שבוע 8 להריון - חודש שני - טרימסטר 1

ההתקדמות שלך

נשארו 7.7 חודשים - 33 שבועות (כולל השבוע)
20%
טר׳ 1
......
.....
טר׳ 2
............
טר׳ 3
............

מה קורה לגופך:

למרות שעדיין לא רואים עלייך את ההריון, וכנראה שעדיין לא עלית יותר מדי במשקל, הרחם שלך גדל על מנת להכיל את הדייר/ת החדש/ה. את, לעומת זאת, תוכלי להרגיש את השינוי במותנייך המתרחבים (ובארון הבגדים שלך שפתאום נראה עם פחות אופציות...), וגם החזה שלך מראה סימני גדילה, כך שבקרוב תזדקקי לחזיות עם תמיכה טובה יותר.

אם תפעילי לחץ עדין עם כף היד על הבטן התחתונה, תוכלי להרגיש את הרחם, אשר גודלו כעת כגודל אשכולית. יתכן ותחושי התכווצויות ברחם המעידות על גדילתו.

יתכן מאד כי את מרגישה עייפות מוגברת. שינויים הורמונליים בגופך מוציאים ממך את האנרגיה, וגורמים לתחושה זו. תחושה זו מתגברת כתוצאה מכך שיתכן ואת חשה צורך מוגבר לרוץ בלילה לשירותים, מה שמקשה על השינה בלילה. גם בחילות והקאות הן תופעה שכיחה בשלב זה.

מה קורה עם תינוקך:

העובר שלך מגיע השבוע לגודל של 8-11 מ"מ (זהו בערך הגודל של שעועית...). הוא כל הזמן זז, אך את עדיין לא יכולה להרגיש זאת. איברי גופו הולכים וגדלים, אצבעותיו מתארכות, והדבר היחידי שהולך ונעלם הוא הזנב הקטן שיעלם לגמרי בשבועות הקרובים. למרות שהאיברים עדיין חלקיים בהתהוותם, בדיקת אולטרה-סאונד בשלב זה כבר תוכל בדרך כלל להראות את דפיקות הלב שלו. ע"י הקשבה לדופק של העובר, אפשר יהיה גם לדעת אם מדובר בתאומים!

מוחו של העובר ממשיך להתפתח, ונוצרות הסתעפויות שמקשרות בין הנוירונים (תאי העצב) במוחו. יש התפתחות גם בקצה אפו ובעפעפיו (שכבר מכסים את עיניו). הידיים כבר התקפלו במרפקים, והן מונחות מקופלות מעט מעל הלב. עצמות הגוף מתחילות לעבור תהליך של התקשות.

בלוטות המין יהפכו השבוע לאשכים או לשחלות. האם יש לך בת או בן? את זה עדיין אי אפשר לדעת, מאחר ואברי המין של תינוקך רק עכשיו מתחילים להתפתח.

הנחה בביטוח בריאות

זה הזמן:

 • אם לא ביצעת עדיין, אז צריך כבר לבצע בדיקת אולטרה-סאונד ראשונית - יתכן וכבר ניתן יהיה לראות דופק של העובר.
 • להצטרף לקבוצת שיתוף ותמיכה בווטסאפ עם נשים שמיועדות ללדת באותו חודש כמוך, תוכלי להתייעץ, לשאול וליצור חברויות בסביבה תומכת - להצטרפות לווטסאפ.

בשבוע זה כדאי להקפיד:

 • על תזונה נכונה שתכלול את כל אבות המזון, הדבר חיוני להתפתחות התינוק שלך.
 • על שתייה מרובה: כך תהיה הובלת החמצן והמזון מגופך לעובר יעילה יותר, ומצד שני הסיכון לדלקות בדרכי השתן ולהתיבשות יקטן, בעיקר עכשיו שנפח הדם בגופך עולה.
 • אם עוד לא התחסנת - להתחסן לשפעת
 • לקרוא וללמוד איך לטפל בבחילות והקאות בהריון.
 • ליטול תוסף יוד - מומלץ לצרוך יוד במינון של 150-250 מיקרוגרם - החל מחודש לפני כניסה להריון, במשך כל ההריון וכל תקופת ההנקה.
 • ליטול ויטמין D - במשך כל ההריון ותקופת ההנקה מומלץ ליטול ויטמין D במינון של 400-200 יחידות בינלאומיות.
 • ליטול חומצה פולית - במהלך שנות הפוריות מומלץ לכל אישה לצרוך בכל יום 400 מק"ג חומצה פולית כתוסף, לפחות חודש ימים לפני הכניסה להריון ובמהלך ההריון (במצבים מיוחדים יש לשקול מתן מינון גבוה יותר של חומצה פולית, על פי הנחיות משרד הבריאות).
 • מולטי ויטמין ייעודי לנשים בהריון - במקום ליטול כל ויטמין לאורך ההריון בנפרד, ניתן לקבל את כל הויטמינים לזמן הריון במינונים הדרושים בכדור אחד.
 • להימנע מאלכוהול ועישון.
 • להמשיך בביצוע פעילות גופנית מתונה.

הצטרפי כעת לקבלת תזכורת SMS שבועית התואמת את שבוע ההריון שלך כגון: רשימת בדיקות, משקל העובר ונקודות התייחסות חשובות - השירות ניתן בחינם - לחצי להצטרפות.

הטיפ השבועי:

זה בסדר לומר *לא*. אם את מרגישה תשושה מידי בשביל לפגוש חברים בערב - זה בסדר לסרב ולתת לעצמך מנוחה, כולם יבינו...

חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)

שמות לתינוקות

  בנים   בנות   יוניסקס
לפי התאמה נומרולוגית:
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

כתבות אחרונות