כל שבוע קורה לך משהו חדש בבטן.

חוקן

אז למה בעצם צריך בכלל לעשות חוקן לפני הלידה? ואיך זה מתבצע בפועל? מניסיון של יולדות רבות, זו פעולה שאיננה כרוכה בכאב ובכל זאת רק לשמע המילה את כולך מצטמררת. הנה מורה נבוכים קצר במיוחד בשבילך.
זמן קריאה:
3 דקות
שיתוף כתבה ב:

תוכן הכתבה:

אם התברר כי את כבר בשלב של לידה פעילה, אז תעברי אל חדר הלידה, שם תפגשי את המיילדת שתתחיל איתך את תהליך הלידה. המיילדת תשאל אותך לגבי העבר הרפואי שלך, ועל רגישויות לתרופות שאולי יש לך.

לאחר שלב השאלות, תבקש ממך המיילדת להסיר את כל התכשיטים שעליך ואת בגדיך. מרגע זה לבושך יהיה חלוק הנפתח מאחור, עליו תוכלי ללבוש חלוק הנפתח לפנים שישלים את התלבושת האופנתית.

בהתאם למדיניות בית החולים ובהתאם למצבך ורצונך, ייתכן כי בשלב זה יוצע לך  חוקן ויורכב לך עירוי.

מה מטרת החוקן?

מטרת החוקן הינה לרוקן את המעיים ואזור פי הטבעת כך שבזמן הלחיצות תחושתך תהיה נעימה יותר ותמנע בריחת צואה.

האם זה כואב?

מניסיונן של יולדות רבות, יתכן כי הפרוצדורה תתן תחושה של אי נעימות קצרה אך זו איננה פעולה הכרוכה בכאב. לאחר החדרת החומר נדרשת המתנה של כמה דקות, שבמהלכן את אמורה להתרוקן. על פי רוב, תוכלי לבצע את החוקן בעצמך ללא צורך בעזרת המיילדת.

האם זו פעולה שחייבים לבצע?

פעולת החוקן לא נכפית על היולדת ואיננה מחויבת בנהלים רפואיים. ברב בתי החולים זו פעולה שתוצע לך במטרה לשפר את הרגשתך במהלך הלידה. באופן עקרוני אין התוויה רפואית ברורה לביצוע התהליך.

כדאי תמיד לזכור כי כל החלטה שתעשה בחדר הלידה, מלבד מצבי חירום, צריכה לעבור דרכך ובהסכמתך. את יודעת הכי טוב מה את צריכה ורוצה.

ומה אחרי החוקן?

במהלך שהותך בחדר הלידה יבדקו את מצבך ואת מידת התקדמות הלידה בהתאם לצורך. המיילדת (שיתכן ותתחלף כמה פעמים במהלך הלידה בגלל החלפת משמרות) תבצע בהתאם לשיקול דעתה בדיקה פנימית של פתיחת צוואר הרחם. יערכו גם בדיקת מוניטור של 15 דקות בערך כל פעם כדי לעקוב אחר קצב לב העובר, לראות שהוא מתמודד היטב עם הצירים, זאת בהנחה שאינך מחוברת למוניטור באופן רצוף (כמו לאחר מתן אפידורל).

במידה וקרומי השפיר כבר פקעו, המילדת תבדוק גם את צבע מי השפיר כדי לבדוק אם יש מקוניאום (צואת התינוק הראשונה) במי השפיר או לא. במידה ויש, תלוי מה הכמות והסמיכות של המים המקוניאלים, אך בדרך כלל יוזמן רופא ילדים ללידה רק כדי לודא שהתינוק לא נשם מן המים הללו. כמו כן היא תבדוק אם אין דימומים חריגים, ועד כמה ירד התינוק באגן הירכיים.

כתבות הכי נצפות בקטגוריה

חיפוש
אפליקציה של יולדת

מומלץ לגלוש באתר בכל הדפדפנים למעט אינטרנט אקספלורר

דילוג לתוכן