שבועות ההריון

שבוע 27 להריון - שבועות הריון

מה קורה לגופך:

ברוכה הבאה לשליש השלישי (והאחרון) של ההיריון! אם חשבת שעלית הרבה במשקל עד עכשיו, כנראה לא ידעת מה מצפה לך בהמשך... עד הלידה סביר להניח שמשקלך יעלה עוד הרבה, בעיקר אם בתחילת ההיריון היית רזה במיוחד או אם את בהריון עם תאומים. אל תנסי בשום אופן למנוע את העלייה במשקל: לא כל המשקל שנוסף הוא שומן, אלא חלק גדול ממנו נוסף בגלל עליה בנפח הנוזלים (דם, מי שפיר...) וחלקו בזכות העובר והשלייה. מדובר בתהליך בריא של תוספת משקל, כך שמה שצריך להעסיק אותך עכשיו הוא תזונה בריאה, ולא דיאטה לירידה במשקל!

ככל שחולף הזמן (וככל שהבטן גדלה) ייתכן מאד שאת סובלת מהתכווצויות שרירים ברגליים. התופעה שכיחה בעיקר בלילה, אך יכולה לקרות גם ביום. ההתכווצויות נובעות הן מהמשקל שמכביד על הרגליים, והן מהלחץ שמפעיל הרחם על ורידים שמחזירים דם מהרגליים. במקרים רבים ניתן להקל על הכאבים בעזרת מתיחות, או ע"י הליכות קצרות שממריצות את זרימת הדם. גם כאבי הגב שאת ודאי חווה ימשיכו ככל הנראה ללוות אותך בשבועות הקרובים. השתדלי להישאר זקופה, לישון עם כריות, ולהירגע (תירוץ נפלא לאמבטיה פושרת).

מה קורה עם תינוקך:

השבוע יגיע התינוק שלך למשקל של 900 גרם, ואורכו יגיע בערך ל- 36 ס"מ. מראהו כבר דומה מאד לכפי שהוא ייראה בזמן הלידה, אך הוא רזה יותר וקטן יותר. האיברים והמערכות שלו כבר מפותחים מאד, ואם היה נולד היום היו לו סיכויים טובים לשרוד תודות לרפואה המודרנית. אך בינתיים הוא מוגן ברחם שלך, דבר שמאפשר לכבד, לריאות ולמערכת החיסון שלו לסיים להתפתח באופן בריא. במסגרת התפתחות מערכת הנשימה, התינוק שלך מתאמן בנשימה כל הזמן. כתוצאה מכך, ייתכן שלאחרונה התחלת להרגיש דגדוגים משונים בבטן: אם כן- את יכולה לשמוח, מפני שאולי אלו הם גיהוקים של בנך או בתך, לאחר ששאף בטעות יותר מדי מי שפיר.

מוחו של התינוק מתפתח במהירות, ובשלב זה הוא כבר פעיל מאד. התינוק יכול לפקוח ולעצום את עיניו, ויש לו מחזור קבוע של שינה וערות. הוא שומע היטב, אולם שמיעתו מעורפלת בגלל שכבת ה- vernix שמכסה את אוזניו (להזכירך, זוהי שכבה שמנונית שעוטפת את גופו ומונעת ממי השפיר לסדוק את עורו). למעשה, יכול להיות שהתינוק כבר מזהה את הקולות שלך ושל בן זוגך!

זה הזמן:

  • להיות מוכנה לעלייה נוספת במשקל, ולהקפיד על תזונה נכונה למען הבריאות שלך ושל התינוק שלך.
  • להכין "שיעורי בית"- להתעניין ולקרוא על הלידה, משככי הכאבים שתוכלי לקחת, התמודדות עם צירי הלידה, וכמובן- כל מה שבא אחר כך...
  • חשוב לשים לב להמלצות משרד הבריאות בנוגע לצריכת תוסף יוד אצל נשים בתקופת טרום הריון, הריון והנקה - לחצי לפרטים נוספים

הטיפ השבועי:

הקפידי לשתות הרבה, אך עם זאת השתדלי לא לשתות הרבה מים זמן קצר לפני השינה.


חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

הטבות ליולדת

כתבות אחרונות

אינדקס הריון ולידה