שבועות ההריון

שבוע 11 להריון - שבועות הריון

מה קורה לגופך:

את מתקרבת לשליש השני של ההיריון! הרחם שלך כעת כבר ממלא את האגן אבל עדיין קשה להבחין בכך חיצונית, חוץ מהמותניים שהתרחבו. את תוכלי להרגיש את הרחם הגדל אם תלחצי בעדינות על הבטן התחתונה (ישר מעל לעצם שמעל אבר המין). בשבועות הקרובים תתחילי לעלות יותר במשקל: ייתכן שהדבר מטריד אותך, אך במצבך הנוכחי מה שעלייך לדאוג לגביו הוא תזונה בריאה לך ולתינוק, ולא בטנך התופחת. בזמן הריון אישה צריכה בממוצע תוספת של כ-500 קלוריות ליום, וכדאי להימנע ממאכלי "junk food" ולאכול הרבה חלבונים, פירות וירקות.

בשלב זה ודאי מעסיקות אותך שאלות כמו האם מותר לי להמשיך לבצע התעמלות בזמן הריון, מאילו פעילויות כדאי להימנע, האם מותר לי לקחת תרופות כמו אקמול, ועוד. מובן שאת דואגת לעובר, ובכל נושא שאינו ברור לך את יכולה להתייעץ עם הרופא שלך או עם נשים אחרות שכבר עברו הריון ולידה.

גם בחילות הבוקר ודאי עדיין מעסיקות אותך וכך גם העייפות המוגברת. יכול להיות שההקאות יגרמו לך לסבול מתחושת צרבת, וייתכן גם שתחושי שאת מייצרת יותר רוק וליחה מבדרך כלל. הפרשת הרוק עוזרת לסתור את החומציות של מיצי הקיבה (אשר גורמים לעתים לצרבת), ומכאן שהפתרון לבעיית הרוק הוא טיפול במקור הבעיה: הבחילות, ההקאות והצרבת.

מה קורה עם תינוקך:

העור של תינוקך עדיין שקוף, והוא כבר בגודל של תאנה קטנה. משקלו של העובר 7-12 גרם, אורכו מגיע ל-5-6 ס"מ, ובשלושת השבועות הקרובים הוא יכפיל את גודלו. סביר להניח שלא הרגשת בכך, אך תינוקך בועט ומתמתח, אולם בשלב זה תנועות אלה הן עדינות ביותר. אל דאגה, בעוד מספר שבועות תתחילי להרגיש את התנועות כל הזמן...

האיברים החיוניים מפותחים במלואם, ומנגנון הבליעה עובד. העצמות שלו ממשיכות להתקשות, ואפשר גם להבחין בניצני שיניים. אצבעותיו כבר נפרדו, ובקרוב הוא יוכל לאגרף את ידיו. על אצבעותיו הקטנטנות מתחילות להיווצר ציפורניים. איברי המין הפנימיים כבר קיימים, אך יעברו עוד שלושה שבועות עד שיקבלו גם את צורתם החיצונית שתאפשר לזהותם בבדיקת אולטרה-סאונד.

זה הזמן:

הטיפ השבועי:

חזיה טובה היא תמיד השקעה טובה. בייחוד בהריון. אם את מרגישה שהמידה משתנה מעט - זה הזמן לבחור חזיה טובה שתרגישי בה ניחוחה.


חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

הטבות ליולדת

כתבות אחרונות

אינדקס הריון ולידה