שבועות ההריון

שבוע 25 להריון - שבועות הריון

מה קורה לגופך:

הרחם שלך בשלב זה גדול מאד, ולוחץ בין השאר על מערכת העיכול. במקביל, ההורמון פרוגסטרון- שמצוי בגופך ברמה גבוהה- מאט את חילוף החומרים שלך ומאפשר לתוצרי העיכול להיספג בגופך. כתוצאה מכך ייתכן מאד שיש לך בעיות בעיכול וצרבות לעתים תכופות. הפתרון לכך הוא לאכול בארוחות קטנות, ולהימנע ממאכלים חריפים ושמנוניים.

שינוי גופני נוסף שאולי הבחנת בו הוא שיער עבה יותר- בראשך ובגופך. זו תופעה שכיחה שקשורה בשינויים ההורמונאליים בגופך, ולאחר הלידה יחזור שיערך למצבו המקורי. לאחרונה את ודאי חשה מסורבלת מתמיד, וקשה לך לבצע פעילויות גופניות. אם את מתאמנת, חשוב מאד לא להגזים: הימנעי משכיבה על הגב לאורך זמן, מפעילויות הדורשות שיווי משקל, והפסיקי ברגע שאת חשה עייפות או כאב. כמו כן, הקפידי לשתות הרבה מים בזמן פעילות ובכלל.

מה קורה עם תינוקך:

משקלו של התינוק מגיע השבוע ל כ- 700 גרם, ואורכו ל כ-34 ס"מ! עצמותיו ממשיכות להתקשות, שכבת השומן שלו מתעבה, ומראהו נעשה אנושי יותר ככל שהוא משמין. גם עורו מתחיל להיראות דומה יותר לכפי שייראה בלידה: מתחת לעור מתרבים תאי השומן, והעור נעשה חלק יותר.

אוזניו של התינוק מפותחות כבר לגמרי, מבפנים ומבחוץ. בתוך האוזן מצוי המרכז שאחראי על שיווי המשקל בגוף ולכן, ייתכן מאד שהתינוק יכול כבר לחוש מתי הוא פונה כלפי מעלה ומתי הוא הפוך.

זה הזמן:

  • אם עוד לא עשית זאת- לעבור בדיקת GCT (בדיקת גלוקוז). יכול להיות שבמקביל יערוך לך הרופא גם בדיקת דם שגרתית ובה יבדוק אם את סובלת מאנמיה. במהלך השליש השני להריון גדל נפח הדם, אך לא תמיד נוצרים מספיק תאי דם אדומים חדשים. כתוצאה מכך יכולה להתפתח אנמיה, שמטופלת בעיקר ע"י צריכה של תוספי ברזל.
  • להתחיל לחשוב על העתיד: שמות אפשריים לתינוק, איפה הוא/היא יישן/תישן לאחר הלידה, וכדומה. אם עוד לא חשבתם על כך, אפשר כבר עכשיו להתחיל להתעניין לגבי קניות נחוצות - ריהוט, ביגוד ראשוני לתינוק, וכיו"ב. זה עדיין לא מחייב להתחיל לקנות, אך כדאי שתכינו את עצמכם מראש להוצאות שצפויות בעתיד.
  • חשוב לשים לב להמלצות משרד הבריאות בנוגע לצריכת תוסף יוד אצל נשים בתקופת טרום הריון, הריון והנקה - לחצי לפרטים נוספים

הטיפ השבועי:

הגיע הזמן להתחיל לוותר על העקבים ולדאוג לכמה זוגות נעליים נוחות, שישמרו על בריאותך (ובעיקר על הגב שלך..)


חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

הטבות ליולדת

כתבות אחרונות

אינדקס הריון ולידה