שבועות ההריון

שבוע 23 להריון - שבועות הריון

מה קורה לגופך:

זה לא יהיה מפתיע אם ככל שמתקדם ההיריון, קשה לך יותר לישון בלילה. בטנך הגדולה גורמת לך לתחושת אי-נוחות, עלייך לקום לשירותים בלילה, ייתכן שאת סובלת מצרבות ו/או מכאבי רגליים לעתים תכופות. שלא לדבר על כך שהלידה המתקרבת יכולה להיות דבר מאד מלחיץ. ולמרות הכל, השינה חשובה מאד לך ולתינוק שלך. נסי לנוח, להירגע, לשמוע מוזיקה שקטה, לרפד את עצמך בכריות- או כל דבר אחר שעוזר לך להירדם.

אם לאחרונה הבחנת שהקרסוליים שלך נפוחים, אל תהיי מוטרדת מכך: זו תופעה שכיחה מאד בשלב הזה של ההיריון, והיא תעבור ימים ספורים לאחר הלידה. הנפיחות נובעת מכך שדם מצטבר בכלי הדם ברגלייך, בעיקר לאחר עמידה ממושכת או בסוף יום מעייף. הרחם לוחץ על ורידים שמחזירים דם מהרגליים ללב, ושכיבה על הצד יכולה לשפר מעט את המצב. בנוסף לכך נסי להימנע מעמידה ממושכת, ולהרים את רגלייך כשאת יושבת. הקפידי גם לשתות הרבה בכדי להמריץ את זרימת הדם בגופך. בכל אופן, אם תבחיני בנפיחות רבה באזורים אחרים - בכפות ידייך או בפנייך, פני לרופא המטפל..

בתקופה הקרובה תמשיכי להרגיש התכווצויות של שרירי הרחם, שמכינות את הרחם לקראת הלידה. ההתכווצויות האלה נורמאליות לגמרי ואינן מכאיבות לתינוק או מסכנות אותו. יכול להיות שבביקור אצל הרופא, הוא ינסה להעריך על פי גודל בטנך מה גודל הרחם ומה מצב ההתפתחות של העובר. בשלב זה כבר קיימים הבדלים בקצב ההתפתחות בין תינוקות שונים, ולכן עשויה להיות חריגה קלה (למעלה או למטה) מהגודל הממוצע של עוברים. בכל מקרה, בינתיים אין שום סיבה לדאגה.

מה קורה עם תינוקך:

משקלו של העובר נע השבוע בין 450-500 גרם. עורו מכווץ ורפוי, מפני שתאי העור מתרבים מהר יחסית, ואילו שכבת השומן שמתחת לעור עדיין לא הספיקה להיעשות עבה במיוחד. צבע העור בשלב זה אדמדם, והוא מכוסה שכבת דקה של שיער, שצבעו כהה יותר השבוע מכפי שהיה לפני כן.

התינוק שלך כבר מניע כל הזמן את ידיו ורגליו, וכן בולע מי שפיר. אולם, ברוב המקרים ההפרשה הראשונה דרך מערכת העיכול מתרחשת רק לאחר הלידה, ולא בזמן ההיריון. השבוע מתקדמת גם התפתחות מערכת הנשימה: בריאות נוצרים נימים רבים, שיהיו חיוניים ביותר לכך שהתינוק יוכל לנשום אחרי שייוולד.

זה הזמן:

  • לשתות הרבה - המים ממריצים את זרימת הדם בגוף ובכך מפחיתים תופעות כמו נפיחות בורידים ובקרסוליים.
  • להקפיד על תזונה נכונה, שכוללת ויטמינים, ברזל, חומצה פולית וסיבים תזונתיים.
  • להמשיך להתאמן,באופן מבוקר- כל עוד אינך סובלת מלחץ דם גבוה, דימומים, או בעיה רפואית אחרת שבעקבותיה המליץ לך הרופא להפסיק את תכנית האימונים.
  • חשוב לשים לב להמלצות משרד הבריאות בנוגע לצריכת תוסף יוד אצל נשים בתקופת טרום הריון, הריון והנקה - לחצי לפרטים נוספים

הטיפ השבועי:

בהריון יש לך שותף, אשר זקוק לאספקה שוטפת של רכיבי תזונה. אכילה מסודרת תסייע לך בכך ותמנע רעב וחולשה כתוצאה מירידה קיצונית של רמת הסוכר. לכן - הקפידי על ארוחות קבועות ומאוזנות מרובות בירקות ומינרלים.


חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

הטבות ליולדת

כתבות אחרונות

אינדקס הריון ולידה