שבועות ההריון

שבוע 8 להריון - שבועות הריון

מה קורה לגופך:

למרות שעדיין לא רואים עלייך את ההריון, וכנראה שעדיין לא עלית יותר מדי במשקל, הרחם שלך גדל על מנת להכיל את הדייר/ת החדש/ה. את, לעומת זאת, תוכלי להרגיש את השינוי במותנייך המתרחבים (ובארון הבגדים שלך שפתאום נראה עם פחות אופציות...), וגם החזה שלך מראה סימני גדילה, כך שבקרוב תזדקקי לחזיות עם תמיכה טובה יותר.

אם תפעילי לחץ עדין עם כף היד על הבטן התחתונה, תוכלי להרגיש את הרחם, אשר גודלו כעת כגודל אשכולית. יתכן ותחושי התכווצויות ברחם המעידות על גדילתו.

יתכן מאד כי את מרגישה עייפות מוגברת. שינויים הורמונליים בגופך מוציאים ממך את האנרגיה, וגורמים לתחושה זו. תחושה זו מתגברת כתוצאה מכך שיתכן ואת חשה צורך מוגבר לרוץ בלילה לשירותים, מה שמקשה על השינה בלילה. גם בחילות והקאות הן תופעה שכיחה בשלב זה.

מה קורה עם תינוקך:

העובר שלך מגיע השבוע לגודל של 8-11 מ"מ (זהו בערך הגודל של שעועית...). הוא כל הזמן זז, אך את עדיין לא יכולה להרגיש זאת. איברי גופו הולכים וגדלים, אצבעותיו מתארכות, והדבר היחידי שהולך ונעלם הוא הזנב הקטן שיעלם לגמרי בשבועות הקרובים. למרות שהאיברים עדיין חלקיים בהתהוותם, בדיקת אולטרה-סאונד בשלב זה כבר תוכל בדרך כלל להראות את דפיקות הלב שלו. ע"י הקשבה לדופק של העובר, אפשר יהיה גם לדעת אם מדובר בתאומים!

מוחו של העובר ממשיך להתפתח, ונוצרות הסתעפויות שמקשרות בין הנוירונים (תאי העצב) במוחו. יש התפתחות גם בקצה אפו ובעפעפיו (שכבר מכסים את עיניו). הידיים כבר התקפלו במרפקים, והן מונחות מקופלות מעט מעל הלב. עצמות הגוף מתחילות לעבור תהליך של התקשות.

בלוטות המין יהפכו השבוע לאשכים או לשחלות. האם יש לך בת או בן? את זה עדיין אי אפשר לדעת, מאחר ואברי המין של תינוקך רק עכשיו מתחילים להתפתח.

זה הזמן:

  • להקפיד על לקיחת תוסף חומצה פולית ותוסף ברזל. הגוף שלך מגדיל את נפח הדם שלך, ולשם כך הוא זקוק לשני רכיבים אלו בכמויות מוגדלות.
  • אם לא ביצעת עדיין, אז צריך כבר לבצע בדיקת אולטרה-סאונד ראשונית - יתכן וכבר ניתן יהיה לראות דופק של העובר.
  • להקפיד על שתייה מרובה ועל תזונה נכונה שתכלול את כל אבות המזון, הדבר חיוני להתפתחות התינוק שלך.
  • חשוב לשים לב להמלצות משרד הבריאות בנוגע לצריכת תוסף יוד אצל נשים בתקופת טרום הריון, הריון והנקה - לחצי לפרטים נוספים

הטיפ השבועי:

זה בסדר לומר *לא*. אם את מרגישה תשושה מידי בשביל לפגוש חברים בערב - זה בסדר לסרב. כולם יבינו..

חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

הטבות ליולדת

כתבות אחרונות

אינדקס הריון ולידה