-37!

בשבוע זה כדאי להקפיד:

 • להימנע משימוש בתכשירים המכילים איבופרופן - החל משבוע 30 אין להשתמש בתכשירים המכילים איבופרופן (נורופן, אדקס, איבופן, אדויל, איבופרופן) לצורך שיכוך כאבים והורדת חום (אלא בהוראה מפורשת מרופא).
 • לקבל חיסון נגד שעלת אם עוד לא קיבלת (ניתן בקופות החולים בשילוב עם חיסון נגד דיפתריה וטטנוס ולעתים גם עם חיסון נגד פוליו) את החיסון ניתן לקבל בין השבועות 27-36.
 • אם התאמנת לאורך ההריון, להמשיך פעילות גופנית מבוקרת גם עכשיו ולהישמר מפעילות עם סכנת נפילה.
 • להתמרח בקרם גוף (על מנת להימנע מהגירוד שמתלווה להופעת סימני מתיחה).
 • לצרוך תוסף ברזל מתום החודש השלישי להריון (החל משבוע 16) ועד שישה שבועות לאחר הלידה - 30 מ"ג בכל יום.
 • על תזונה בריאה ומאוזנת, חשובה במיוחד תזונה שכוללת ברזל וחומצה פולית. החומצה הפולית עוזרת בין השאר גם להגנה על עורך, שודאי נעשה כהה יותר. הברזל חשוב מאד למניעת אנמיה, ותזונה שעשירה בוויטמין C עוזרת לו להיספג בגוף. הקפידי גם להימנע מקפאין, מפני שהוא מונע את ספיגת הברזל.
 • מומלץ לקרוא על מה מותר ומה אסור לאכול בזמן ההריון - ישנם מזונות מסוכנים לעובר או לאם שחשוב להימנע מהם.
 • להקפיד על שתייה מרובה של מים.
 • אם עוד לא התחסנת - להתחסן לשפעת
 • ליטול תוסף יוד - חשוב לשים לב להמלצות משרד הבריאות בנוגע לצריכת תוסף יוד, מומלץ לצרוך יוד במינון של 150-250 מיקרוגרם - החל מחודש לפני כניסה להריון, במשך כל ההריון וכל תקופת ההנקה.
 • ליטול ויטמין D - במשך כל ההריון ותקופת ההנקה מומלץ ליטול ויטמין D במינון של 400-200 יחידות בינלאומיות.
 • ליטול חומצה פולית - במהלך שנות הפוריות מומלץ לכל אישה לצרוך בכל יום 400 מק"ג חומצה פולית כתוסף, לפחות חודש ימים לפני הכניסה להריון ובמהלך ההריון (במצבים מיוחדים יש לשקול מתן מינון גבוה יותר של חומצה פולית, על פי הנחיות משרד הבריאות).
 • מולטי ויטמין ייעודי לנשים בהריון - במקום ליטול כל ויטמין לאורך ההריון בנפרד, ניתן לקבל את כל הויטמינים לזמן הריון במינונים הדרושים בכדור אחד.
 • להימנע מאלכוהול ועישון.
 • להצטרף לקבוצת שיתוף ותמיכה בווטסאפ עם נשים שמיועדות ללדת באותו חודש כמוך, תוכלי להתייעץ, לשאול וליצור חברויות בסביבה תומכת - להצטרפות לווטסאפ.

הצטרפי כעת לקבלת תזכורת SMS שבועית התואמת את שבוע ההריון שלך כגון: רשימת בדיקות, משקל העובר ונקודות התייחסות חשובות - השירות ניתן בחינם - לחצי להצטרפות.

הטיפ השבועי:

הקפידי על שתיית מים פושרים ולא קרים במהלך כל היום (8-12 כוסות מים). התייבשות בזמן הריון עלולה לגרום לצירים מוקדמים.

חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)

שמות לתינוקות

  בנים   בנות   יוניסקס
לפי התאמה נומרולוגית:
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

כתבות אחרונות