כל שבוע קורה לך משהו חדש בבטן.
ההתקדמות שלך
נשארו 4 חודשים - 17 שבועות (כולל השבוע)
60%
טר' 1
. . . . . . . . . . . .
טר' 2
. . . . . . . . . .
. .
טר' 3
. . . . . . . . . . . .

טיפ טיפה לפני ההרחבה

שבוע בו העובר שלך מרים את הגבה ואת שמה לב שהבטן שלך גבוהה יותר. עוד שבוע של ההריון שלך עם העדכונים על מה שמתרחש בגופך וגם המלצות חשובות.

תמשיכי לגלול כדי לגלות איך העובר שלך מתפתח השבוע, מה את עשויה להרגיש ומה חשוב לעשות.

משקל העובר
כ-630 גרם

גודל העובר
כ-30 סנטימטר

באיזה חודש את?

אם את בשבוע 24, התחלת את החודש השישי להריונך.

המדידה השבועית

האורך של העובר מכף הרגל ועד הראש – כ-30 סנטימטר, המשקל מגיע לכ-630 גרם. כדי שתנסי לדמיין את זה, נסי לחשוב על קלח תירס.

אנחנו גדלים

עובר בשבוע 24 להריון
עובר בשבוע 24 להריון

הריאות של העובר ממשיכות להתפתח. הוא עדיין מקבל אוויר דרך השליה, אך הכול צריך להיות מוכן ללידה. בריאות נוצרות הסתעפויות רבות, והן יוצרות חומר ששומר על נאדיות הריאה כדי שלא ידבקו זו לזו ויוכלו להתנפח ולהתמלא באוויר כשיתחיל לנשום באופן עצמאי. לא תאמיני – הוא מתחיל לשחק עם הגבות שלו! כן, כן, העובר שלך מרים גבה, הוא מתרגל את תנועת שרירי המצח.

מה קורה בגופך?

 • בנוסף לחגיגה הרגילה של כאב גב, סימני מתיחה והעור המגרד, הבטן שלך מטפסת יותר ויותר למעלה. זה קורה בזכות הרחם שהגיע עכשיו לגודל של כדור כדורגל.

 • השבוע את אמורה לעבור בדיקת סוכר (GCT) ולגלות את רמת הסוכר בדמך. אם הנתון הזה גבוה, תצטרכי לעבור גם בדיקה נוספת, העמסת סוכר (OGTT), כדי לשלול "סכרת הריונית", שעלולה לפגוע בהתפתחות העובר ואפילו לגרום ללידה מוקדמת.

 • את נמצאת בשלב הריון מתקדם, לכן כדאי לשים לב לסימני אזהרה שונים  לדוגמא, סימנים של לידה מוקדמת. ניתן לקרוא על הנושא   וגם להתייעץ עם הרופא או הרופאה המלווה שלך. צירי לידה מוקדמים יכולים להופיע בקיץ בגלל ההתייבשות ולכן חשוב להקפיד על שתיית מים מספקת לאורך השנה.

יכול להיות שתרגישי...

 • בעיטות – הבייבי שלך גדל ומגיב לסביבה. את אפילו יכולה לראות את הבטן שלך זזה בזמן החלפת תנוחה – הנה הראש והנה הרגליים והנה עוד בעיטה קטנה. יש מצב שאת מגדלת רקדנית או שחקן כדורגל? או אלי רקדן ושחקנית?
 • צירים מוקדמים – חשוב שתדעי שתינוקות הנולדים בשבוע 24 הם בעלי סיכוי טוב לשרוד, אבל הם קטנים מאוד וזקוקים לאינקובטור. עדיף שיישאר עוד קצת בפנים, לא? בכל מקרה, אם את חווה צירים מוקדמים מסיבה כלשהי, חשוב ליצור קשר עם הרופא המלווה או להגיע לחדר המיון הקרוב.
 • שאת הופכת לגמישה עוד יותר – כבר דיברנו על כך שבזכות הפרוגסטרון המפרקים שלך הופכים לגמישים יותר, ועכשיו את לגמרי יכולה להיות נערת קרקס. היזהרי עם זה כשאת מתמתחת להנאתך, כדי לא לפרוק בטעות מפרק כלשהו.

TO DO LIST

 • לקבוע בדיקת העמסת סוכר – בדיקת דם המאפשרת לזהות נשים בעלות סיכון גבוה לפתח סכרת הריונית. חצי שעה לפני הבדיקה את מתבקשת לשתות סירופ סוכר בריכוזים שונים. גם אם את מרגישה טוב, לא מומלץ לדלג על העמסת הסוכר, מאחר וסכרת הריון עלולה לפגוע בהתפתחות העובר בשלבי ההריון המאוחרים. ניתן לקרוא עוד על הבדיקה כאן.
 • בדיקות דם נוספות כמו נוגדנים אנטי D לנשים שסוג הדם שלהן שלילי, או בדיקות CMV  לנשים שלא נחשפו לנגיף.
 • להתחיל להכין את הבית לקראת הבייבי – מהלך זה כולל התאמת הבית לנוכחות התינוק בו: פינוי מקום בסלון בשביל הלול ובחדר שינה בשביל העריסה; צביעת החדר; מציאת מקום במטבח למכשיר חיטוי הבקבוקים ושקיות הקפאת חלב. זה כולל גם את מיגון הבית – מגירות נשלפות, דלתות נטרקות ומרפסת לא בטיחותית. אפשר לעשות לבד או לפנות לאנשי מקצוע, זה באמת לא משנה, אך מומלץ לעשות זאת כבר עכשיו. לא בטוח שיהיה זמן בהמשך.

תזונה

התיישבת לאכול בחוץ? ככה תבחרי את המנה המתאימה ביותר לעצמך:

 • אל תבואי מורעבת, זה ימנע ממך לאכול יותר מדי (הקפידי שבתיק תמיד יהיו לך קרקרים, אגוזים או איזה פרי לנשנש).
 • אל תיקחי מנה גדולה מדי, לפעמים אפשר לחלוק או להסתפק במנת פתיחה.
 • תמיד עדיף לבחור מנה אפויה או מבושלת על פני המנה המטוגנת, וכמובן – לא דג / בשר נא או מוצרי חלב לא מפוסטרים.

אין סיכוי שידעת את זה

נשים הריוניות ביפן מקבלות תג מיוחד שהן מצמידות לתיק או עונדות על הצוואר. הרעיון הוא שנוסעי התחבורה הציבורית ישימו לב לתג ויפנו להן מקום גם בלי שהן מבקשות. זה מתאים במיוחד לנשים בשלבי ההריון המוקדמים או לנשים שלא רואים להן את הבטן כל כך.

נקודת מבט זוגית

העובר כבר שומע ממש טוב, וזה הזמן שתתחילו לשיר לא שירי ערש או לשים לו שירים שאתם אוהבים. קיים סיכוי גדול שאחרי שייוולד, השירים האלה ירגיעו אות במהרה.

סקר

 

ייעוץ מדעי – פרופסור אייל ענתבי, מנהל מערך נשים ויולדות במרכז רפואי ברזילי

חיפוש
אפליקציה של יולדת

מומלץ לגלוש באתר בכל הדפדפנים למעט אינטרנט אקספלורר

דילוג לתוכן