שבוע 27 להריון - חודש שישי - טרימסטר 3

ההתקדמות שלך

נשארו 3.3 חודשים - 14 שבועות (כולל השבוע)
68%
טר׳ 1
............
טר׳ 2
............
טר׳ 3
............

מה קורה לגופך:

ברוכה הבאה לשליש השלישי (והאחרון) של ההריון! אם חשבת שעלית הרבה במשקל עד עכשיו, כנראה לא ידעת מה מצפה לך בהמשך... עד הלידה סביר להניח שמשקלך יעלה עוד הרבה, בעיקר אם בתחילת ההריון היית רזה במיוחד או אם את בהריון עם תאומים. אל תנסי בשום אופן למנוע את העלייה במשקל: לא כל המשקל שנוסף הוא שומן, אלא חלק גדול ממנו נוסף בגלל עליה בנפח הנוזלים (דם, מי שפיר...) וחלקו בזכות העובר והשלייה. מדובר בתהליך בריא של תוספת משקל, כך שמה שצריך להעסיק אותך עכשיו הוא תזונה בריאה, ולא דיאטה לירידה במשקל!

ככל שחולף הזמן (וככל שהבטן גדלה) ייתכן מאד שאת סובלת מהתכווצויות שרירים ברגליים. התופעה שכיחה בעיקר בלילה, אך יכולה לקרות גם ביום. ההתכווצויות נובעות הן מהמשקל שמכביד על הרגליים, והן מהלחץ שמפעיל הרחם על ורידים שמחזירים דם מהרגליים. במקרים רבים ניתן להקל על הכאבים בעזרת מתיחות, או ע"י הליכות קצרות שממריצות את זרימת הדם. גם כאבי הגב שאת ודאי חווה ימשיכו ככל הנראה ללוות אותך בשבועות הקרובים. השתדלי להישאר זקופה, לישון עם כריות, ולהירגע (תירוץ נפלא לאמבטיה פושרת).

מה קורה עם תינוקך:

השבוע יגיע התינוק שלך למשקל של 900 גרם, ואורכו יגיע בערך ל- 36 ס"מ. מראהו כבר דומה מאד לכפי שהוא ייראה בזמן הלידה, אך הוא רזה יותר וקטן יותר. האיברים והמערכות שלו כבר מפותחים מאד, ואם היה נולד היום היו לו סיכויים טובים לשרוד תודות לרפואה המודרנית. אך בינתיים הוא מוגן ברחם שלך, דבר שמאפשר לכבד, לריאות ולמערכת החיסון שלו לסיים להתפתח באופן בריא. במסגרת התפתחות מערכת הנשימה, התינוק שלך מתאמן בנשימה כל הזמן. כתוצאה מכך, ייתכן שלאחרונה התחלת להרגיש דגדוגים משונים בבטן: אם כן- את יכולה לשמוח, מפני שאולי אלו הם גיהוקים של בנך או בתך, לאחר ששאף בטעות יותר מדי מי שפיר.

מוחו של התינוק מתפתח במהירות, ובשלב זה הוא כבר פעיל מאד. התינוק יכול לפקוח ולעצום את עיניו, ויש לו מחזור קבוע של שינה וערות. הוא שומע היטב, אולם שמיעתו מעורפלת בגלל שכבת ה- vernix שמכסה את אוזניו (להזכירך, זוהי שכבה שמנונית שעוטפת את גופו ומונעת ממי השפיר לסדוק את עורו). למעשה, יכול להיות שהתינוק כבר מזהה את הקולות שלך ושל בן זוגך!

הנחה בביטוח בריאות

זה הזמן:

 • לקבל חיסון נגד שעלת (ניתן בקופות החולים בשילוב עם חיסון נגד דיפתריה וטטנוס ולעתים גם עם חיסון נגד פוליו) את החיסון ניתן לקבל בין השבועות 27-36.
 • להכין "שיעורי בית"- להתעניין ולקרוא על הלידה, משככי הכאבים שתוכלי לקחת, התמודדות עם צירי הלידה, וכמובן - כל מה שבא אחר כך…

בשבוע זה כדאי להקפיד:

 • להתמרח בקרם גוף (על מנת להימנע מהגירוד שמתלווה להופעת סימני מתיחה).
 • לצרוך תוסף ברזל מתום החודש השלישי להריון (החל משבוע 16) ועד שישה שבועות לאחר הלידה - 30 מ"ג בכל יום.
 • על תזונה בריאה ומאוזנת, חשובה במיוחד תזונה שכוללת ברזל וחומצה פולית. החומצה הפולית עוזרת בין השאר גם להגנה על עורך, שודאי נעשה כהה יותר. הברזל חשוב מאד למניעת אנמיה, ותזונה שעשירה בוויטמין C עוזרת לו להיספג בגוף. הקפידי גם להימנע מקפאין, מפני שהוא מונע את ספיגת הברזל.
 • להקפיד על שתייה מרובה של מים.
 • אם עוד לא התחסנת - להתחסן לשפעת
 • ליטול תוסף יוד - חשוב לשים לב להמלצות משרד הבריאות בנוגע לצריכת תוסף יוד, מומלץ לצרוך יוד במינון של 150-250 מיקרוגרם - החל מחודש לפני כניסה להריון, במשך כל ההריון וכל תקופת ההנקה.
 • ליטול ויטמין D - במשך כל ההריון ותקופת ההנקה מומלץ ליטול ויטמין D במינון של 400-200 יחידות בינלאומיות.
 • ליטול חומצה פולית - במהלך שנות הפוריות מומלץ לכל אישה לצרוך בכל יום 400 מק"ג חומצה פולית כתוסף, לפחות חודש ימים לפני הכניסה להריון ובמהלך ההריון (במצבים מיוחדים יש לשקול מתן מינון גבוה יותר של חומצה פולית, על פי הנחיות משרד הבריאות).
 • מולטי ויטמין ייעודי לנשים בהריון - במקום ליטול כל ויטמין לאורך ההריון בנפרד, ניתן לקבל את כל הויטמינים לזמן הריון במינונים הדרושים בכדור אחד.
 • להימנע מאלכוהול ועישון.
 • לבצע פעילות גופנית קלה ולא מאומצת (כמו הליכה) - להישמר מפעילות עם סכנת נפילה.
 • להצטרף לקבוצת שיתוף ותמיכה בווטסאפ עם נשים שמיועדות ללדת באותו חודש כמוך, תוכלי להתייעץ, לשאול וליצור חברויות בסביבה תומכת - להצטרפות לווטסאפ.

הצטרפי כעת לקבלת תזכורת SMS שבועית התואמת את שבוע ההריון שלך כגון: רשימת בדיקות, משקל העובר ונקודות התייחסות חשובות - השירות ניתן בחינם - לחצי להצטרפות.

הטיפ השבועי:

הקפידי לשתות הרבה, אך עם זאת השתדלי לא לשתות הרבה מים זמן קצר לפני השינה.

חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)

שמות לתינוקות

  בנים   בנות   יוניסקס
לפי התאמה נומרולוגית:
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

כתבות אחרונות