שבוע 6 להריון - חודש ראשון - טרימסטר 1

ההתקדמות שלך

נשארו 8.2 חודשים - 35 שבועות (כולל השבוע)
15%
טר׳ 1
....
.......
טר׳ 2
............
טר׳ 3
............

ההריון אושר על ידי הרופא, ובהחלט אפשר לברכך במזל טוב! מתי ואיך תבשרי להורים ולחברים את הבשורה המשמחת? האם כבר סיפרת? בגלל פחד מפני הפלה, נשים רבות מחכות עד לסוף השליש הראשון של ההריון ורק אז מספרות. אם בחרת בגישה זו, תגלי במהרה כי קשה מאוד לא לשתף את העולם בסודך.

בשלב זה של ההריון התאים העובריים ממשיכים להתחלק בקצב מטורף, ומתחילים להיווצר איברי התינוק. העובר עובר שינויים רבים השבוע, דבר שכמובן משפיע גם עלייך ועל אורח חייך.

מה קורה לגופך:

סביר להניח שעדיין אי אפשר להבחין חיצונית בהריונך (למרות שאנשים סביבך ישבעו כי את זוהרת במיוחד...). רמות ההורמונים בגופך גבוהות מאד, דבר שמסביר את מצבי הרוח הקיצוניים שאת ודאי חווה. שלב זה של ההריון מתאפיין בעליות וירידות חדות במצב הרוח, בלי שום סיבה נראית לעין (פרט לכך שאת בהריון...).

בחילות הבוקר (ולא רק בבוקר) מחמירות בד"כ, ויכולות להופיע ללא התראה מוקדמת. ייתכן שתהיה לך גם רגישות רבה בחזה - לבישת חזיות תומכות יכולה להקל על חוסר הנוחות. מצד שני, יתכן כי את ברת מזל, והתסמינים המעצבנים הללו יפסחו עלייך כליל... כך או כך, אין הופעת או היעדר תופעות הריון מעיד כהוא זה על מצב ההריון והתפתחותו התקינה או הבלתי תקינה. כל התופעות הללו טבעיות ונורמליות, רובן ככולן מטרידות, ונקודות האור הן שהן למרות הכל מעידות על הריון, ושהן לא נמשכות לנצח. פשוט עניין של מזל או חוסר מזל. חלק נרחב מהבעיות אפשר ורצוי לפתור או לפחות להקל. קיראי עוד על כיצד להתמודד עם בעיות שכיחות בזמן הריון.

אף על פי שהופעת דימומים קלים בתחילת הריון הם תופעה שכיחה, הם יכולים במקרים מסוימים להצביע על בעיה. לכן, אם תתקלי בכתמי דם בתחתונים, פני לרופא המטפל.

שימי לב!

אם עדיין לא התחלת לשמור על עצמך ועל תינוקך מזיהומים וסיכונים מיותרים כמו שתיית אלכוהול, עישון ו/או צריכת סמים, אל תחכי עוד שניה אחת כדי להפסיק. השלבים הראשוניים בהתפתחות התינוק קריטיים ומשמעותיים מאוד לגבי המשך התפתחותו התקינה, וכל סוג של רעל שתכניסי לגופך (כמו הרעלים המוזכרים למעלה) עלול לפגוע בו בצורה קשה.

מה קורה לתינוקך:

אצלך אולי הכל כרגיל - עוד לא מבחינים בהריון ואולי את אפילו לא סובלת משום תופעה אופיינית, אבל עוברך עובר תקופה משמעותית של גדילה: השבוע העובר יגיע לאורך של 4-6 מ"מ. ראשו גדול מאד ביחס לגוף, שרק מתחיל להתפתח. בראשו של התינוק מתחילות להיווצר אוזניים קטנטנות. לבו מתחלק לחדר ימני וחדר שמאלי, והדופק שלו נע בין 100-130 פעימות לדקה. גודלו של הלב בערך בגודל של גביש סוכר בודד, והוא מתפקד בשלב זה בצורה בסיסית בלבד. כמו כן מתחילה להיווצר מערכת נשימה, כבד, ומספר איברים פנימיים. ניצנים קטנטנים שבעתיד יהיו הידיים והרגליים מתחילים לבצבץ, אך זוהי רק תחילת ההתפתחות שלהם, ויעבור עוד זמן רב לפני שתוכלי להרגיש את תנועת התינוק ברחם.

למרות ההתפתחות המואצת של תינוקך, הוא עדיין לא נראה אנושי, אלא יותר כמו ראשן.

הנחה בביטוח בריאות

זה הזמן:

 • לוודא כי עברת בדיקות דם ושתן הנעשות מיד לאחר קבלת תוצאת בדיקת הריון חיובית.
 • להעלות את צריכת ויטמין C במיוחד בתקופה זו שגדילת התאים של העובר בתאוצה. ויטמין C תוכלי למצוא בכמויות גדולות במיץ תפוזים, תותים, קיווי וגמבות (פלפלים אדומים).

בשבוע זה כדאי להקפיד:

 • לאכול מזון עשיר בסידן וחלבונים, החיוניים להתפתחות העצמות והשרירים של התינוק. אחד המקורות העיקריים לכך הוא מוצרי חלב, אך גם דגים, סויה ועוד.
 • אם עוד לא התחסנת - להתחסן לשפעת
 • לקרוא וללמוד איך לטפל בבחילות והקאות בהריון.
 • ליטול תוסף יוד - מומלץ לצרוך יוד במינון של 150-250 מיקרוגרם - החל מחודש לפני כניסה להריון, במשך כל ההריון וכל תקופת ההנקה.
 • ליטול ויטמין D - במשך כל ההריון ותקופת ההנקה מומלץ ליטול ויטמין D במינון של 400-200 יחידות בינלאומיות.
 • ליטול חומצה פולית - במהלך שנות הפוריות מומלץ לכל אישה לצרוך בכל יום 400 מק"ג חומצה פולית כתוסף, לפחות חודש ימים לפני הכניסה להריון ובמהלך ההריון (במצבים מיוחדים יש לשקול מתן מינון גבוה יותר של חומצה פולית, על פי הנחיות משרד הבריאות).
 • מולטי ויטמין ייעודי לנשים בהריון - במקום ליטול כל ויטמין לאורך ההריון בנפרד, ניתן לקבל את כל הויטמינים לזמן הריון במינונים הדרושים בכדור אחד.
 • להימנע מאלכוהול ועישון.
 • לבצע פעילות גופנית כגון הליכה או שחיה, אך להימנע מפעילות מאומצת, ספורט תחרותי, ופעילויות בהן קיים סיכון גבוה לנפילה.

הצטרפי כעת לקבלת תזכורת SMS שבועית התואמת את שבוע ההריון שלך כגון: רשימת בדיקות, משקל העובר ונקודות התייחסות חשובות - השירות ניתן בחינם - לחצי להצטרפות.

הטיפ השבועי:

הקפידי על שעות שינה, הישארי רגועה ושמרי על שגרת יום יום חיובית.

חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)

שמות לתינוקות

  בנים   בנות   יוניסקס
לפי התאמה נומרולוגית:
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

כתבות אחרונות