שבוע 26 להריון - חודש שישי - טרימסטר 2

ההתקדמות שלך

נשארו 3.5 חודשים - 15 שבועות (כולל השבוע)
65%
טר׳ 1
............
טר׳ 2
...........
טר׳ 3
............

מה קורה לגופך:

התינוק ממשיך לגדול ולזוז בתוך גופך, ואת ודאי מרגישה אותו זז ובועט כבר זמן מה. עכשיו שהוא גדול יותר מכפי שהיה, יכול להיות שגם אנשים מבחוץ יוכלו כבר להרגיש את התזוזות שלו אם יגעו בבטנך!

סביר להניח שהשינוי בצורה החיצונית של גופך מקשה עלייך לישון טוב בלילה. נסי לרפד את סביבתך בכריות או להשתמש בכרית הריון מיוחדת. אם את מתעוררת בלילה עם שרירי רגליים מכווצים, נסי לבצע תרגילי מתיחות לפני שאת הולכת לישון, וכך אולי לא תקומי מכווצת כל כך. השינוי במרכז הכובד גורם להרבה נשים בשלב זה של ההריון לסבול מכאבי גב. השתדלי לשמור על יציבה נכונה והליכה זקופה, והיזהרי במיוחד כשאת מתכופפת ומרימה דברים.

בתקופה הקרובה תיתכן מאד עליה קלה בלחץ הדם שלך. ב- 3-7% מכלל ההריונות סובלת האם ברמת חומרה כזו או אחרת מרעלת הריון (טוקסמיה). עליה מתונה בלחץ הדם אינה מעידה בהכרח על המחלה, אך חשוב שתהיי ערנית להופעת סימנים כגון נפיחות בפנים ובידיים, ראיה מטושטשת, עליה פתאומית במשקל, וכאבי ראש. כמו כן, בעיקר אם את בהריון עם תאומים, שימי לב לכל שינוי במצבך, והקפידי ליידע את הרופא על כל התכווצות ברחם שעשויה לבשר את תחילתם של צירי לידה מוקדמים.


מה קורה עם תינוקך:

אורך התינוק שלך נע בין 32.5-35 ס"מ. משקלו 800-850 גרם. עורו עדיין מכווץ, אך בשבועות הקרובים התינוק ימשיך לגדול ולהשמין. גם צבע עורו ישתנה לגוון כהה יותר עד הלידה. שיער ראשו של התינוק נעשה עבה יותר, הריאות ממשיכות להתפתח והתינוק ממשיך להתאמן בנשימה ע"י שאיפת נוזל מי השפיר. אם התינוק הוא ממין זכר, האשכים שלו ירדו השבוע או בשבוע הבא ויתחילו להתמקם בכיס האשכים.

עיניו של התינוק מתחילות בשלב זה להיפתח מעט, ומתחילים להיווצר ריסים. צבע העיניים עדיין לא סופי ועשוי להשתנות גם לאחר הלידה. במקרים רבים תינוק שנולד עם עיניים בהירות גדל להיות ילד עם עיניים חומות... עכשיו כשעיניו נפתחות, התינוק יכול להבחין טוב יותר בשינויים של אור וחושך. הוא יכול להבחין גם ברעשים פנימיים (כמו זרימת הדם בגופך) וחיצוניים. העצבים באוזניו של התינוק מתפתחים, כך שעתה הוא לא רק שומע, אלא יכול גם להגיב לרעשים במהירות!

הנחה בביטוח בריאות

זה הזמן:

 • להיות ערנית להופעת סימנים שעשויים להעיד על רעלת הריון, או על תחילתה של לידה מוקדמת, ולדווח לרופא מיד במידה והם מופיעים.
 • לנסות לשמור על עמידה זקופה על מנת למנוע או להפחית את כאבי הגב, ולהיזהר כשאת מתכופפת ומרימה חפצים.
 • להתחיל להכין רשימת קניות לקראת הלידה - ניתן להיעזר בכלי הזה להכנת רשימת קניות בקלות וליצור רשימה הכוללת את הרהיטים, התכשירים, הביגוד וכל מה שצריך לחדר של התינוק ולטיפול בו.

בשבוע זה כדאי להקפיד:

 • להתמרח בקרם גוף (על מנת להימנע מהגירוד שמתלווה להופעת סימני מתיחה).
 • לצרוך תוסף ברזל מתום החודש השלישי להריון (החל משבוע 16) ועד שישה שבועות לאחר הלידה - 30 מ"ג בכל יום.
 • על תזונה בריאה ומאוזנת, חשובה במיוחד תזונה שכוללת ברזל וחומצה פולית. החומצה הפולית עוזרת בין השאר גם להגנה על עורך, שודאי נעשה כהה יותר. הברזל חשוב מאד למניעת אנמיה, ותזונה שעשירה בוויטמין C עוזרת לו להיספג בגוף. הקפידי גם להימנע מקפאין, מפני שהוא מונע את ספיגת הברזל.
 • להקפיד על שתייה מרובה של מים.
 • אם עוד לא התחסנת - להתחסן לשפעת
 • ליטול תוסף יוד - חשוב לשים לב להמלצות משרד הבריאות בנוגע לצריכת תוסף יוד, מומלץ לצרוך יוד במינון של 150-250 מיקרוגרם - החל מחודש לפני כניסה להריון, במשך כל ההריון וכל תקופת ההנקה.
 • ליטול ויטמין D - במשך כל ההריון ותקופת ההנקה מומלץ ליטול ויטמין D במינון של 400-200 יחידות בינלאומיות.
 • ליטול חומצה פולית - במהלך שנות הפוריות מומלץ לכל אישה לצרוך בכל יום 400 מק"ג חומצה פולית כתוסף, לפחות חודש ימים לפני הכניסה להריון ובמהלך ההריון (במצבים מיוחדים יש לשקול מתן מינון גבוה יותר של חומצה פולית, על פי הנחיות משרד הבריאות).
 • מולטי ויטמין ייעודי לנשים בהריון - במקום ליטול כל ויטמין לאורך ההריון בנפרד, ניתן לקבל את כל הויטמינים לזמן הריון במינונים הדרושים בכדור אחד.
 • להימנע מאלכוהול ועישון.
 • לבצע פעילות גופנית קלה ולא מאומצת (כמו הליכה) - להישמר מפעילות עם סכנת נפילה.
 • להצטרף לקבוצת שיתוף ותמיכה בווטסאפ עם נשים שמיועדות ללדת באותו חודש כמוך, תוכלי להתייעץ, לשאול וליצור חברויות בסביבה תומכת - להצטרפות לווטסאפ.

הצטרפי כעת לקבלת תזכורת SMS שבועית התואמת את שבוע ההריון שלך כגון: רשימת בדיקות, משקל העובר ונקודות התייחסות חשובות - השירות ניתן בחינם - לחצי להצטרפות.

הטיפ השבועי:

בנסיעה ברכב - גלגלי מגבת בינונית למרווח בין המתנית בגב התחתון לבין המשענת. הורידי את עצם הזנב לבין הרגליים כדי להפחית מתח מהגב התחתון.

חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)

שמות לתינוקות

  בנים   בנות   יוניסקס
לפי התאמה נומרולוגית:
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

כתבות אחרונות