שבועות ההריון

שבוע 24 להריון - שבועות הריון

מה קורה לגופך:

ככל שהתינוק שלך גדל ומתפתח יותר, סביר להניח שאת מרגישה יותר את תנועותיו, ואולי את יכולה כבר להבחין מתי הוא ער ומתי הוא ישן. הרחם שלך בשלב זה מגיע עד קצת מעל הטבור, וגודלו כבר בערך כגודל של כדורגל! גדילת הרחם גורמת לעורך להימתח במהירות, ולכן את עשויה להרגיש גירודים ועקצוצים בעור. נסי למרוח קרם גוף באופן יומיומי על מנת למנוע את הגרד ואת היובש בעור. יכול להיות שאת סובלת לאחרונה גם מיובש בעיניים. זהו מאפיין נוסף של השלב בו את נמצאת בהריון, וניתן לפתור זאת בקלות בעזרת טיפות עיניים.

השבוע או באחד השבועות הקרובים תעברי בדיקת סוכר (GCT ), שבמהלכה תיבדק רמת הסוכר בדמך. אם רמת הגלוקוז בדם שלך גבוהה, תצטרכי לעבור גם בדיקת העמסת סוכר (OGTT ) בכדי לאתר מצב של "סכרת הריונית". זוהי סכרת שמתפתחת לעתים בזמן ההיריון הסיכונים הכרוכים בה נובעים ברובם מהמשקל הגדול ומבנה הגוף של היילוד. כתוצאה מכך, ללא טיפול או אכילה מבוקרת, גובר הסיכוי ללידה קשה ולצורך בניתוח קיסרי.

היות ואת כבר בהריון די מתקדם, חשוב שתהיי מודעת לסיבוכים שעשויים להתעורר, בכדי שתוכלי לטפל בהם ברגע שהם מתחילים. בראש ובראשונה, חשוב שתדעי לזהות את הסימנים של צירי לידה מוקדמים, ולפנות לרופא ברגע הופעתם. צירי לידה מוקדמים נפוצים בעיקר בחודשי הקיץ- כנראה כתוצאה מהתייבשות-ומתאפיינים בהתכווצויות רחם בתדירות גבוהה (מעל 4 בשעה) , דימום וגינאלי, כאבים בזמן הטלת שתן (סימנים של דלקת בדרכי השתן), ירידת מים מוקדמת, כאבי גב תחתון שהתחילו בפתאומיות, נפיחות בפנים ובידיים, הקאות רבות, לחץ חזק של הרחם וכאבי בטן חדים. חלק מהסימנים המתוארים הינם מאפיינים של תופעה בשם "רעלת הריון" (או טוקסמיה), שעשויה להוביל גם היא ללידה מוקדמת. רעלת ההיריון מזוהה על פי לחץ דם גבוה ורמת חלבונים גבוהה בשתן. הדם אינו מגיע באופן תקין לכל האיברים, וכתוצאה מכך מתפתחות בצקות בגוף, חלבונים מחלחלים מכלי הדם שבכליות לשתן, השלייה עשויה להתנתק מוקדם מדי ועלולים להתחיל צירי לידה מוקדמים. בכל מקרה של הופעת אחד או יותר מהסימנים שתוארו, פני בדחיפות לרופא שלך.

מה קורה עם תינוקך:

משבוע לשבוע גדל התינוק שלך ונעשה דומה יותר לתינוק בזמן הלידה. אורכו כעת כ-30 ס"מ, ומשקלו כמעט 600 גרם. עורו עדיין מכווץ, אך שכבת השומן החום שמתחת לעור מתחילה להתעבות. שכבה זו חשובה לצורך שמירה על חום גופו של התינוק, מכיוון שלתינוקות קשה במיוחד לווסת את חום גופם.

מוחו של התינוק ממשיך לגדול, וחוש הטעם שלו מתפתח, אולם ההתפתחות הבולטת ביותר כרגע היא זו של הריאות: אמנם בשלב זה התינוק עדיין מקבל חמצן דרך השלייה, אך הוא מכין את הריאות שלו כבר עכשיו לתהליך הנשימה. בתוך הריאות נוצרות הסתעפויות רבות ובסופן נאדיות הריאה. הריאות יוצרות חומר ששומר על נאדיות הריאה, מונע מהן להידבק זו לזו, ויאפשר להן להתנפח ולהתמלא באוויר כשהתינוק יתחיל לנשום.

זה הזמן:

  • לעבור בדיקת GCT לשם אבחון מוקדם של סכרת הריונית.
  • לעקוב אחר הופעתם של סימנים ללידה מוקדמת או רעלת הריון (טוקסמיה), ולדווח לרופא על הופעתם באופן מיידי.
  • חשוב לשים לב להמלצות משרד הבריאות בנוגע לצריכת תוסף יוד אצל נשים בתקופת טרום הריון, הריון והנקה - לחצי לפרטים נוספים

הטיפ השבועי:

בהריון את זקוקה ליותר נוזלים כיוון שנפח הדם שלך עולה, מי השפיר מתחדשים כל העת וכן כדי לספק את צרכייך המוגברים ואת צורכי העובר. לכן הקפידי לשתות 8-12 כוסות מים ביום ונסי להימנע משתייה מתוקה מרובה.


חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

הטבות ליולדת

כתבות אחרונות

אינדקס הריון ולידה