סיבוכים במהלך הריון

ריבוי מי שפיר

(Polyhydramnios - פוליהידרמניון) ריבוי מי שפיר

במהלך ההריון העובר מתפתח בתוך מי השפיר, אשר מיוצרים בתחילת ההריון על ידי הפרשות מהקרומים העוטפים את העובר ובהמשך ההריון, על ידי השתן של העובר. מי השפיר מכילים חומרים ותאים החשובים למהלך החיים העובריים, ומסייעים להתפתחות תקינה של העובר (ומערכות גוף שונות כגון מערכת הנשימה). כמו-כן, מי השפיר משמשים כהגנה מכאנית לעובר מפני טלטלות וחבלות. כמות מי השפיר בשבוע ה-12 עומדת על כ-50 מ"ל, כ-400 מ"ל בשבוע 20 וכ-1000 מ"ל בשבועות 28-30. לאחר שבוע 38 מתחילה ירידה הדרגתית בכמות מי השפיר, ובהריונות ממושכים היא עלולה לקטון באופן משמעותי ריבוי מי שפיר (Polyhydramnios) הוא מצב בו כמות מי שפיר בחלל הרחם היא גבוהה מן הצפוי. השכיחות של ריבוי מי שפיר היא כ-1% מההריונות. ריבוי אמיתי של מי השפיר עלול לעיתים להיות כרוך בבעיות אימהיות (כגון סוכרת הריונית) או עובריות. במקרה שמאובחן ריבוי מי שפיר חשוב לקבל יעוץ מרופא/יחידה המתמחים בתחום. במקרים קיצוניים ניתן טיפול על ידי ניקוז חלק ממי השפיר.

  • איך מודדים את כמות מי השפיר?
  • מהי ההגדרה של ריבוי מי שפיר?
  • מהם הסיבוכים של ריבוי מי שפיר?
  • מדוע נגרם ריבוי מי שפיר?
  • כיצד מאבחנים ומטפלים ריבוי מי שפיר?

איך מודדים את כמות מי השפיר?
במהלך ההריון ניתן לאמוד את כמות מי השפיר על ידי בדיקת אולטרה-סאונד. הדבר נעשה בהסתכלות סובייקטיביות או בבדיקה אובייקטיבית (אשר איננה מדויקת אך נמצאת בקורלציה לכמות מי השפיר). שיטת מדידה זו נקראת: מדד מי שפיר (Amniotic Fluid Index ) והיא מכמתת את סה"כ מי השפיר ברחם ב - מ"מ או ס"מ.

מהי ההגדרה של ריבוי מי שפיר?
עודף מי שפיר מוגדר ככמות מי שפיר מעבר לאחוזון ה-95, על פי גיל ההריון. פעמים רבות מקובל להגדיר זאת כערך אבסולוטי של מעל 25 ס"מ.

מהם הסיבוכים של ריבוי מי שפיר?
מצב של עודף מי שפיר עלול להגדיל את הרחם בצורה ניכרת, ולהביא לצירים מוקדמים (ולידה מוקדמת). כמו כן, כאשר העובר המוקף בהרבה מים, יתקשה להתייצב באגן לקראת הלידה. במקרים מסוימים המצב עלול אפילו לגרום למצב של מנח רוחבי של העובר או לצניחת חבל הטבור . מבחינה אימהית גודל הרחם קשור לאי נוחות משמעותית ואף יכול לגרום לקוצר נשימה אצל היולדת.
מעבר לכל הסיבוכים הללו הנובעים מעצם ריבוי מי השפיר, השאלה החשובה יותר היא מה הסיבה לריבוי מי השפיר.

מדוע נגרם ריבוי מי שפיר?
קיימים גורמים רבים לריבוי מי שפיר, אם כי ברוב המקרים ריבוי מי השפיר הוא מה שנקרא אידיופאתי - כלומר, ללא סיבה או מסיבה שלא ידועה. יחד עם זאת, לעיתים יש לכך סיבה ובין הסיבות הנפוצות ניתן למנות:

  • סכרת הריונית
  • מומים: חסימה במערכת העיכול, מום מוחי ו/או מום לבבי.
  • גנטיקה: תסמונת גנטיות שונות, אשר בין היתר יש להם ביטוי של ריבוי מי שפיר
  • כאמור, בחלק מהמקרים הסיבה לריבוי מי השפיר איננה מתגלית .

אבחנה וטיפול :

אבחנה - האבחנה מבוססת על בדיקות שנועדו לגלות את הסיבה לריבוי מי השפיר - סקירת מערכות מכוונת, אקו לב עובר ודיקור מי שפיר. במידה ויש חשד, צריך גם לבצע העמסת סוכר, בכדי לשלול או לאשר קיומה של סוכרת הריונית. לעיתים יש צורך בייעוץ גנטי בכדי לאשר ביצוע של דיקור מי שפיר (עם או בלי צ'יפ גנטי)

טיפול - מבחינת טיפול, במקרים קלים-בינוניים אין צורך לטפל, אך במקרים קשים אשר גורמים לסיבוכים כגון קוצר נשימה או לידה מוקדמת, אז ניתן לתת תרופות שמפחיתות את כמות המים ו/או לבצע דיקור מי שפיר כדי להפחית את כמות המים.

 

חישוב מועד לידה משוער

מחשבון פוריות / ביוץ

(אם אינך יודעת הכניסי 28)

שמות לתינוקות

  בנים   בנות   יוניסקס
לפי התאמה נומרולוגית:
מותר ואסור לאכול בהריון והנקה

כתבות אחרונות