ביות מלא מול אפס הפרדה – מה עדיף?

אחת ההחלטות החשובות שהורים עושים, עוד לפני הלידה, היא איזה סוג שהיה לבחור לתינוק החדש בביה”ח.

כיום, רוב המחלקות מציעות תינוקיה מלאה, ביות מלא או אפס הפרדה ולא תמיד ההורים יודעים את ההבדל. ההבדל לא גדול – אבל יכול להיות משמעותי להורים רבים.

וגם חשוב לזכור כי אפשר לשנות את דעתך ואחרי שהחלטת ביות מלא אפשר בהחלט לבקש לקחת את התינוק לתינוקיה לכמה שעות וגם אם ביקשת תינוקיה – אפשר לבקש לעבור לביות מלא ובדרך-כלל, אם יש מקום בחדרי ביות-מלא, ישתדלו ללכת לקראתך.

במחלקות האישפוז אחרי לידה יש חדרים המוקצים לביות-מלא וזאת כדי לאפשר ליולדות הבוחרות תינוקיה לנוח בשקט בלי תינוקות בוכים בלילה אצל השכנה לחדר… כמובן שהיום יש מחלקות עם חדרים ליולדת אחת בלבד וזה באמת בונוס – כי מי שיעיר אותך זה רק התינוק שלך ולא זה של היולדת שלידך..

אקדים ואומר כי ביות מלא ואפס הפרדה תלויים במצב התינוק לאחר הלידה, משקלו ומצב האם ועל כך אפרט בהמשך.

עד לפני שנים לא רבות, לא היו בכלל אופציות: התינוק נלקח אחרי הלידה לתינוקיה, האמהות הטריות הועברו לאשפוז במחלקת יולדות והנוהל היה שהביאו את התינוקות להנקה או שהאמהות נקראו להניק אם התינוק בוכה. לא היה שום מגע בין התינוק לבין בני המשפחה האחרים ומי שבא לבקר, זכה לראות אותו דרך חלון של התינוקיה בשעות מסוימות ולפי דרישה.
למזלנו, הימים האלו חלפו והתינוק החדש כבר איננו בחזקת ביה”ח אלא הוא של אמא ואבא והם המחליטים הבלעדיים על אופן הטיפול בו – שוב, אם מצב האם והתינוק מאפשר זאת.

הבדיקות והטיפולים לתינוק החדש המקובלים אחרי הלידה הם:
בדיקה גופנית כללית ומקיפה,בדיקת שמיעה, חיסון נגד צהבת נגיפית (הפטיטיס בי), מתן משחה נגד זיהום בעיניים (כי התינוק עבר בתעלת-הלידה בה יש חיידקים רבים מסוגים שונים), זריקת ויטמין קיי העוזר בקרישת הדם ולקיחת דם לסקר. דם לסקר נלקח ע”י דקירה קטנה בעקב התינוק והדם נבדק לגילוי מחלות גנטיות שעלולות להיות חבויות ולאו דווקא נראות לעין ולפעמים אמבטיה מהירה.

חשוב להדגיש כי כיום, נדרשת הסכמת ההורים לכל בדיקה, זריקה או חיסון וזכותכם להסכים להכל או לחלק או לסרב בכלל. חשוב לא לסרב סתם ולהיות מודעים לחשיבות הטיפולים ולהגיע למסקנה מושכלת ולא מתוך התנגדות מובנית.

תינוקיה – לאחר החיבוקים, הנישוקים, הבונדינג וכו’ – נלקח התינוק לתינוקיה ושוהה שם עד לשחרור מביה”ח. הוא יקבל את הטיפולים והחיסונים לפי הסכמת ההורים והאם מתבקשת להגיע להניק אותו או לתת לו בקבוק לפי הצורך. שיטה זו מתאימה בעיקר לנשים אחרי לידות רבות, כאשר הן מבקשות לנוח ולהתאושש לבד בחדר בלי העיסוק עם התינוק, במיוחד כאשר בבית מחכה להן עבודה קשה עם ילדים רבים, חלקם פעוטים וגם כך אין לה זמן לישון ולנוח היטב.

