הריון

שבועות ההריון

שבוע 5
אז לא קיבלת מחזור - כנראה שאת בהריון, וכדאי לך לפנות אל הרופא על מנת לוודא זאת באמצעות בדיקת הריון (אם כי סביר להניח שכבר ערכת את הבדיקה הביתית...).

בביקור הראשון אצל רופא הנשים שלך תקבלי מהרופא הפניה לביצוע מספר בדיקות דם, ובנוסף לכך תקבלי מרשם לויטמינים שמומלץ לקחת בזמן ההיריון.

השליה וחבל הטבור כבר מספקים מזון וחמצן לעובר, שמתפתח בקצב מסחרר. העובר פגיע מאד כרגע, ושלב זה (עד השבוע העשירי להריון) הוא השלב הקריטי ביותר בהתפתחותו.

מה קורה לגופך:

בשבוע זה כבר נפוצות יותר תופעות כמו עייפות או בחילות (או שתיהן...). ממשיכים הסימפטומים מהשבוע שעבר, וייתכן מאד שהם יחמירו, ושיתווספו להם כאבי ראש. אם את סובלת מהתסמינים הללו - אל דאגה, זו רק תקופה חולפת. שימי לב שלא כל הנשים חוות את התופעות הנ"ל, כך שגם אם אינך סובלת מהן אין מקום לדאגה. עם זאת, במידה והסימפטומים נעלמו באופן פתאומי, כדאי לדבר עם הרופא.

מה קורה לתינוקך:

בשלב זה אורכו של העובר שלך 1.5-2.5 מ"מ (בערך כגודלו של גרגר סומסום), ועדיין לא ניתן לזהות כי מדובר בתינוק. עם זאת, כבר בשלב מוקדם כ"כ, אפשר יהיה בבדיקת אולטרא-סאונד להבדיל בין החלק האחורי לחלק הקדמי של העובר, כאשר בחלקו הקדמי מתחילים כבר עכשיו להתפתח הראש והמוח. יכול להיות שבבדיקת אולטרא-סאונד ניתן יהיה לראות גם אם תלדי תאומים, ובמידה וכן - האם הם יהיו תאומים זהים או לא.

העובר מורכב כרגע מ-3 שכבות תאים הנקראות אקטודרם, מזודרם ואנדודרם. האקטודרם הוא השכבה העליונה, ממנה יתפתחו המוח, השיער והעור של התינוק. האנדודרם הוא השכבה התחתונה, וממנה תתפתח מערכת הנשימה ומספר איברים פנימיים נוספים. השכבה האמצעית היא המזודרם, וממנה יתפתחו הלב, מערכת העיכול, שרירים ועצמות. למעשה, כבר השבוע ליבו הקטן של העובר יתחיל לפעום!

זה הזמן:

  • ללמוד עוד על בדיקות דם ושתן הנעשות מיד לאחר קבלת תוצאת בדיקת הריון חיובית.
  • לקבל מהרופא מרשם לויטמינים שכדאי לקחת.
  • לקנות חזיית ספורט: בשלב זה, אם הרגישות בשדיים גדולה, מומלץ ללבוש חזיות בעלות תמיכה מוגברת.
  • להמשיך לבצע פעילות ספורטיבית קלה.

 

שירותים מקצועיים

קהילת הריון ולידה

פוריות

לקראת הריון

הריון

לידה

אחרי הלידה

השנה הראשונה

העלאת מאמר

  • העלאת מאמר

העלאת סיפור אישי

כללי

 

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.