שבועות ההריון

שבוע 31 להריון - שבועות הריון

מה קורה לגופך:

התינוק שלך מתפתח, הרחם גדל, וייתכן שאת סובלת מקשיי נשימה, כאבים בצלעות, וצרבת. נסי לאכול בארוחות קטנות, ולהישאר בישיבה זקופה לאחר הארוחה, בכדי לתת כמה שיותר מקום לקיבה ולמערכת העיכול. בשום אופן אל תשתמשי בתרופות לצרבת מבלי להיוועץ ברופא קודם, גם אם מדובר בתרופות שנמכרות ללא מרשם.

ככל שמתקדם ההיריון גופך מכין את עצמו לקראת הלידה. סביר להניח שאת מרגישה לעתים קרובות התכווצויות של שרירי הרחם. אלו מכונות התכווצויות "ברקסטון היקס", ובשונה מצירי הלידה הן התכווצויות חלשות יחסית, לא סדירות, לא מכאיבות (לפחות לא בשלב זה), ולא מתחזקות עם הזמן. במידה וההתכווצויות שלך מתחזקות, או שיש יותר מ-4 בשעה, צרי קשר עם הרופא. בנוסף להתכווצויות, אולי את מרגישה מסורבלת יותר מאי פעם, וזה נובע ככל הנראה מהתרופפות המפרקים בגופך. כמה שזה מציק עכשיו, את תשמחי על כך כשיגיע מועד הלידה...

האם קיבלת כבר הדרכה ראשונית לקראת ההנקה? בינתיים החזה שלך גדל, וייתכן שכבר עברת חוויה של דליפת קולוסטרום מהחזה. הקולוסטרום הוא החלב הראשוני שהגוף מייצר לאחר הלידה. אם את סובלת מ"דליפות", את יכולה לקנות רפידות הנקה (חד-פעמיות או מבד), שיגנו על בגדייך..

מה קורה עם תינוקך:

שכבת השומן שמצטברת מתחת לעורו של התינוק גורמת לו להיראות אנושי יותר מיום ליום: עורו נעשה פחות מכווץ, צורתו מעוגלת יותר, וצבעו מתבהר ומקבל גוון ורדרד. משקלו בערך 1.5 ק"ג, ואורכו כ- 40 ס"מ.

התינוק ממשיך לקבל את מזונו דרך השלייה, וזרם הדם שעובר בה מספק לו נוזלים ומאפשר לו לייצר שתן. אם את מתקשה לנשום, למשל לאחר הליכה, אין לך מה לחשוש לבריאות התינוק- גם את החמצן שהוא זקוק לו הוא ממשיך לקבל באופן סדיר דרך השלייה.

במהלך הבדיקות השגרתיות אצל רופא הנשים, סביר להניח שהרופא שלך יבדוק בין השאר את כמות מי השפיר (באמצעות בדיקת אולטרה-סאונד רגילה). ע"י מעקב אחר רמת מי השפיר ניתן לוודא שהתינוק בולע מספיק נוזל, ומצד שני שאין לו בעיה בהפרשת שתן.

זה הזמן:

  • לקבל הדרכה ראשונית על ההנקה. אם החזיות שלך לוחצות, את יכולה לקנות חזיית הנקה, אך קחי בחשבון שהחזה שלך עשוי עוד לגדול- וייתכן שבהמשך תזדקקי לחזיות הנקה במידה גדולה יותר מזו שאת זקוקה לה עכשיו.
  • חשוב לשים לב להמלצות משרד הבריאות בנוגע לצריכת תוסף יוד אצל נשים בתקופת טרום הריון, הריון והנקה - לחצי לפרטים נוספים

הטיפ השבועי:

תרגלי נשימה עמוקה אל הבטן, ללא הרמת כתפיים, תרגיל כזה גם יסייע לך במהלך הלידה ולאחריה.


חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

הטבות ליולדת

כתבות אחרונות

אינדקס הריון ולידה