שבועות ההריון

שבוע 7 להריון - שבועות הריון

משבוע לשבוע ההיריון שלך מתקדם, וגם תינוקך מתפתח בקצב מהיר, למרות שבשלב זה גם את וגם הוא עדיין לא מאוד גדולים...

סביר להניח שבתקופה האחרונה ההיריון שלך מלווה בתופעות לא נעימות, אך אל דאגה: אלו הם דברים שאופייניים לשליש הראשון של ההיריון, ובשבועות הקרובים הם יתחילו להיעלם.

זהו זמן חשוב בהתפתחות העובר בו מתהווים כל האיברים החיוניים שבגופו. תזונה נכונה חשובה מאוד להתפתחות תקינה ובריאה של ההריון ושל התינוק, וכל מה שצריך זה הגיון בריא כדי לדעת להבחין בין מזון מזין או לא מזין. תוכלי להעזר בטבלה בתחתית העמוד הסוקרת את הכללים הבסיסיים לגבי תזונה נכונה.

מה קורה לגופך:

ככל הנראה בחילות הבוקר (והצהריים, והערב...) יימשכו לעת עתה, בגלל רמת ההורמונים הגבוהה בגופך. אם את סובלת מהתופעה, נסי למצוא פתרונות אצלנו. אף פעם אי אפשר לדעת מראש מה יצליח אצל מי, אבל מומלץ לנסות. יתכן וכבר עלית קצת במשקל, אך אם את סובלת מהקאות יתכן וההיפך הוא הנכון ודוקא איבדת קצת ממשקלך. התופעה טבעית לשני הכיוונים.

יתכן כי את מרגישה כאילו עור הפנים שלך "חזר בזמן" לתקופת ההתבגרות, נעשה שמנוני והתמלא פצעונים (אקנה). אם כך הדבר, הקפידי לשתות הרבה מים ולשטוף את פנייך באופן יסודי. גם תופעה זו נובעת מההורמונים המשתוללים בגופך.

סביר להניח שהדחף לרוץ לשירותים לעתים קרובות יימשך גם הוא. בזמן ההיריון נפח הנוזלים בגופך עולה, והדבר משפיע על הצורך שלך לרוקן את שלפוחית השתן.

מה קורה לתינוקך:

העובר ממשיך להתפתח וגודלו כבר מגיע בממוצע לאורך של כמעט סנטימטר אחד, ולמשקל גרם אחד שלם (בערך כמו שעועית בודדת). בראשו הגדול (יחסית לגופו...) מתחילים להיווצר פנים: מתפתח חלל הפה, העפעפיים, ותחילתו של האף. המוח ממשיך גם הוא להתפתח במידה רבה. גם מערכות פנימיות בגוף מתהוות, כגון מערכת העיכול והתגבשות כלי הדם. בכבד נוצרים תאי דם אדומים, והכליות של התינוק מתפתחות גם הן. מתחילים להיווצר מפרקים, ונוצרות כפות ידיים ורגליים (ואפילו תחילתן של אצבעות קטנטנות), אך הגפיים עדיין נראות יותר כמו משוטים מאשר כמו ידיים או רגליים. לתינוקך יש כעת מעין "זנב"- זהו המשך של עצם הזנב - שייעלם בהמשך ההתפתחות.

כללים בסיסיים לתזונה נכונה בהריון:

 • דיאטה מאוזנת
  הקפידי לאכול ארוחות מגוונות העשירות בארבעת אבות המזון.
 • סוכר
  נסי להפחית את צריכת הסוכר בכל צורה שהיא. הסוכר משמין מאוד וערכו התזונתי נמוך ביותר.
 • מזונות-שומניים:
  מזונות מטוגנים משמינים ואינם מזינים, ולכן רצוי להמנע עד כמה שאפשר גם מהם. בנוסף, מזונות אלו הם מהגורמים העיקריים לצרבות.
 • מים
  לפחות שמונה כוסות מים ביום.

זה הזמן:

 • להקפיד על תזונה נכונה ועל לקיחת תוספים נחוצים (חומצה פולית, ויטמינים וברזל).
 • לשתות הרבה מים, בעיקר עכשיו שנפח הדם בגופך עולה.
 • להמשיך בביצוע פעילות גופנית מתונה.
 • אם עדיין לא עשית זאת - לגשת לבדיקה ראשונית אצל רופא הנשים. ניתן גם לערוך בדיקת אולטרא-סאונד ראשונה, אך עדיין אי אפשר לדעת מה יהיה מין התינוק, אך יתכן וכבר ניתן יהיה לראות דופק של העובר!
 • אם עדיין לא עיינת בפרק על בעיות בהריון ופתרונן, זה הזמן.
 • חשוב לשים לב להמלצות משרד הבריאות בנוגע לצריכת תוסף יוד אצל נשים בתקופת טרום הריון, הריון והנקה - לחצי לפרטים נוספים

הטיפ השבועי:

מי לימון קרים בכל בוקר יסייעו להפחתת תחושת הבחילות, ויסייעו להתחיל את היום בהרגשה רעננה.

חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

הטבות ליולדת

כתבות אחרונות

אינדקס הריון ולידה