שבועות ההריון

שבוע 9 להריון - שבועות הריון

מה קורה לגופך:

ייתכן כי אינך נראית עדיין בהריון, אבל את ודאי כבר מרגישה בהריון. מצבי רוח, עייפות, בחילות והקאות משנים את אורח חייך. ייתכן מאד שאת סובלת גם מסחרחורות, גודש באף ודימומים קלים מהאף. בכל הנוגע לתחושותייך, אל תחמירי עם עצמך - גם אם לעיתים את מבועתת מפני ההיריון, הלידה, והעתיד שצפוי לך כאם - זו תחושה נורמאלית, ואין לך מה להתבייש בה.

עכשיו את כבר בטח מרגישה את החזה שלך גדל, ואת המותניים שלך מתרחבות, מה שמקשה על בחירת הבגדים בבוקר. נפח הדם שלך גדל, מה שעשוי לגרום לעורך לקבל גוון ורדרד יותר, ואנשים עשויים לומר לך שאת נראית זוהרת... עם זאת, ייתכן כי במקום עור זוהר ורך יופיעו אצלך פצעונים.

הרמה הגבוהה של הורמון הפרוגסטרון בגופך מרפה שרירים חלקים, ובכך מאטה את פעילותה של מערכת העיכול. הדבר יכול לגרום לתחושת נפיחות בבטן ולהצטברות גזים. כמו כן יכול להיות שאת מרגישה מדי פעם כאבים הדומים לכאבי מחזור. אצל חלק מהנשים מופיעה לעיתים הפרשה ורדרדה או חומה מן הנרתיק. כל עוד ההתכווצויות אינן חזקות, וכל עוד ההפרשות אינן בצבע אדום בוהק וטרי, סביר להניח שהכל בסדר.

מה קורה עם תינוקך:

עד סוף השבוע התינוק שלך כבר מתקרב לגודל של עינב (אורכו 13-17 מ"מ), ומשקלו נע סביב גרם אחד. אולם, הוא לא יישאר בגודל זה זמן רב... בשבועות הקרובים צפויה גדילה מהירה עכשיו שרוב האיברים המרכזיים בגופו של התינוק כבר קיימים. העיניים של העובר סגורות כרגע לחלוטין, והן לא ייפתחו עד שבוע 27. הפנים שלו מקבלות צורה אנושית, וכך גם שאר חלקי גופו.

הלב של התינוק פועם, ויש בו כבר ארבעה חדרים. איברי המין ממשיכים להתפתח, אך עדיין אי אפשר להבחין במין התינוק. אם את סקרנית לדעת אם יש לך בן או בת, תצטרכי להמתין עוד קצת.

במונחים רפואיים ישנה חלוקה בין שלב מוקדם של התהוות העובר - embryo, לבין השלב המתקדם יותר - fetus. קו הגבול נחצה כאשר ה-'זנב' של התינוק נעלם, ושינויים התפתחותיים רבים חלים במצבו. זהו השלב בו נמצא עוברך עכשיו. הוא כבר שוחה ברחם למרות שאת עדיין לא מרגישה בכך, אבל תוכלי להבחין בכך בבהירות בבדיקת אולטרה-סאונד. בקצות הידיים מתפתחים ניצנים קטנטנים אשר יתפתחו ויהיו לאצבעות הידיים, ומייד אחריהן, בהפרש זמנים קצר יגדלו גם אצבעות הרגליים. תאי עצם וסחוסים נוצרים, ונמשך התהליך של התקשחות העצמות בגופו.

זה הזמן:

  • במידה והינך מעל גיל 35, או בעלת היסטוריה של מחלות גנטיות במשפחה, כדאי לשקול פניה לקבלת ייעוץ גנטי או בדיקת סיסי שיליה (CVS). זוהי בדיקה שניתן לערוך לנשים בקבוצת סיכון החל מהשבוע ה-10 להריון, אשר עוזרת בזיהוי מוקדם של פגמים גנטיים כגון תסמונת דאון, אנמיה חרמשית, CF, ועוד.
  • להמשיך להקפיד על לקיחת תוסף חומצה פולית ותוסף ברזל.
  • לשתות הרבה ולאכול נכון.
  • חשוב לשים לב להמלצות משרד הבריאות בנוגע לצריכת תוסף יוד אצל נשים בתקופת טרום הריון, הריון והנקה - לחצי לפרטים נוספים

הטיפ השבועי:

זה הזמן להתחיל לצלם את הבטן! גם אם עדיין לא יצאה, אם לא תהפכי את זה לשגרה - תיזכרי מאוחר מידי.

חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

הטבות ליולדת

כתבות אחרונות

אינדקס הריון ולידה