ביות מלא:
לאחר הלידה, נלקח התינוק לתינוקיה לבדיקות וטיפולים. כאן המקום להזכיר כי כיום יש זכות לאב או לכל מי שהיולדת בוחרת ויש לו ידון (צמיד זיהוי) לגשת עם התינוק והמיילדת לתינוקיה, לצפות בטיפול, לבקש בקשות, לשאול שאלות ולהיות מעורב בתהליך. לאחר מכן המלווה והתינוק חוזרים לחדר-הלידה וכשיש אישור והאשה התאוששה – הם מועברים ביחד למחלקת יולדות והתינוק שוהה בחדר עם אימו למשך כל זמן האישפוז. היא מטפלת בו, היא קמה אליו, מניקה, מחליפה וכמובן האב או בני המשפחה האחרים מוזמנים להשתתף כבר מההתחלה בטיפול וליהנות מהבן-אח-נכד-אחיין החדש.
גם לאחר ניתוח קיסרי – זכות האב או מלווה מטעם האם ללכת עם התינוק לתינוקיה לבדיקות ולטיפולים לפי החלטת היולדת.

אפס-הפרדה:
למעשה זה כמו ביות מלא, אלא שהתינוק כלל אינו נפרד מאמו אחרי הלידה עבור הטיפולים והחיסונים, אלא אחות-תינוקיה מגיעה לחדר-לידה ומבצעת שם את כל הטיפולים הנדרשים בהתאם להסכמת ההורים ואז הולכת והתינוק נשאר בחדר-לידה ועובר לאשפוז במחלקת יולדות ביחד עם אמו.
ההבדל למעשה קטן מאד בין ביות מלא לאפס הפרדה, כי גם נוכחות האב בתינוקיה למשך הזמן הקצר בו יטפלו בתינוק – זה לא להפריד אותו ממש מההורים ובכל מקרה היולדת נמצאת על מיטת הלידה והטיפול של אחות חדר-לידה נעשה על שידת הטיפולים בחדר-הלידה. זה רק נותן הרגשה טובה ליולדת.
חשוב לציין כי היום, גם בניתוחים קיסריים מתוכננים יש בתי-חולים המסכימים לאפס הפרדה ושמים את התינוק על אמא לאחר שנולד ועוד לפני שהתחילו לעבוד על סגירת הרחם והבטן. אם הניתוח מתוכנן – אפשר לבקש זאת. אם הניתוח הוא ניתוח חירום הרי שלא תהיה אפשרות לכך.

חשוב לציין – יש מקרים בהם לא יתאפשר להיות באפס-הפרדה או בביות מלא, סיבות לחוסר אפשרות לבצע אפס-הפרדה:
תינוק במשקל נמוך, תינוק קר שלא מצליח לשמור על חום-גוף תקין וחייב לשהות בחימום וניטור, תינוק שמשמיע קולות גניחה המעידים על קשיים בנשימה – חייב להיות במעקב רופא-יילודים, תינוק עם אפגר נמוך מסיבה כלשהי שזקוק להשגחה, תינוק שנולד בלידה מכשירנית (ואקום) ומתקשה להתאושש, יולדת שנמצאת במצב גופני או נפשי לא טוב מיד לאחר הלידה.

במקרים הללו יילקח התינוק לתינוקיה ולאחר התאוששות שלו ו/או של אמא – יוחזר לביות-מלא ביחד איתה במחלת יולדות. לרוב התינוק יתאושש תוך מספר שעות ויוכל לחזור לאמא.
גם כאן חשוב להדגיש שגם במקרים האלו יכול האב ללכת עם התינוק לתינוקיה ולהיות איתו בטיפולים ובבדיקות.

סיבות לחוסר אפשרות לבצע ביות מלא:
תינוק קטן במיוחד (הפרוטוקולים לגבי משקל קצת שונים מבי”ח אחד לשני), תינוק עם צהבת, תינוק הזקוק לטיפול רפואי.
יולדת חלשה מאד לאחר לידה שמתקשה בטיפול שוטף בתינוק וזקוקה למנוחה. יולדת לאחר קיסרי שמתקשה לטפל בתינוק, יולדת לאחר לידה מכשירנית קשה או תפרים רבים – בקיצור, כל יולדת שזקוקה לטיפול רפואי, מנוחה והתאוששות ולא מסוגלת לטפל בתינוק, לפחות בשעות הראשונות לאחר הלידה.

