שבוע 31 להריון - חודש שביעי - טרימסטר 3

ההתקדמות שלך

נשארו 2.3 חודשים - 10 שבועות (כולל השבוע)
78%
טר׳ 1
............
טר׳ 2
............
טר׳ 3
...
........

מה קורה לגופך:

התינוק שלך מתפתח, הרחם גדל, וייתכן שאת סובלת מקשיי נשימה, כאבים בצלעות, וצרבת. נסי לאכול בארוחות קטנות, ולהישאר בישיבה זקופה לאחר הארוחה, בכדי לתת כמה שיותר מקום לקיבה ולמערכת העיכול. בשום אופן אל תשתמשי בתרופות לצרבת מבלי להיוועץ ברופא קודם, גם אם מדובר בתרופות שנמכרות ללא מרשם.

ככל שמתקדם ההריון גופך מכין את עצמו לקראת הלידה. סביר להניח שאת מרגישה לעתים קרובות התכווצויות של שרירי הרחם. אלו מכונות התכווצויות "ברקסטון היקס", ובשונה מצירי הלידה הן התכווצויות חלשות יחסית, לא סדירות, לא מכאיבות (לפחות לא בשלב זה), ולא מתחזקות עם הזמן. במידה וההתכווצויות שלך מתחזקות, או שיש יותר מ-4 בשעה, צרי קשר עם הרופא. בנוסף להתכווצויות, אולי את מרגישה מסורבלת יותר מאי פעם, וזה נובע ככל הנראה מהתרופפות המפרקים בגופך. כמה שזה מציק עכשיו, את תשמחי על כך כשיגיע מועד הלידה...

האם קיבלת כבר הדרכה ראשונית לקראת ההנקה? בינתיים החזה שלך גדל, וייתכן שכבר עברת חוויה של דליפת קולוסטרום מהחזה. הקולוסטרום הוא החלב הראשוני שהגוף מייצר לאחר הלידה. אם את סובלת מ"דליפות", את יכולה לקנות רפידות הנקה (חד-פעמיות או מבד), שיגנו על בגדייך..

מה קורה עם תינוקך:

שכבת השומן שמצטברת מתחת לעורו של התינוק גורמת לו להיראות אנושי יותר מיום ליום: עורו נעשה פחות מכווץ, צורתו מעוגלת יותר, וצבעו מתבהר ומקבל גוון ורדרד. משקלו בערך 1.5 ק"ג, ואורכו כ- 40 ס"מ.

התינוק ממשיך לקבל את מזונו דרך השלייה, וזרם הדם שעובר בה מספק לו נוזלים ומאפשר לו לייצר שתן. אם את מתקשה לנשום, למשל לאחר הליכה, אין לך מה לחשוש לבריאות התינוק- גם את החמצן שהוא זקוק לו הוא ממשיך לקבל באופן סדיר דרך השלייה.

במהלך הבדיקות השגרתיות אצל רופא הנשים, סביר להניח שהרופא שלך יבדוק בין השאר את כמות מי השפיר (באמצעות בדיקת אולטרה-סאונד רגילה). ע"י מעקב אחר רמת מי השפיר ניתן לוודא שהתינוק בולע מספיק נוזל, ומצד שני שאין לו בעיה בהפרשת שתן.

הנחה בביטוח בריאות

זה הזמן:

 • לקבל הדרכה ראשונית על ההנקה. אם החזיות שלך לוחצות, את יכולה לקנות חזיית הנקה, אך קחי בחשבון שהחזה שלך עשוי עוד לגדול- וייתכן שבהמשך תזדקקי לחזיות הנקה במידה גדולה יותר מזו שאת זקוקה לה עכשיו.
 • להימנע משימוש בתכשירים המכילים איבופרופן - החל משבוע 30 אין להשתמש בתכשירים המכילים איבופרופן (נורופן, אדקס, איבופן, אדויל, איבופרופן) לצורך שיכוך כאבים והורדת חום (אלא בהוראה מפורשת מרופא).

בשבוע זה כדאי להקפיד:

 • לקבל חיסון נגד שעלת אם עוד לא קיבלת (ניתן בקופות החולים בשילוב עם חיסון נגד דיפתריה וטטנוס ולעתים גם עם חיסון נגד פוליו) את החיסון ניתן לקבל בין השבועות 27-36.
 • אם התאמנת לאורך ההריון, להמשיך פעילות גופנית מבוקרת גם עכשיו ולהישמר מפעילות עם סכנת נפילה.
 • להתמרח בקרם גוף (על מנת להימנע מהגירוד שמתלווה להופעת סימני מתיחה).
 • לצרוך תוסף ברזל מתום החודש השלישי להריון (החל משבוע 16) ועד שישה שבועות לאחר הלידה - 30 מ"ג בכל יום.
 • על תזונה בריאה ומאוזנת, חשובה במיוחד תזונה שכוללת ברזל וחומצה פולית. החומצה הפולית עוזרת בין השאר גם להגנה על עורך, שודאי נעשה כהה יותר. הברזל חשוב מאד למניעת אנמיה, ותזונה שעשירה בוויטמין C עוזרת לו להיספג בגוף. הקפידי גם להימנע מקפאין, מפני שהוא מונע את ספיגת הברזל.
 • להקפיד על שתייה מרובה של מים.
 • אם עוד לא התחסנת - להתחסן לשפעת
 • ליטול תוסף יוד - חשוב לשים לב להמלצות משרד הבריאות בנוגע לצריכת תוסף יוד, מומלץ לצרוך יוד במינון של 150-250 מיקרוגרם - החל מחודש לפני כניסה להריון, במשך כל ההריון וכל תקופת ההנקה.
 • ליטול ויטמין D - במשך כל ההריון ותקופת ההנקה מומלץ ליטול ויטמין D במינון של 400-200 יחידות בינלאומיות.
 • ליטול חומצה פולית - במהלך שנות הפוריות מומלץ לכל אישה לצרוך בכל יום 400 מק"ג חומצה פולית כתוסף, לפחות חודש ימים לפני הכניסה להריון ובמהלך ההריון (במצבים מיוחדים יש לשקול מתן מינון גבוה יותר של חומצה פולית, על פי הנחיות משרד הבריאות).
 • מולטי ויטמין ייעודי לנשים בהריון - במקום ליטול כל ויטמין לאורך ההריון בנפרד, ניתן לקבל את כל הויטמינים לזמן הריון במינונים הדרושים בכדור אחד.
 • להימנע מאלכוהול ועישון.
 • להצטרף לקבוצת שיתוף ותמיכה בווטסאפ עם נשים שמיועדות ללדת באותו חודש כמוך, תוכלי להתייעץ, לשאול וליצור חברויות בסביבה תומכת - להצטרפות לווטסאפ.

הצטרפי כעת לקבלת תזכורת SMS שבועית התואמת את שבוע ההריון שלך כגון: רשימת בדיקות, משקל העובר ונקודות התייחסות חשובות - השירות ניתן בחינם - לחצי להצטרפות.

הטיפ השבועי:

תרגלי נשימה עמוקה אל הבטן, ללא הרמת כתפיים, תרגיל כזה גם יסייע לך במהלך הלידה ולאחריה.

חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)

שמות לתינוקות

  בנים   בנות   יוניסקס
לפי התאמה נומרולוגית:
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

כתבות אחרונות