שבועות ההריון

שבוע 26 להריון - שבועות הריון

מה קורה לגופך:

התינוק ממשיך לגדול ולזוז בתוך גופך, ואת ודאי מרגישה אותו זז ובועט כבר זמן מה. עכשיו שהוא גדול יותר מכפי שהיה, יכול להיות שגם אנשים מבחוץ יוכלו כבר להרגיש את התזוזות שלו אם יגעו בבטנך!

סביר להניח שהשינוי בצורה החיצונית של גופך מקשה עלייך לישון טוב בלילה. נסי לרפד את סביבתך בכריות או להשתמש בכרית הריון מיוחדת. אם את מתעוררת בלילה עם שרירי רגליים מכווצים, נסי לבצע תרגילי מתיחות לפני שאת הולכת לישון, וכך אולי לא תקומי מכווצת כל כך. השינוי במרכז הכובד גורם להרבה נשים בשלב זה של ההיריון לסבול מכאבי גב. השתדלי לשמור על יציבה נכונה והליכה זקופה, והיזהרי במיוחד שכאת מתכופפת ומרימה דברים.

בתקופה הקרובה תיתכן מאד עליה קלה בלחץ הדם שלך. ב- 3-7% מכלל ההריונות סובלת האם ברמת חומרה כזו או אחרת מרעלת הריון (טוקסמיה). עליה מתונה בלחץ הדם אינה מעידה בהכרח על המחלה, אך חשוב שתהיי ערנית להופעת סימנים כגון נפיחות בפנים ובידיים, ראיה מטושטשת, עליה פתאומית במשקל, וכאבי ראש. כמו כן, בעיקר אם את בהריון עם תאומים, שימי לב לכל שינוי במצבך, והקפידי ליידע את הרופא על כל התכווצות ברחם שעשויה לבשר את תחילתם של צירי לידה מוקדמים.

מה קורה עם תינוקך:

אורך התינוק שלך נע בין 32.5-35 ס"מ. משקלו 800-850 גרם. עורו עדיין מכווץ, אך בשבועות הקרובים התינוק ימשיך לגדול ולהשמין. גם צבע עורו ישתנה לגוון כהה יותר עד הלידה. שיער ראשו של התינוק נעשה עבה יותר, הריאות ממשיכות להתפתח והתינוק ממשיך להתאמן בנשימה ע"י שאיפת נוזל מי השפיר. אם התינוק הוא ממין זכר, האשכים שלו ירדו השבוע או בשבוע הבא ויתחילו להתמקם בכיס האשכים.

עיניו של התינוק מתחילות בשלב זה להיפתח מעט, ומתחילים להיווצר ריסים. צבע העיניים עדיין לא סופי ועשוי להשתנות גם לאחר הלידה. במקרים רבים תינוק שנולד עם עיניים בהירות גדל להיות ילד עם עיניים חומות... עכשיו כשעיניו נפתחות, התינוק יכול להבחין טוב יותר בשינויים של אור וחושך. הוא יכול להבחין גם ברעשים פנימיים (כמו זרימת הדם בגופך) וחיצוניים. העצבים באוזניו של התינוק מתפתחים, כך שעתה הוא לא רק שומע, אלא יכול גם להגיב לרעשים במהירות!

זה הזמן:

  • להיות ערנית להופעת סימנים שעשויים להעיד על רעלת הריון, או על תחילתה של לידה מוקדמת, ולדווח לרופא מיד במידה והם מופיעים.
  • לנסות לשמור על עמידה זקופה על מנת למנוע או להפחית את כאבי הגב, ולהיזהר כשאת מתכופפת ומרימה חפצים.
  • חשוב לשים לב להמלצות משרד הבריאות בנוגע לצריכת תוסף יוד אצל נשים בתקופת טרום הריון, הריון והנקה - לחצי לפרטים נוספים

הטיפ השבועי:

בנסיעה ברכב - גלגלי מגבת בינונית למרווח בין המתנית בגב התחתון לבין המשענת. הורידי את עצם הזנב לבין הרגליים כדי להפחית מתח מהגב התחתון.


חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

הטבות ליולדת

כתבות אחרונות

אינדקס הריון ולידה