המלצה אישית שלי:
אם את קוראת את המאמרים שלי בפורום יולדת או שנכנסת לאתר שלי או לדף הפייסבוק שלי, את כבר יודעת שאני בעד שביל הזהב, לא דוגלת באג’נדות וסבורה כי צריך לפעול בגמישות לפי המצב בשטח ולא להיצמד להחלטות נוקשות.
הדבר החשוב ביותר שאת יכולה להעניק לתינוק שלך זה אמא בריאה, רגועה ונינוחה.

אם את מרגישה כאובה מאד, חלשה מאד, עייפה בצורה קיצונית ולפעמים חסרת-חשק לקום לטפל בתינוק – תדעי שאת לא לבד. הרבה אמהות מרגישות ככה – ואני ממליצה שתבקשי עזרה. אם את בביות מלא וקשה לך לקום לתינוק בגלל תפרים לאחר ניתוח או תפרים בגלל חתך או קרע – תבקשי שמישהו מבני המשפחה יהיה איתך ויעזור להרים, להגיש לך את התינוק להנקה, לקום לחתל אותו וכו’. אם בעלך, אמך או מי שבחרת נמצא לצידך בלילה במקומות המאפשרים לינה של מלווה כגון במחלקה החדשה בליס – הרי שתנצלי את זה ותבקשי עזרה. אל תנסי להוכיח שאת סופרוומן!!! את המחיר תשלמי לאחר מספר ימים כאשר באמת תהיי בבית וכל העייפות, החולשה והכאב יתקפו ביתר-שאת. תשתדלי לא להגיע למצב הזה !! בקשי וקחי כל עזרה שצריך, תנוחי ותדאגי לעצמך כדי שתוכלי לטפל היטב בבייבי החדש שלך.
אם קשה לך מאד ואין אפשרות ללינת מלווה בחדד האישפוז – אני מציעה כן לבקש שיקחו את התינוק לתינוקיה לפחות ללילה – שתוכלי לישון ולהתאושש. אפילו למספר שעות. התינוקיה אמנם זה לא המקום האידיאלי לתינוקות – אבל גם ממש לא אידיאלי לתינוק להיות עם אמא שבקושי מתפקדת מכאב ועייפות ואין לך מושג כמה ששעות שינה אחדות יועילו לך – גם גופנית וגם נפשית ותקומי לטפל בתינוק כשאת מאוששת.

חשוב שתשמרי גם על עצמך וזה לא הזמן להיות גיבורה או להוכיח משהו למישהו. את גם יכולה תמיד לבקש את התינוק אליך לביות מלא – הוא שלך. אבל לפעמים כדאי לבקש לקחת אותו לתינוקיה למספר שעות שתוכלי לנוח ולאגור כוחות.

מה שתבחרי – שיהיה בשעה טובה ומוצלחת וכמו שאת מאחלת לעצמך.

נכתב במיוחד עבור גולשות פורטל יולדת ע”י קרין טאוב, דולה מוסמכת ומקצועית בעלת נסיון של 15 שנה בתחום.
מתמחה בכל סוגי הלידות (טבעיות, אפידורליות, ויב”ק) ועובדת בכל בתי-החולים באיזור המרכז.
גישה פתוחה וסבלנית, רגועה וזורמת ובעיקר בלי אג’נדות.
כל אשה ומה שמתאים לה. מכינה ללידה באופן המותאם אישית לכל יולדת ומלווה אותה בתמיכה בתקופת ההריון ובעיקר,
 לקראת סיומו וכמובן בחדר-לידה – מהשלבים הראשונים ועד המעבר למחלקת יולדות. בעלת תעודה המוכרת עבור החזרים מקופות-החולים.

מוזמנות ליצור קשר עם קרין בטלפון: 0544888688
לבקר באתר  www.karindoula.co.il
ולהתעדכן בעמוד הפייסבוק כאן

תגובות סגורות