שבוע 30 להריון - חודש שביעי - טרימסטר 3

ההתקדמות שלך

נשארו 2.6 חודשים - 11 שבועות (כולל השבוע)
75%
טר׳ 1
............
טר׳ 2
............
טר׳ 3
..
.........

מה קורה לגופך:

ככל שמתקרב תאריך הלידה את מרגישה גדולה ומגושמת יותר. לא רק עלית במשקל, אלא כל מרכז הכובד שלך השתנה, דבר שמשפיע על שיווי המשקל שלך. בנוסף לכך, הורמוני ההריון גורמים בין השאר להתרופפות של המפרקים בגופך, וגם זה גורם לך להרגיש מסורבלת. אגב, יכול להיות שכתוצאה מהתרופפות המפרקים תעלה מידת הנעליים שלך לאחר הלידה.

סביר להניח שאת מרגישה עייפה חלק גדול מהזמן, ונדודי השינה ודאי לא תורמים לתחושת הרעננות שלך. דווקא עכשיו, כשאת תשושה ומגושמת, מומלץ להתמיד בפעילות גופנית קלה. אימוני כושר לא רק נותנים אנרגיה וגורמים לתחושת רעננות, אלא גם עוזרים בהקלה על עצירות, שאולי את סובלת ממנה. עם זאת חשוב שלא תתאמצי יותר מדי, ושתפסיקי ברגע שאת מתעייפת. פעילויות מומלצות להריון מתקדם הן שחיה קצרה, הליכה ומתיחות.

השילוב של הסימפטומים הגופניים (עצירות, כאבי גב, וכל השאר...) עם השתוללות ההורמונים בגופך יכולה לגרום שוב למצבי רוח קיצוניים, כפי שהרגשת בתחילת ההריון. אולי בנוסף לכך את גם מוטרדת מהעתיד ופוחדת מהלידה,בעיקר אם זהו ההריון הראשון שלך. אלו הן תופעות טבעיות, וסביר להניח שתרגישי טוב יותר בהמשך. כדאי גם שתתענייני ותקראי על מה שעוד צפוי לך, וכך תתגברי במידה מסוימת על הפחד וחוסר הוודאות.

מה קורה עם תינוקך:

התינוק שלך משמין משבוע לשבוע ועורו נעשה קצת פחות מכווץ. משקלו כעת בין 1300-1400 גרם, ואורכו בערך 38 ס"מ. הוא מודע מאד לכל מה שמתרחש סביבו: הוא שומע קולות, רואה שינויים של אור וחושך, ויכול לעקוב אחר צללים במבטו. מיד לאחר הלידה יהיו עיניו של התינוק עצומות רוב שעות היום, והוא יוכל לראות רק עצמים שקרובים אליו מאד. אך מהר מאד ראייתו תשתפר...

לאחרונה ודאי הרגשת התכווצויות רחם רבות- כחלק של ההכנה של הגוף לקראת הלידה- ואת לא היחידה שמרגישה אותן. התינוק מרגיש את ההתכווצויות גם הוא, אך הן אינן מפריעות לו. כרגע התינוק מוקף בכמות רבה של נוזל מי שפיר (כ-750 מ"ל), אך ככל שהוא גדל יורדת בהדרגה כמות הנוזלים שמקיפה אותו, והוא תופס את מקומם. ככל שעובר הזמן מתחיל להיות לו צפוף ברחם, וגופו מתפתח ומכין את עצמו לחיים שאחרי הלידה.

הנחה בביטוח בריאות

זה הזמן:

 • אפשר להתחיל להתעניין ולברר שמות של רופאי ילדים טובים. אמנם עוד יש זמן, אך לקראת הלידה יהיו לך כל כך הרבה דברים אחרים להתעסק בהם, שחבל שתצטרכי לדאוג גם לזה ברגע האחרון.
 • החל משבוע 30 אין להשתמש בתכשירים המכילים איבופרופן (נורופן, אדקס, איבופן, אדויל, איבופרופן) לצורך שיכוך כאבים והורדת חום (אלא בהוראה מפורשת מרופא).

בשבוע זה כדאי להקפיד:

 • לקבל חיסון נגד שעלת אם עוד לא קיבלת (ניתן בקופות החולים בשילוב עם חיסון נגד דיפתריה וטטנוס ולעתים גם עם חיסון נגד פוליו) את החיסון ניתן לקבל בין השבועות 27-36.
 • אם התאמנת לאורך ההריון, להמשיך פעילות גופנית מבוקרת גם עכשיו ולהישמר מפעילות עם סכנת נפילה.
 • להתמרח בקרם גוף (על מנת להימנע מהגירוד שמתלווה להופעת סימני מתיחה).
 • לצרוך תוסף ברזל מתום החודש השלישי להריון (החל משבוע 16) ועד שישה שבועות לאחר הלידה - 30 מ"ג בכל יום.
 • על תזונה בריאה ומאוזנת, חשובה במיוחד תזונה שכוללת ברזל וחומצה פולית. החומצה הפולית עוזרת בין השאר גם להגנה על עורך, שודאי נעשה כהה יותר. הברזל חשוב מאד למניעת אנמיה, ותזונה שעשירה בוויטמין C עוזרת לו להיספג בגוף. הקפידי גם להימנע מקפאין, מפני שהוא מונע את ספיגת הברזל.
 • להקפיד על שתייה מרובה של מים.
 • אם עוד לא התחסנת - להתחסן לשפעת
 • ליטול תוסף יוד - חשוב לשים לב להמלצות משרד הבריאות בנוגע לצריכת תוסף יוד, מומלץ לצרוך יוד במינון של 150-250 מיקרוגרם - החל מחודש לפני כניסה להריון, במשך כל ההריון וכל תקופת ההנקה.
 • ליטול ויטמין D - במשך כל ההריון ותקופת ההנקה מומלץ ליטול ויטמין D במינון של 400-200 יחידות בינלאומיות.
 • ליטול חומצה פולית - במהלך שנות הפוריות מומלץ לכל אישה לצרוך בכל יום 400 מק"ג חומצה פולית כתוסף, לפחות חודש ימים לפני הכניסה להריון ובמהלך ההריון (במצבים מיוחדים יש לשקול מתן מינון גבוה יותר של חומצה פולית, על פי הנחיות משרד הבריאות).
 • מולטי ויטמין ייעודי לנשים בהריון - במקום ליטול כל ויטמין לאורך ההריון בנפרד, ניתן לקבל את כל הויטמינים לזמן הריון במינונים הדרושים בכדור אחד.
 • להימנע מאלכוהול ועישון.
 • להצטרף לקבוצת שיתוף ותמיכה בווטסאפ עם נשים שמיועדות ללדת באותו חודש כמוך, תוכלי להתייעץ, לשאול וליצור חברויות בסביבה תומכת - להצטרפות לווטסאפ.

הצטרפי כעת לקבלת תזכורת SMS שבועית התואמת את שבוע ההריון שלך כגון: רשימת בדיקות, משקל העובר ונקודות התייחסות חשובות - השירות ניתן בחינם - לחצי להצטרפות.

הטיפ השבועי:

שרירי רצפת האגן נמתחים בשל משקל התינוק ובגלל הורמונים בגוף. לכן, חשוב לתרגל את כיווץ השרירים תוך כדי נשיפה, למשך 5-10 שניות, רצוי בכל יום.

חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)

שמות לתינוקות

  בנים   בנות   יוניסקס
לפי התאמה נומרולוגית:
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

כתבות אחרונות