שבועות ההריון

שבוע 38 להריון - שבועות הריון

מה קורה לגופך:

השבועות האחרונים של ההיריון מתאפיינים בד"כ בעייפות רבה: לא פלא, ההיריון מעייף אותך, וסביר להניח שקשה לך מאד לישון בלילה. נסי לנצל את הימים הבאים לכמה שיותר מנוחה. ובינתיים... אולי כפות הרגליים והקרסוליים שלך נפוחים, וזה הגיוני מאד בשלב זה של ההיריון. עם זאת, הקדישי תשומת לב להופעת סימנים כמו נפיחות בידיים ובפנים, כאבי ראש, וראיה מטושטשת, מכיוון שאלו עשויים לנבוע ממצב של רעלת הריון.

בתקופה זו מפסיקה ברוב המקרים העלייה במשקל, או לפחות יורדת בצורה משמעותית. התינוק שלך מתחיל לנוע לכיוון צוואר הרחם, דבר שגורם לשתי תופעות: ראשית, הלחץ על שלפוחית השתן שלך מתגבר מיום ליום, וזה ודאי גורם לך לרוץ לשירותים לעתים תכופות מאד. שנית, במהלך התנועה שלו, התינוק עשוי להיתקל בעצבים שלך, וכתוצאה מכך את עשויה לחוש מעין זרמים ברגלייך. גם עכשיו, המשיכי לספור מדי יום את התנועות שלו- למרות הצפיפות ברחם מספרן לא אמור לרדת.

לקראת הלידה כדאי שתדברי עם בן הזוג שלך לגבי הציפיות שלו מהלידה. בהרבה מקרים בן הזוג אינו יודע כיצד להתנהג בלידה, וגם הוא עשוי לפחד ממנה. עודדי אותו לקחת חלק בחוויית הלידה, לדבר איתך על חששותיו, להתעניין ואולי לקרוא ספר בנושא. ככל שבעלך ידע יותר על הלידה וככל שתדברו על כך בצורה גלויה, תוכלו לעזור זה לזו להתמודד עם החוויה בצורה הטובה ביותר.

מה קורה עם תינוקך:

בדרך כלל משקל התינוק בשלב זה הוא כ-3100 גרם בממוצע, אם כי קיים שוני רב בין תינוקות. עקרונית התינוק שלך כבר סיים את התפתחותו, והוא כרגע עטוף שכבת שומן מגוננת. קצב גדילתו יורד עתה במידה רבה, והמערכות שלו מתפקדות היטב. המוח והריאות שלו מספיק מפותחים בדי לאפשר לו לתפקד מחוץ לרחם בלי שום בעיה, אך גם לאחר הלידה הם עוד ימשיכו להתפתח.

צבע עיניו של התינוק בעת הלידה נתון לשינויים: אם הוא ייוולד עם עיניים חומות, סביר להניח שצבען לא ישתנה כלל. אולם, אן ייוולד עם עיניים כחולות או אפורות, צבען עוד עשוי להפוך לחום או ירוק במהלך החודשים הראשונים לאחר הלידה. הסיבה לכך היא שעיניים חומות וירוקות מכילות יותר פיגמנט (צבען) מעיניים כחולות. לאחר הלידה עשוי להתחזק צבע העיניים (כתוצאה מתוספת של פיגמנטים בעין), אך לא להיחלש.

זה הזמן:

  • לדבר עם בן הזוג שלך לגבי הציפיות והחששות שלו מהלידה, ולהבהיר לו מה את מרגישה בנושא.
  • להמשיך לספור את תנועות התינוק, ולשים לב להופעת סימנים של רעלת הריון.
  • אם ידוע לכם שהתינוק הוא ממין זכר, מומלץ לבחון עוד לפני הלידה שאלות עקרוניות בנוגע לברית מילה, להחליט באיזה אופן תרצו לערוך את הברית (בבית חולים? בטקס מסורתי בנוכחות משפחה וחברים?), וכו'...
  • חשוב לשים לב להמלצות משרד הבריאות בנוגע לצריכת תוסף יוד אצל נשים בתקופת טרום הריון, הריון והנקה - לחצי לפרטים נוספים

הטיפ השבועי:

להקלה על הלחץ וכאבי הרגליים, הרתיחי מים והכניסי אליהם עלי רוזמרין, לאחר צינון הסיר תוכלי להכניס את הרגליים ולהרגע.


חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

הטבות ליולדת

כתבות אחרונות

אינדקס הריון ולידה