שבועות ההריון

שבוע 35 להריון - שבועות הריון

מה קורה לגופך:

אמנם התינוק שלך עוד לא נולד, אך את מרגישה אותו זז ובועט כל הזמן. ייתכן שאת כבר מרגישה קשורה אליו ורוצה להגן עליו ולדאוג לו. גם אם את לא מרגישה כך בינתיים, קשר זה עוד יגדל ויתחזק אחרי הלידה. סביר להניח שהשילוב של הדאגה עם הכאבים, חוסר הנוחות, והפחד מהלידה המתקרבת- לא מאפשר לך לישון היטב בתקופה האחרונה. קבלי זאת כהכנה לקראת מה שמצפה לך בלילות לאחר שהתינוק ייוולד...

בשלב זה הרחם שלך כבר מגיע פחות או יותר עד גובה הצלעות. גודלו פי 15 מהנפח המקורי שלו, לכן לא פלא שאת מרגישה צפיפות בבטנך. את רוב המקום ברחם תופס התינוק, וכמות מי השפיר נמוכה כעת מכפי שהייתה עד לא מזמן.

ייתכן שמעכשיו ירצה הרופא שלך לראות אותך בתדירות גבוהה יותר, ואולי תעברי בקרוב בדיקת GBS. בדיקה זו בודקת הימצאות של חיידקי סטרפטוקוקוס מסוג B באיברי המין שלך. חיידקים אלו מצויים אצל 10-30% מהנשים, אך ברוב המקרים אינם מזיקים לאישה הנשאית ואינם גורמים למחלה. אולם, כאשר אישה נשאית יולדת, היא עשויה להעביר את החיידק לתינוק, והוא עלול לחלות. על מנת להקטין את הסיכון של העובר נהוג בזמן הלידה לתת לנשים נשאיות אנטיביוטיקה, אשר מקטינה את סיכויי ההידבקות של התינוק.

אם את עדיין מקיימת יחסי מין, יכול להיות שבקרוב תצטרכי להפסיק זאת עד הלידה. כל עוד ההיריון תקין, אין סיבה שתצטרכו להפסיק, אך אם את מרגישה כאבים בזמן קיום היחסים, כדאי שתדברי עם הרופא. מקרים אחרים בהם כדאי להפסיק לקיים יחסי מין הם דימומים לא מוסברים והפרשות מהנרתיק, סיכון גבוה ללידה מוקדמת, וכל מצב אחר בו הרופא המליץ על כך.

מה קורה עם תינוקך:

המערכות הפנימיות של התינוק שלך מפותחות כבר לגמרי, וכעת הוא נמצא בשיא הגדילה שלו. משקלו עולה מדי שבוע בערך ברבע ק"ג, וכך זה יימשך עד השבוע ה-37. לאחר השבוע ה-37 יורד בד"כ קצב הגדילה. עם זאת, חשוב לציין שבשלב מאוחר כ"כ בהריון עשויים להיות הבדלים גדולים בקצב ההתפתחות של תינוקות שונים. המשקל הממוצע הוא כרגע 2.5 ק"ג, והאורך הממוצע 45 ס"מ.

הכליות של התינוק מפותחות כבר לגמרי, והכבד ממשיך לייצר פסולת כל הזמן. שכבת השומן של התינוק מתעבה בכל הגוף, ובעיקר באזור הכתפיים. עקב הצפיפות ברחם יש לו מעט מאד חופש תנועה, והוא כבר לא יכול לבצע תנועות גדולות (גלגולים וכדומה...). עם זאת, הבעיטות של התינוק יימשכו, ובאותה תדירות כמו שהיו עד עכשיו.

זה הזמן:

  • אם עוד לא עשית זאת- כדאי להכין תכנית לידה המפרטת כיצד בערך את רוצה שתהיה הלידה שלך.
  • ניתן לעבור בדיקת GBS (המבוצעת בין השבוע ה-35 לשבוע ה-37).
  • חשוב לשים לב להמלצות משרד הבריאות בנוגע לצריכת תוסף יוד אצל נשים בתקופת טרום הריון, הריון והנקה - לחצי לפרטים נוספים

הטיפ השבועי:

החל מהשבוע ה35 כדאי לשתות חליטות עלי פטל אדום.


חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

הטבות ליולדת

כתבות אחרונות

אינדקס הריון ולידה